„Citáty pana prezidenta Václava Havla bychom si měli neustále připomínat. Už je to deset let od jeho úmrtí. Během tohoto smutného výročí se cestující budou moct v autobusech a tramvajích při cestě Prahou zamyslet a zavzpomínat, co vše pro nás a naši zemi Václav Havel udělal. Jeho myšlenky jsou stále aktuální a aktuální budou i za dalších deset let,“ říká náměstek pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

„Havel pro cestující“ je soubor plakátů A3 s deseti různými citáty, které Václav Havel napsal či pronesl během svého prezidentského mandátu. Výběru textů se zhostila Knihovna Václava Havla, grafiku zajistil odbor médií a marketingu Magistrátu hl. m. Prahy a tisk a instalaci 2 700 plakátů pokryl Dopravní podnik hl. m. Prahy.

S nápadem na vzpomínkovou kampaň v MHD přišel místopředseda kulturního výboru Zastupitelstva hl. m. Prahy Martin Benda. Ideu následně podpořil i náměstek Adam Scheinherr.

„Jsem moc rád, že se nám v hladké spolupráci několika organizací podařilo oživit nápad, se kterým jsem přišel během těch smutných Vánoc roku 2011. Tehdy se mi podařilo společně s několika mými přáteli a s podporou magistrátu umístit do pražského metra několik desítek pietně zpracovaných plakátů s Havlovými myšlenkami. I dnes mi připadají nadčasové a inspirativní, do veřejného prostoru určitě patří,“ vysvětluje zastupitel Martin Benda.

Setkáváme se s názory, že Václav Havel byl vzdálený problémům občanů a svým dílem oslovuje jen intelektuály. Je to samozřejmě nesmysl. Knihovna Václava Havla se snaží svou klubovou a výstavní činností, bohatou programovou nabídkou televizního kanálu HavelChannel, knižní produkcí i vzdělávacími programy jeho život a dílo prezentovat v úplnosti a kontextu moderních dějin. Pozoruhodné je spíš to, jak jsou jeho myšlenky aktuální, zvláště v současném mnohonásobně složitém období,“ dodává Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla.

Příloha: