Ministerstvo zdravotnictví požaduje po Praze omezení fungování části očkovacích míst. Důvodem je nedostatek vakcín od firmy Moderna. „Všechna nestátní očkovací centra na území hlavního města jsou postavena právě na očkování látkou od firmy Moderna, protože Comirnaty od firmy Pfizer byla až dosud standardně dodávána na základě pravidel stanovených státem do státních očkovacích míst,“ komentuje způsob rozdělování vakcín Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví.

Z důvodu omezeného množství vakcíny od firmy Moderna, kterou se v některých případech nedaří pokrýt ani druhé dávky očkování, se tak už nyní mnoho lidí nemůže přijít naočkovat, ačkoli jsou již delší dobu registrováni.

Dočasné omezení fungování některých očkovacích míst se bude se týkat zejména nejmenších center, která jsou buď umístěna v bezprostřední blízkosti velkokapacitních očkovacích míst, především v okolí Národního očkovacího místa (O2 aréna) zřizovaného státem, či očkovacích míst, která mají kapacitu do 1 000 lidí týdně. Z důvodu blízkosti k O2 aréně bude například od 1. května uzavřeno pro veřejnost očkovací centrum v Městské nemocnici následné péče nebo v zařízení Iscare. Podobně bude omezen provoz menších míst, která jsou příliš koncentrována v konkrétní části města - zjednodušeně řečeno jsou příliš blízko u sebe. Stát omezí pro veřejnost také svá očkovací místa ve Státním zdravotním ústavu a FN Motol.

Ze strany státu byly naopak přislíbeny výraznější dodávky vakcíny firmy Pfizer. Od posledního dubnového týdne do konce měsíce června má do České republiky dorazit až 1 170 000 dávek navíc. Podle předpokladů by se tak v červnu mohlo dostat do metropole až 69 000 dávek vakcín Pfizer za týden. Problémem však je, že u vakcíny Pfizer je mnohem komplikovanější skladování i distribuce, kdy je nutná přeprava i následné očkování po celých platech.

„Z důvodu omezení v distribuci bude vakcína od firmy Pfizer dodávána na očkovací místa schopná během pěti dnů proočkovat celé plato, tedy 1 200 dávek. Tento způsob nám umožní dodržet klíčový princip pražské očkovací strategie – tedy využít nedostatkovou vakcínu nejefektivnějším možným způsobem a nenechat ji zbytečně dlouho ležet, když může zachraňovat životy,“ dodává radní hl. m. Prahy Milena Johnová.