„Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo dne 16. června 2022 Regionální akční plán pro roky 2021 až 2027, který obsahoval 24 projektových záměrů škol zřizovaných Prahou. Většina škol padala žádosti v roce 2023 a některé z nich budou projekty v tomto roce i realizovat. Jedná se většinou o projekty, které budou využity k modernizaci odborných učeben nebo například vytvoření bezbariérových vstupů,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast školství, sportu a volného času Antonín Klecanda, který návrh finanční výpomoci školám předloží ke schválení zastupitelstvu na květnovém zasedání.

„Příspěvkové organizace hospodaří s omezeným rozpočtem, nemají tedy dostatečné finanční prostředky na pokrytí financí na přípravu a realizaci projektů. Z tohoto důvodu je nutné, aby zřizovatel těmto příspěvkovým organizacím poskytl v první fázi peníze na činnosti spojené s přípravou projektových žádostí. Bez těchto finančních prostředků nemohou být projekty připraveny a následně realizovány,“ dodává radní Klecanda.

Dne 30. listopadu 2022 byla vyhlášena výzva č. 44 k předkládání žádostí o podporu z Integrovaného regionálního operačního programu 2021–2027. Žádosti v této výzvě jsou hodnoceny formálními kritérii a kritérii přijatelnosti, projekty mezi sebou nesoutěží podle získaných bodů nebo podle rychlosti podání žádosti. V případě, že žádost splní formální kritéria a kritéria přijatelnosti, mohou být následně doporučeny k financování.

V souladu se strategií Prahy jsou preferované projektové náměty, které posilují kapacity oborů vzdělávání v kategorii čtyřletá gymnaziální příprava, po ukončení 9. ročníku základní školy. Dále třídy, které podporují efektivní výuku a pedagogickou práci dle vzoru Futury Classroom Lab, projekty k vytvoření relaxačních místností pro pedagogy nebo zázemí či vybavení pro výuku odborných profilových předmětů, učebny a vybavení pro rozvoj cizích jazyků. V neposlední řadě také podporují modernizaci učeben, vybavení ICT, budování sítí a datových rozvodů k zajištění větší kyberbezpečnosti.