„Pokračujeme v našem úsilí a proměňujeme různá místa a zákoutí v živý a funkční veřejný prostor. zároveň tak za město podporujeme současné mladé i zavedené české umělce a přibližujeme jejich tvorbu širokému spektru Pražanů,“ říká Hana Třeštíková, radní hl. m. Prahy pro kulturu a cestovní ruch.

Díla budou financována z programu Umění pro město, který nahradil dřívější „2 % na umění“. Jedná se o princip vyčleňování finančních prostředků na pořizování uměleckých děl do veřejného prostoru hlavního města. Doporučení realizace konkrétních projektů schvaluje Rada a případně Zastupitelstvo hlavního města Prahy na základě doporučení Komise Rady hl. m. Prahy pro umění ve veřejném prostoru.

Porotu v umělecké soutěži na vodní prvek na Žižkově zaujal nejvíce návrh Pumpy Adama Kovalčíka. Hlavní myšlenkou jeho návrhu bylo na místo vrátit původní pumpu tak, aby působila dojmem zdvojeného vidění, tedy dvakrát. Její plastická podoba, která vychází z čisté funkce, je oproštěna od zbytečných detailů, ozdob a působí proto monumentálně a samozřejmě. Hlavní město vyčlení na tuto realizaci něco přes 3,5 milionu korun.

Pro realizaci v Řeporyjích oslovila městské část studio Bubec sídlící v blízkosti volnočasového areálu, který se městská část rozhodla zrevitalizovat. Zadáním bylo kultivovat prostory vedle fotbalového hřiště a vytvořit zde multifunkční rekreační prostor. Studio Bubec pro tento brownfield navrhlo multifunkční areál se skateparkem. Koncepce skateparku je atraktivní především pro mladou, sportovně laděnou generaci. Je inteligentně propojena s možnostmi kulturního a estetického obohacení – pořádáním kulturních akcí, a především kultivací prostoru právě díky obohacení skateparku o kvalitní sochařská díla.

Prvním objektem bude Koule z koleček od Čestmíra Sušky. Socha vznikla svařením miskovitých tvarů do tvaru koule o průměru 250 cm. Tyto tvary jsou obrácené směrem ven a připomínají satelity. Skulptura tedy přijímá i vysílá všechny druhy zpráv – komunikuje s okolím.

Inspirací pro druhou sochu byla jejímu autorovi Lukášovi Raisovi dráha a rotace, kterou opisuje skateboard při provádění poměrně těžkého triku „KICKFLIP”. Pro zvládnutí takového pohybu je potřeba spousta trpělivosti, odhodlání a nekonečně mnoho pokusů, což s sebou nese spoustu pádů a kolizí. Svou plastikou skládá hold lidské touze po zdokonalování a překračování vlastních stínů.

Posledním uměleckým objektem v prostorách skateparku je socha Thunderbolt od Ladislava Plíhala. Ta je inspirována letadlovým soubojem, který se odehrál nad Řeporyjemi 16. dubna 1945. Při tomto souboji se podařilo americké stíhačce Thunderbolt P-47D sestřelit německou proudovou stíhačku Messerschmitt Me 262. Socha bude mít konstrukci podobnou historickým kovovým letadlům a bude zároveň plnit funkci prolézačky.

Praha v poskytne městské části na umělecká díla částku necelých 4,8 milionů korun.  

„Těším se na nové přírůstky umění ve veřejném prostoru, které navíc budou i funkční. Vodní prvek v podobě žižkovských pump zpříjemní letní dny v rozpáleném centru Prahy a prolézací stíhačku v Řeporyjích ocení i ti nejmenší návštěvníci volnočasového areálu,“ uzavírá radní Třeštíková.