Elektronická zařízení se původně využívala v době pandemie covid-19 v rámci projektu Paliativní tablet. V pobytových sociálních službách tablety sloužily ke zprostředkování online videohovorů pacientům hospitalizovaným na covidových jednotkách. K dispozici byly také klientům domovů pro seniory, kteří se z důvodu striktních karanténních a protiepidemických opatření nemohli vídat se svými blízkými.

Nyní odbor zdravotnictví Magistrátu hl. m. Prahy připravil a zaktualizoval software těchto tabletů včetně implementace zvukového záznamu pořadů veřejnoprávního Českého rozhlasu dle licenční smlouvy. Devět tabletů je nyní připraveno k bezplatné výpůjčce do vybraných domovů pro seniory zřizovaných hlavním městem.

„Pro někoho možná drobná pomoc, ale pro nemalé množství klientů domovů seniorů je to vítané zpestření života. V uplynulých týdnech a měsících jsem osobně navštívila valnou většinu našich domovů pro seniory. Na základě debat s pečovatelkami, pečovateli i samotnými klienty domovů jsem přesvědčena, že zejména možnost poslechu široké palety pořadů Českého rozhlasu si získá pozornost nejednoho ucha,“ říká náměstkyně pražského primátora pro zdravotnictví a sociální péči Alexandra Udženija.