Ohňostroj představí v šesti obrazech devět sesterských bohyní - Múz, neboť právě Múzy podle mytologie vyvolávají v lidech různé druhy inspirací. Jednotlivé obrazy ohňostroje se nazývají podle jmen Múz a jsou charakterově přiřazeny k poctě velikána, jehož výročí na nadcházející rok připadá. Celým ohňostrojem je provázána symbolika šestek - začíná v šest hodin večer, potrvá 616 vteřin (což je něco přes deset minut), vyjeví šest obrazů a připomene významné osobnosti, které mají v roce 2016 jubileum. Půjde například o Karla IV., Tycha Brahe nebo Karla Hynka Máchu. S ohledem na jednotlivé velikány je i vybrán hudební doprovod, který dokreslí celkovou atmosféru. Celkem bude odpáleno 6 293 ran, což je 73% navýšení oproti ohňostroji v roce 2015.

„Jako téma jsme zvolili Inspiraci zpracovanou do scénáře vlivu devíti múz na známé historické osobnosti působící v Praze. Budu velmi ráda, když se tradiční ohňostroj opět stane příležitostí k setkání a popřání si všeho nejlepšího do nového roku,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

„Novoroční ohňostroj bude díky svému umístění vidět z velké části města. Několik míst k jeho sledování jsme vytipovali, ale Pražané si jistě najdou i místa svá. Celý ohňostroj včetně doprovodné hudby a mluveného slova budou přenášet i některá média,“doplnil radní Jan Wolf.

Pro pozorování ohňostroje divákům doporučujeme park Parukářka, Riegrovy sady, nezastavěnou část Karlína nebo Rohanský ostrov. Díky umístění odpaliště na vrchu u památníku bude však ohňostroj vidět například až z Bohnic a Čimic. Ohňostroj nebude vzhledem k zástavbě pravděpodobně příliš vidět přímo z bezprostředního okolí Vítkova

Ohňostroj započne krátkým slovním úvodem, který stručně shrne jeho příběh. Slovo i hudební doprovod bude šířen stanicí radia Kiss 98, Českého rozhlasu Regina DAB Praha a bude jej možné naladit i na webu rozhlasové stanice www.regina.rozhlas.cz.

Součástí ohňostroje bude v ČR zatím neuskutečněné postupné vystřelování čísel letopočtu začínajícího roku. Některá pyrotechnika byla použita například při výročí pádu Bastily ve Francii (2015), při Zimních olympijských hrách v Soči (2014) nebo u výročí založení Kuwaitu (2012).

Už během příprav ohňostroje (od 7.00 hodin 31. prosince) bude zakázaný vstup do odpaliště a jeho okolí, neprůjezdná bude ulice Pražačka, uzávěra vrchu Vítkova bude platit 1. ledna od 14.00 hodin, pořadatel zajistí dohled bezpečnostní agentury. Bude posílen počet strážníků a policistů, a to i na vytipovaných místech, ze kterých bude možné ohňostroj sledovat. Dopravní podnik hl. m. Prahy cca od 17. hodiny až do cca 19. hodiny zkrátí intervaly všech linek metra.