Ne náhodou celá čtvrtina dobré praxe pochází z měst, která citelně trpí přehříváním, nedostatkem zeleně nebo přívalovými dešti. V hlavním městě naposledy bodoval modelový příklad šetrného zemědělství na poli Plužiny v Horních Počernicích. Vítězství v městské kategorii slavili v roce 2020 v Rokycanech za Park u Rakováčku.

„Praha má od podzimu 2020 také nový plán adaptačních opatření na roky 2020 až 2024 se zásobníkem více než 200 projektů města, městských částí a městských organizací.  Zaměřujeme se v nich na zadržování a hospodaření s dešťovou vodou, výsadbu stromů v ulicích města i v parcích a lesoparcích, přípravu péče o stromořadí a zeleň, výměnu nepropustných povrchů za propustné a polopropustné, realizaci komunitních zahrad či zelených vnitrobloků, tedy projekty, které pomohou co nejvíce obyvatelům města lépe se se změnami klimatu vyrovnávat. Bude tedy z čeho vybírat i v novém ročníku soutěže,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

„Všechny kvalitní projekty, které projdou hodnocením odborné poroty, následně zveřejníme v internetové databázi. Ta slouží jako živá inspirace obcím, investorům i domácím kutilům. Za dva roky se nám sešla již bezmála čtyřicítka českých inspirativních projektů a dalších dvacet zveřejníme ještě letos na jaře,“ uvádí Martin Ander z pořadatelské Nadace Partnerství.

Organizátoři podtrhli také mezinárodní rozměr soutěže a nově vyhlásí Cenu rakouského nebo českého příhraničí. A nebude chybět také online hlasování, ve kterém mohou lidé své favority podpořit od začátku srpna do poloviny října. Vítěze vyhlásí Nadace Partnerství na konferenci věnované adaptačním opatřením letos 4. listopadu v Praze. Záštitu letošní soutěži udělil předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil.

Autoři vítězných projektů se mohou vedle zahraničních exkurzí za adaptačními opatřeními na změnu klimatu těšit i na dvojici finančních cen: v kategorii volná krajina to bude 100 tisíc korun od hlavního partnera Nestlé Česko a nově za počin v zastavěném území měst a obcí se bude jednat o 50 tisíc korun od Plzeňského Prazdroje.

V rekordním ročníku 2020 lidé přihlásili 78 projektů, jedenadvacet z nich postoupilo do finále. Ty nasbíraly celkem osm tisíc hlasů od svých podporovatelů. Řada projektů byla z Prahy. Vítězem “miss sympatie” veřejnosti se stala řeka Dyje a projekt Povodí Moravy na prodloužení jejích meandrů o více než třetinu. V kategorii Volná krajina zvítězil Lubor Křížek se svým počinem malých tůněk a mezí k zadržení vody, mezi firmami zase zaujala ČSOB a její kampus v Radlicích v Praze. Vítězství za nejlepší klimatickou adaptaci na rodinném domě obdržel slaměný dům v Dobřejovicích.

Všechny inspirativní projekty i přihlášku do letošního ročníku nabízí webové stránky www.adapterraawards.cz. Stránky pražské adaptační strategie zase najdou zájemci na http://adaptacepraha.cz/.

Harmonogram a souhrn soutěže:

  • 26. 1. – 31. 3. 2021 - Sběr nominací

On-line přihláška na www.adapterraawards.cz

Zájemci mohou přihlásit projekty z volné krajiny, města, z oblasti pracovního prostředí nebo bydlení.

  • 3. 8. – 15. 10. 2021 – On-line hlasování veřejnosti o Cenu sympatie 
  • 4. 11. 2021 - Vyhlášení vítězů proběhne na konferenci věnované adaptačním opatřením. Uskuteční se v Praze.

Nadace Partnerství vyhlásí 5 hlavních cen – jednoho z každé kategorie a vítěze Ceny sympatie + 3 speciální ocenění – vítěze Ceny hl. m. Prahy, vítěze Ceny českého příhraničí a vítěze Ceny rakouského příhraničí.

  • Databáze příkladů dobré praxe Adapterra - Všechny kvalitní projekty se stanou součástí online databáze.