Evropský týden mobility je výzvou pro města a obce, pro jejich správu i obyvatele, společně se zamyslet nad problémy spojené s nárůstem automobilové dopravy a  nad tím, jak by v ulicích, na náměstích a vůbec ve veřejném prostoru, bylo více místa pro chodce, cyklisty a alternativní dopravu,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda (ODS), který osobně akci podpoří v sobotu 22. září na Smetanově nábřeží.

Téma vlivu dopravy na životní prostředí a rozvoje dopravy v Praze bude v rámci programu ETM ve středu 19. září na Václavském náměstí prezentovat náměstek primátora pro oblast dopravy Josef Nosek (ODS): „Pro hlavní město je jasnou prioritou hromadná doprava: optimální využití stávajícího systému Pražské integrované dopravy, zprovoznění prodloužené trasy metra A, zahájení výstavby nové linky metra  D. Současně ale musíme dokončit Městský okruh, řešit hlukovou zátěž z dopravy, parkování ve městě, ale i větší bezpečnost a plynulost provozu a další problémy, které narůstající automobilizace přináší,“ konstatoval náměstek Nosek.

Nad letošním ETM převzal záštitu radní hl. m. Prahy odpovědný za životní prostředí Radek Lohynský (ODS), který řekl k jeho programu: „Václavské náměstí bez aut se u Pražanů setkalo s příznivou odezvou a my zde nyní chceme veřejnosti představit projekty a programy ekologické dopravy a také vozidla využívající alternativní pohony vhodná do městského provozu. Bude také příležitost si některé vystavené modely vyzkoušet. Chceme také slyšet názory obyvatel a jejich podněty, nápady, jak pomoci zlepšit podmínky pro život v hlavním městě, a proto se zde budou konat také diskusní fóra.“

Už od této neděle 16. září až do pátku 21. září od 10.00 do 18.00 hodin budou v dolní části Václavského náměstí připraveny ukázky ekologických dopravních prostředků, jako jsou elektroskútry, elektromobily či hybridní vozy. Na malé návštěvníky čeká dopravní hřiště, nejen děti se mohou projet na koloběžkách, in-line bruslích, ale i na elektrokolech. Odborné přednášky na téma mobility a ekologie doplní v pondělí 17. září v 13.30 hod. neformální setkání s médii radního Radka Lohynského, který nad akcí převzal záštitu. Ve středu 19. září v 10.30 hodin bude prezentovat „vliv dopravy na životní prostředí a rozvoj dopravy v Praze“ náměstek primátora Josef Nosek.

Veškeré prezentace se v sobotu přesunou na Smetanovo nábřeží a do přilehlého okolí, které bude v rámci Evropského dne bez aut patřit výhradně ekologickým prostředkům. Celá oblast bude proměněna v pěší bulvár. Bohatým programem zde vyvrcholí týdenní kampaň. 

 „Událost nabídne zajímavé ukázky, soutěže a další aktivity pro velké i malé návštěvníky,“ uvedl radní Radek Lohynský a připojil: „Rád bych obyvatele hlavního města i jeho návštěvníky na Václavské náměstí i na Evropský den bez aut pozval. Přijďte se nejen podívat, ale i zapojit do aktivit, které jsme pro vás připravili.“

Návštěvníci se mohou těšit na jízdy na čas přesnost nebo na praktické zkoušky rychlosti pohybu po Praze. Ti aktivnější předvedou umělecké vystoupení vztahující se k tématu.

Více informací na: www.praha.eu/etm

Další  informace k Evropskému týdnu mobility uvádíme v příloze.