„Správně fungující systémy pro dohled nad dodržením maximální povolené rychlosti jsou pro nás klíčové nejen pro zajištění bezpečnosti řidičů a chodců, ale také pro plynulost pražské dopravy. Primárním smyslem není řidiče penalizovat, ale především působit preventivně,“ uvedl radní hl. m. Prahy Jan Chabr a dodal, že tato zařízení se nacházejí napříč celým hlavním městem s tím, že o servis a údržbu 28 vybraných lokalit se nově stará právě THMP.

Převzetí této činnosti pod taktovku THMP je postupné. „Ve spolupráci s Technickou správou komunikací jsme od začátku ledna zrevidovali a odstranili závady na zařízeních v 8 lokalitách. Během dalšího měsíce plánujeme zkontrolovat, případně opravit, zbývající zařízení tak, aby do konce února všech 28 míst fungovalo, jak má,“ vysvětlil předseda představenstva THMP Tomáš Jílek s tím, že končí doba, kdy se dalo spoléhat na skutečnost, že ne všechna radarová zařízení jsou v provozu.

Po vstupních revizích bude THMP zajišťovat pravidelný servis a údržbu měřících systémů ve smluvených lokalitách. „Jednotlivé rychloměry budeme preventivně kontrolovat a zajišťovat jejich běžnou údržbu, současně zajistíme i veškeré servisní práce, včetně výměny náhradních dílů. Budeme se tedy starat o zařízení jako taková, data z nich ale dál zpracují příslušné odbory magistrátu,“ doplnil Tomáš Jílek.

Podle radního Jana Chabra jde o další krok směřující k prohloubení spolupráce mezi městskými společnostmi tam, kde je to možné a efektivní. „Uzavřením této rámcové smlouvy došlo k rozšíření spolupráce mezi THMP a TSK v oblasti servisních služeb. K zajišťování servisu vybraných dopravních kamer, který THMP obstarává od ledna 2020, tak přibyl i servis a údržba 28 rychloměrů. Tím také dochází k synergii se stávajícími projekty THMP. Ta se totiž kromě pražského veřejného osvětlení stará i o provoz systému, na který jsou napojené městské kamery, a do budoucna by měla spravovat i světelná signalizační zařízení na pražských křižovatkách,“ uzavřel radní Jan Chabr.