I pro letošní rok vypsalo hlavní město dotace na adiktologické služby, které mají za cíl podpořit projekty na boj se závislostmi. V rámci tohoto programu byly přijímány žádosti o dotace na služby, které jsou zaměřeny na pozitivní změny chování, postojů a změnu životního stylu u uživatelů drog a dalších závislostí, dále na léčbu a opětovné začlenění do společnosti v oblasti protidrogové politiky a minimalizace zdravotních či například sociálních rizik spojených s užíváním návykových látek. Na služby bylo vyčleněno v rozpočtu hl. m. Prahy celkem 65 milionů korun.

„Podle aktuálních výzkumů je v Praze 30 procent problémových uživatelů drog z celkového počtu na území České republiky, musíme se proto věnovat řešení negativních dopadů jak na jednotlivce, tak i na veřejné zdraví. V posledních letech navíc dochází ke stárnutí uživatelů nelegálních drog, spolu s tím se zhoršuje zdravotní stav a prohlubují sociální dopady, což zvyšuje nároky na služby. Pro letošní rok jsme proto navýšili objem prostředků na adiktologické služby o sedm milionů korun. Vedle snižování negativních dopadů závislostí je klíčovým výsledkem působení adiktologických služeb také nastoupení cesty k léčbě a abstinenci,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky Milena Johnová.

V rámci celkové částky směřovalo 10 406 000 korun na dotace pro 16 pokračujících projektů, které byly v uplynulých letech (2019, 2020, 2021) zařazeny do systému čtyřletého financování.

Další částka, konkrétně 1 240 000 korun, je určena pro granty městských částí, 3 541 000 korun pro projekty zaměřené na výzkumy a studie v oblasti potřebnosti, dostupnosti a efektivnosti služeb či chování uživatelů návykových látek a patologických hráčů nebo jejich blízkých a poskytování dalších informací k jejich závislostem. Dále bylo poskytnuto 6 132 000 korun na financování jednoletých projektů služeb a 3 727 000 korun na dofinancování víceletých projektů z let 2019, 2020 a 2021. Největší podíl na dotacích (v celkové výši 39 954 000 korun) získalo 18 víceletých projektů, které začínají fungovat od letošního roku.

„Z rozpočtu hlavního města jsou podpořeny jak nízkoprahové stacionární služby, jakými jsou zejména kontaktní centra organizací Progressive, Sananim a Drop In, terénní služby včetně provozu mobilních ošetřoven, na jejichž nákup a vybavení rovněž město v minulých letech přispělo, tak například i substituční programy, poradny a doléčovací centra dalších, zejména nevládních organizací,“ dodává radní Milena Johnová.

Žádosti o dotace podalo 17 různých organizací a 13 městských částí hl. m. Prahy. Do dotačního programu bylo přijato celkem 64 žádostí o dotaci. Pracovní skupina a grantová komise rozdělila 63 žádostem celou alokovanou částku 65 milionů korun, podpořen přitom nebyl pouze jeden program, který měl celorepublikový, nikoli převážně pražský, charakter služeb a zaměřoval se na prostředí firem. Dotace nad 200 tisíc korun ještě zamíří ke schválení pražskému zastupitelstvu.