Aby se nemoc nešířila dále na zdravé stromy, přistoupil magistrátní odbor ochrany prostředí k obměně stromů včetně změny vysazovaných druhů na třešňový sad. Vysázeno bylo šest různých historických odrůd třešní – například Kaštánka, Granát, Rychlice  nebo Doupovská černá. Vysazovaný sortiment byl vybrán tak, aby plody třešní dozrávaly postupně po dobu sedmi tzv. třešňových týdnů.

„Sad bude i po obnově stále volně přístupný veřejnosti s možností volného česání plodů pro vlastní potřebu. S poměrně malými náklady, přibližně 130 tisíc korun, tak bylo dosaženo velmi pozitivní změny, kterou návštěvníci parku asi nejvíce ocení v květnu, kdy kvetoucí stromy dovedou úžasně barevně oživit malebný výhled na Malou Stranu,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček.

Seminářská zahrada je součástí komplexu zahrad vrchu Petřína, kam patří také Strahovská zahrada, Lobkovická zahrada či Nebozízek. Původně byly na místě dnešních zahrad vinice, později ovocné sady obklopené lesními partiemi, jejichž ráz se v redukované formě udržuje dodnes. Během 19. století se některé ze zahrad měnily v duchu anglického krajinářského parku. Část z těchto zahrad je dodnes tvořena ovocnými stromy různých druhů, převažují jabloně, hrušně, višně a mandloně.