„Praha pořádá potravinové sbírky už několik let. S blížícím se svátečním obdobím ještě intenzivněji myslíme na druhé a toto je vhodná příležitost, jak lidem, kteří se z různých důvodů ocitli v nouzi, pomoct. Jsem si vědom toho, v jaké situaci se někteří z nás ocitají, a proto chci poprosit o vzájemnou podporu a toleranci. Upřímně děkuji všem, kteří vyjádří solidaritu a do této sbírky se zapojí. Musíme si pomáhat,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

„Těší mě, že se v tradici primátorské sbírky potravin, která se ustavila v minulém volebním období, daří pokračovat. Je na místě poděkovat především pražské a středočeské Potravinové bance. Neměli bychom ovšem zapomínat pomáhat těm, kteří se ocitli v nouzi, nejen o Vánocích, ale po celý rok. Klíčové jsou také změny systémové, nejen v oblasti bydlení, ale i prevence. Klub Pirátů se i letošní sbírky aktivně zúčastní a věříme, že tato akce namotivuje mnoho Pražanů, aby se k ní připojili také,” uvádí náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí a klimatického plánu Jana Komrsková.

Náměstek primátora Jiří Pospíšil, v jehož gesci je vedle kultury, cestovního ruchu, památkové péče a výstavnictví také péče o zvířata, připojuje: „Jsem velmi rád, že mohu být tím, kdo na pražském magistrátu zavádí novou tradici, kdy tento rok poprvé pamatujeme i na zvířátka a jako náměstek pro animal welfare mám tu čest zhostit se této milé povinnosti jako první. Češi jsou národ, který miluje zvířata, a jsem si vědom, že i lidé a rodiny s domácím mazlíčkem se dostávají do tíživé finanční a životní situace. Proto jsem se letos do sbírky zapojil a budu velmi rád, když se k nám přidáte. Přeji Vám všem, aby letošní Vánoce byly šťastné a bohaté nejen pro nás, ale i pro všechny naše čtyřnohé přátele.“ 

„Jsem hrdý, že na podzim Češi v celorepublikové potravinové sbírce darovali rekordní množství zboží, celkem 624 tun. Pro představu: z vybraného množství potravin lze připravit až 1,124 milionu porcí jídla. I proto mě těší, že je před námi nyní naše tradiční Primátorská adventní sbírka, jež je určena Pražanům, ale i Středočechům. Jsem rád, že spolu pomůžeme dobré věci, protože jsem přesvědčen, že v této těžké době se každá pomoc počítá,” prohlašuje Michal Hroza, pražský radní pro oblast infrastruktury.

„Přál bych si, aby se lidé naučili podporovat druhé pravidelně, nejen o Vánocích, kdy to je samozřejmě z psychického hlediska velmi potřebné. Je ale potřeba myslet na to, že většina těchto lidí má existenční problémy po celý rok. Chtěl bych vyzvat hlavně všechny lidi, kteří tuto pomoc potřebují, aby se nebáli o ni požádat. Do těžké životné situace se může dostat prakticky kdokoliv z nás a není ostudou si říct o pomoc. Víme, že právě strach z reakce ostatních lidí je dnes největší překážkou, proč někteří lidé o pomoc nepožádají,“ vysvětluje David Procházka, předseda Výboru pro IT, Smart City a eGoverment Zastupitelstva hl. m. Prahy.

V předvánočním čase se před budovou Nové radnice na Mariánském náměstí v Praze 1 bude znovu konat Primátorská adventní sbírka. Určena je všem potřebným, zejména seniorům žijícím na hranici chudoby, rodičům samoživitelům a lidem bez domovů. Akce, kterou organizuje hlavní město spolu s Potravinovou bankou pro Prahu a Středočeský kraj, se koná v den jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy, ve čtvrtek 14. prosince 2023, od 10:00 do 18:00 hodin.

Zapojí se nejen pražský primátor a zastupitelé hlavního města, ale také zaměstnanci Magistrátu hl. m. Prahy, zástupci různých velvyslanectví, ale i některé instituce, firmy a široká veřejnost. Mezi společnosti, které se aktivně zapojí, patří například Mattoni, Rossmann, Coca-Cola, Mondelez nebo Nestlé.

Lidé nejvíce pomohou darováním základních trvanlivých potravin a drogerie. Vítané jsou zejména konzervy, rýže a luštěniny, trvanlivé mléko, olej, polévky, dětská výživa nebo také základní a dětská drogerie.

„Každý kilogram darovaných potravin pomůže lidem v nouzi a jejich dětem alespoň na chvíli zapomenout na starosti a prožít Vánoce v radosti a pokoji,“ sděluje ředitelka Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj Věra Doušová.

„Již od roku 2016 jsme součástí celonárodní Sbírky potravin, do které se zákazníci na všech našich téměř 180 prodejnách mají možnost zapojit pravidelně a ze které putuje nemalé množství základní drogerie a hygienických potřeb do potravinových bank napříč celou Českou republikou. Když jsme byli osloveni se stát součástí Primátorské adventní sbírky, odpověď byla snadná. Jsme hrdí, že můžeme být součástí této aktivity a společně pomůžeme těm, kteří se ocitli ve svízelné životní situaci. Celkově poskytneme zboží v hodnotě 50 000 Kč a jedná se například o mýdla, šampony, zubní pasty a kartáčky, prací prostředky, prostředky na úklid, dětské pleny a kosmetiku a také dětskou výživu,“ uvádí Olga Stanley, manažerka komunikace společnosti Rossmann.

„Společnost Mattoni 1873 a. s. velice ráda podpoří takto velkorysou akci pražského magistrátu obzvláště v předvánočním čase,“ doplňuje Lutfia Volfová, PR manažerka skupiny Mattoni 1873.

„Systém Coca-Cola využívá spolupráci s potravinovými bankami v Česku i na Slovensku zejména ve své snaze podpořit lidi v nouzi a zabránit plýtvání potravinami. V loňském roce potravinovým bankám putovalo 530 tisíc litrů nápojů. Máme obrovskou radost, že k tomuto úsilí se připojuje jak primátorská sbírka, tak řada našich obchodních partnerů provozujících hypermarkety a supermarkety,“ uzavírá Ladislav Jelen, CSR & Community Manager společnosti Coca-Cola HBC Česko a Slovensko.