Dálkový přístup THMP testuje na třech desítkách hodin napříč Prahou. „Využíváme k tomu různá softwarová řešení s cílem vybrat to, které nejlépe odpovídá našim požadavkům. Technologii zkoušíme na hodinách typu Pulkrabek a Metrocity,“ popsal radní hl. m. Jan Chabr s tím, že data se přes mobilní síť odesílají automaticky na server společnosti THMP. „Případnou poruchu tak budou moci dispečeři řešit podstatně rychleji, než kdyby se o ní dozvěděli na základě periodických kontrol nebo hlášení občanů,“ dodal Jan Chabr.

„Takzvaně přímo od stolu tak můžeme kontrolovat stav ciferníků, synchronizaci času nebo funkčnost hodinového osvětlení. V okamžiku, kdy například dojde k výpadku hodinového strojku, nás systém automaticky upozorní. Software nám umožní sledovat i stav baterie. Ta se nabíjí jen přes noc, kdy jsou hodiny napájeny z kabelové sítě veřejného osvětlení,“ upřesnil předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.

Software zároveň poslouží jako důležitý zdroj dat pro další zefektivnění servisu. „Uchovává totiž informace o tom, kdy nastala nějaká porucha, jak dlouho jsou hodiny napájeny ze sítě nebo z baterie, jaký je stav komunikace, případně jakou dobu nejsou hodiny synchronizované. Všechny tyto údaje jsou pro nás z hlediska zlepšování služeb pro občany samozřejmě důležité,“ uzavřel Tomáš Jílek.