/zpráva z 25. jednání Rady hl. m. Prahy 17. července 2012/

I přestože Praha využila maximální výši nájemného povolené vyhláškou Ministerstva pro místní rozvoj, nehodlá měnit dosavadní ceny. „Současným nájemcům bude poskytnuta sleva, aby byla zachovaná výše nájemného na stávající úrovni,“ upřesnil náměstek primátora pro bytovou oblast Ivan Kabický (ODS). „Samozřejmě vzhledem k zvyšujícím se cenám na údržbu a rostoucímu DPH bude do budoucna docházet k určitým korekcím výše nájemného, ale určitě to nebude k celoplošnému navyšování,“ doplnil Kabický.

Hlavní město v současné době vytváří podmínky pro spravedlivější a transparentnější systém pronájmů v městských bytech. „Není do budoucna možné, aby například nájemné na Chodově bylo stejně vysoké jako na Vinohradech. Naším cílem není zvyšovat nekoncepčně nájemné, ale vytvořit pro nájemníky přehledný systém, který by daleko přesněji vystihoval v rámci výše nájemného jejich podmínky bydlení,“ vysvětlil hlavní důvody náměstek Kabický. Proto tento systém bude zohledňovat úroveň bydlení v nájemních bytech v základních parametrech, jako je atraktivita lokality, tedy nejen konkrétní městská část, ale i samotné umístění objektu v dané lokalitě, technický stav domu a bytu a jeho vybavení. V neposlední řadě bude brán zřetel i na dílčí rozdíly mezi jednotlivými byty v jednom objektu – například zda se jedná o přízemí či podkroví, či jak je byt situován. „Třeba zvýhodněni by měli být nájemníci bytů s horším standardem, ať už přízemních bytů nebo bytů s horším výhledem kvůli sousedním budovám a podobně,“ dodal Kabický.

Tyto změny se netýkají nájemníků, kteří bydlí v bytech vyčleněných pro seniory s výší nájemného 60 korun za metr čtvereční, podobně jako bytů zvláštního určení. „Naopak počet bytů pro seniory se snažíme každoročně rozšiřovat. V současnosti jich je přes 650,“ uvedl Kabický. Praha v rámci deregulace nájemného nabízí i další pomoc, jako například směny bytů větší za menší a podobně. 

Stávající výše regulovaného nájemného dle dříve platných právních předpisů je u bytů hl. m. Prahy stanovena v rozmezí 72,75 až 110,44 Kč na 1 m2 započítávané podlahové plochy bytu dle § 2, písm. D) zákona č. 107/2006 Sb., o jednostranném zvyšování nájemného z bytu, měsíčně bez částky za vybavení bytu zařizovacími předměty.

Maximální možné nájemné může dosáhnout 89,57 až 147,91 Kč za 1 m2 započítávané podlahové plochy bytu.

Srovnání výše nájemného

lokalita  nájemné za 1 m2 měsíčně v Kč
byty hl. m. Prahy tržní nájemné
Praha 1 103,96 193
Praha 5 102,76 174
Praha 9 72,75 – 99,04 174
Praha 10 74,12 – 95,63 178