„Umírání je tématem, kterému stále není věnována dostatečná pozornost, což považuji za chybu a současně za výzvu ke změně. Je úkolem vedení hlavního města myslet nejen na spokojenost obyvatel v aktivní životní fázi, ale i fázi závěrečné, kdy se životy lidí uzavírají. Chtěla bych, aby lidé na konci života měli přístup ke kvalitní péči, která minimalizuje jejich utrpení, přinese komfort a soukromí pro loučení se s blízkými a vytvoří prostor pro vlastní rozhodování o cílech léčby a uspořádání si posledních věcí.“ říká radní hl. m. Prahy Milena Johnová, v jejíž gesci je zdravotnictví.

Odborný časopis je novinkou. Jde o čtvrtletník a o jeho vydávání bylo rozhodnuto teprve v listopadu 2020 na kongresu České společnosti paliativní medicíny. A protože časopis určený nejen lékařům, ale i zdravotním sestrám, sociálním pracovníkům a dalším, kteří v oboru paliativní medicína působí, se teprve rozvíjí a své místo a důvěru pro případné partnery a inzerenty musí teprve získat, je v prvních letech odkázán na dotační a grantovou podporu.

Čtvrtletník Paliativní medicína bude po konzultaci se Společností všeobecného lékařství distribuován všem praktickým lékařům registrovaným v hlavním městě Praze, protože ti mají největší přehled o pacientech se závažným onemocněním a jejich potřebách. „Pevně věřím, že odborný časopis Paliativní medicína přispěje k tomu, že se zvýší podíl lidí, kteří budou vědět, jak zajisti lidem na konci života kvalitní péči. Je to důležité mimo jiné i kvůli demografickému výhledu – této péče potřebujeme do budoucna daleko víc. Praktičtí lékaři by měli dostatek informací o vývoji v oblasti paliativní medicíny, protože jsou to právě oni, kteří mohou pomoci zprostředkovat svým pacientům péči zajišťující důstojné prožití závěru života,“ doplňuje radní hl. m. Prahy Milena Johnová.

Projekt je v souladu s plánem rozvoje paliativní péče, jehož záměr pro roky 2020-2025 byl schválen Zastupitelstvem hlavního města Prahy.