Praha postupně otestovala téměř všechny prostředky, které jednotlivé organizační složky objednávaly a předávaly zdravotníkům, složkám IZS, sociálním pracovníkům a dalším skupinám. Ověřována byla i účinnost prostředků z distribuce státu.

Klíčová zjištění jsou:

  • není příliš důležité, zda výrobek splňuje normu pro respirátory, ale jakou má filtrační účinnost částic o velikosti viru;
  • kolem čtyřiceti procent filtrační účinnosti se pohybuje většina horších respirátorů i lepší roušky;
  • nejlepší respirátory, které dnes stojí stovky korun, lze nahradit dobře padnoucí polomaskou s jednoduchým filtrem za pár korun.

„Rozdíly v účinnosti především mezi respirátory jsou obrovské, a to většinou nikoli v materiálu, ale především ve střihu a těsnosti na obličeji. Laboratoř Akademie věd České republiky, která nejpřesněji měří filtrační účinnost, tak prokazuje, co většina zdravotníků již v březnu tušila - čínské respirátory na evropských hlavách příliš nepomáhají,“ komentuje poznatky Petr Hlubuček, náměstek primátora pro oblast bezpečnosti.

Praha proto v těchto týdnech vypisuje veřejné zakázky na „dobré roušky“, které mají záchyt srovnatelný s respirátory FFP2 a stojí zlomek jejich ceny. A zároveň objednává polomasky s vysokou účinností, na kterých lze použít i zjednodušené filtry za jednotky korun. Cílem společného výzkumu hlavního města Prahy, Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany a Ústavu chemických procesů AV ČR je najít a podpořit regionální výrobce účinných ochranných prostředků, vybavit kritický personál, nabídnout smysluplnou ochranu Pražanům a lépe se připravit na krize budoucí.

„Městským institucím i Pražanům tak v příštích týdnech můžeme zodpovědně nabídnout účinnější jednorázové roušky, které strčí do kapsy většinu respirátorů, a jednoduchou polomasku s filtrem za pár korun, která předčí ty nejlepší a drahé FFP3 výrobky,“ uzavírá Petr Hlubuček.

Pro ilustraci:

Účinnost materiálů: Respirátory jsou na tom výborně

Účinnost materiálů: Respirátory jsou na tom výborně

 

Účinnost ochranných prostředků na testovací figuríně: Některé respirátory dobré, ostatní podobné chirurgickým ústenkám

Účinnost ochranných prostředků na testovací figuríně