Tuto rostlinu získala Botanická zahrada hl. m. Prahy darem od Taiwan Forestry Research Institute. Jedná se o ceněný dlouhověký jehličnatý strom z čeledi cypřišovitých, který patří k nejstatnějším dřevinám celé Asie. Roste velmi pomalu a dožívá se věku až 2 000 let.

„V Tchaj-peji velmi rezonuje náš projekt „Zastromuj Prahu“, ve kterém jsme se zavázali vysázet jeden milion stromů na území hlavního města během osmi let. Nicméně v současné chvíli je doba vegetačního klidu, kdy se stromy venku nesází, a tak jsme přišli s nápadem vysadit společný strom zde v botanické zahradě. A protože jde o dřevinu velmi dlouhověkou, tak si dovolím vyslovit přání, aby přátelská spolupráce mezi našimi městy trvala minimálně stejně dlouho,“ říká primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Vzhledem k původu tajvánie je její výsadba ve středoevropském podnebí ne zcela ideální. V botanické zahradě jsou ale dobře připraveni i na pozdější přesun do venkovní expozice. „Semínko stromu pochází ze sběru provedeného v roce 2000 v oblasti u města Tayuling v nadmořské výšce přibližně 2 200 metrů. Ačkoliv je mladému stromku letos již 20 let, měří prozatím jen 1,5 metru. V nejbližších letech máme v plánu umístit tento pozoruhodný jehličnan na chráněné místo ve venkovní expozici, kde bude možné mírné zimní přitopení. Návštěvníci zahrady si budou moci tajvánii prohlédnout v rámci výstavy jehličnanů, která bude probíhat letos od 17. června do 13. září,“ zve do Botanické zahrady hl. m. Prahy, která letos zahajuje svou v pořadí již 51. sezónu, její ředitel Bohumil Černý.