V roce 1989 si Estonsko, Lotyšsko a Litva připomínaly 50. výročí nacisticko-sovětské dohody zvané pakt Ribbentrop-Molotov, který umožnil začátek druhé světové války a způsobil padesátiletou sovětskou okupaci těchto tří států. Jako zprávu světu o snaze získat zpět svobodu zorganizovali před 30 lety Estonci, Lotyši a Litevci 675 km dlouhý lidský řetěz, který se táhl z Tallinnu přes Rigu až do Vilniusu.

„Myšlenkový odkaz Baltského řetězu podobně jako odkaz Sametové revoluce, jejíž shodné výročí si letos připomínáme u nás, nám budiž mementem, že svoboda a demokracie nejsou nikdy trvale garantovány a že o jejich udržení se všichni musíme ustavičně občansky zasazovat,“ vedl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Letošní 30. výročí této pozoruhodné akce si baltské země připomínají četnými kulturními a společenskými událostmi, stejně jako 80 let od paktu Ribbentrop-Molotov. Význam Baltského řetězu pro Estonsko, Lotyšsko a Litvu je obrovský, po tomto masivním manifestu totiž brzy následovalo obnovení nezávislosti všech tří států v roce 1991. Estonská, Lotyšská a Litevská republika v následujícím období dosáhly pozoruhodného rozvoje a od roku 2004 jsou členy Evropské unie a NATO.

Při příležitosti jubilea Baltského řetězu bude také 21. srpna Česká televize na programu ČT2 vysílat lotyšský dokumentární film „Baltská cesta ke svobodě“.