Divadlo na Vinohradech se konečně dočká rekonstrukce. „Mám velkou radost z toho, že jsme dnes odsouhlasili komplexní rekonstrukci Divadla na Vinohradech. Tato radost je umocněna i tím, že toto divadlo neprošlo žádnou významnější rekonstrukcí od svého otevření v roce 1907.  Přitom jde o jednu z nejvýznamnějších divadelních scén v zemi, která má klíčový historický význam a kde se psaly dějiny divadla,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury Jiří Pospíšil a dodává: „Rekonstrukce bude provedena s maximální pečlivostí, přičemž odhadovaná částka se pohybuje kolem dvou miliard korun. Plánujeme kompletní modernizaci divadelní technologie a výstavbu dalšího zkušebního sálu v podzemní části za divadlem, který bude rovněž sloužit jako komorní scéna s kapacitou až 200 diváků. Kromě toho dojde ke kompletní výměně vedení tepla a elektřiny a budování výtahu. Věřím, že po dokončení oprav bude Vinohradské divadlo opět dobře sloužit nejen obyvatelům Prahy, ale i občanům celé České republiky dalších 100 let,“ přeje si Pospíšil.

Zakázka zahrnuje rekonstrukci historické budovy divadla a jeho skladových prostor. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky čítající stavební práce je stanovena ve výši 2 212 000 000 bez DPH a bez činnosti správce stavby, dozoru, administrace zakázky a souvisejících činností. Celkové náklady akce, jak v pondělí vzala Rada hl. m. Prahy na vědomí, činí 2 950 000 000 Kč.

Po rekonstrukci se zvýší divácký komfort, vznikne plnohodnotná komorní scéna a zvýší se bezpečnost užívání. Jednodušší bude též transport divadelních kulis mezi divadlem a budoucí centrální kulisárnou, čímž se dosáhne provozních úspor.

„Praha je městem kultury a pokud si má tuto pověst udržet, musí o své kulturní dědictví dbát. To se týká i divadel, zvláště těch s dlouhou historií, jakým je Divadlo na Vinohradech,“ říká primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Divadlo na Vinohradech bylo postaveno v roce 1907 a od té doby neprošlo žádnou zásadní rekonstrukcí. Nyní se nachází v havarijním stavu a například divadelní technologii již není možné využívat. Stavební práce by mohly začít koncem letošního roku. Koncepčně se realizace zakázky opírá o materiál „Kulturní politika hlavního města Prahy 22+”.

„Rekonstrukce Divadla na Vinohradech je nezbytná a za Piráty ji podporujeme. Poprvé bylo divadlo otevřeno před více jak sto lety. Je významným místem setkávání kulturní obce, a nejen občanů Vinohrad, na činoherní představení tam míří pravidelně návštěvníci z celé republiky i světa,“ dodává Daniel Mazur, radní hl. m. Prahy s působností v oblasti ICT, Smart City, vědy, výzkumu a inovací.

Pražští zastupitelé budou záměr veřejné zakázky na rekonstrukci Divadla na Vinohradech schvalovat na jednom z příštích zasedání.