Plán instalovat v hlavním městě Belgie umělecky pojatou lavičku s prorůstajícím stromem věnovanou bývalému prezidentovi Václavu Havlovi iniciovala Praha prostřednictvím svého Zastoupení při EU v Bruselu. Záměr byl následně partnersky realizován společně s Velvyslanectvím České republiky v Belgii a městem Brusel, které pro umístění příhodně nabídlo Park Leopold v bezprostřední blízkosti hlavní budovy Evropského parlamentu.

„Připomínání opravdových lídrů a demokratů je teď mnohem příznačnější než kdykoliv jindy. Lavička, která symbolicky vzpomíná na pana prezidenta Václava Havla, bude zajisté těšit všechny, kdo se na ní v Bruselu posadí. O příjemný stín a pozitivní atmosféru se pak postará náš národní strom, lípa srdčitá, kterou lavička obepíná,” říká Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

„Václav Havel se zapsal do srdcí mnoha lidí i státníků. Rok po jeho odchodu vzpomínal Brusel na jeho osobnost neonovým srdcem, které zářilo na budově Evropského parlamentu. Jsem moc ráda, že po necelých devíti letech se odkaz našeho prvního demokraticky zvoleného prezidenta opět vrací do hlavního města Evropy a že jubilejní čtyřicátou lavičku Václava Havla můžeme představit lidem právě v Bruselu,” uvádí Hana Třeštíková, radní pro kulturu a cestovní ruch.

Slavnostní odhalení se uskuteční v úterý 12. října 2021 od 12:30 hodin a účastní se jej primátor Prahy Zdeněk Hřib v rámci své cesty do Bruselu, kde se v těchto dnech zúčastní plenárního zasedání Výboru regionů, jehož je členem. Radu hl. m. Prahy bude zastupovat také radní pro oblast kultury Hana Třeštíková a přítomen bude i starosta města Brusel Philippe Close nebo velvyslanec České republiky v Belgickém království Pavel Klucký.

Mezi pozvanými na ceremoniál je také Dagmar Havlová a řada představitelů evropských institucí, zástupci diplomatického sboru, zahraničních regionů zastoupených v Bruselu a v neposlední době i krajané dlouhodobě žijící v Belgii.

Rada hl. m. Prahy schválila svým usnesením darování lavičky městu Brusel už 3. srpna 2020. Následná realizace se ale zpozdila kvůli pandemii koronaviru a navazujícím omezením.

Lavička Václava Havla je architektonickou instalací v podobě dvou kovových zahradních křesel spojených kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa jako národní strom České republiky. Prostý, a přitom originální, design symbolizuje demokratickou otevřenost k dialogu odkazující na osobu prvního polistopadového prezidenta České republiky Václava Havla. Autorem díla je architekt Bořek Šípek.

Lavičky byly už dříve instalovány v řadě světových metropolí, jako je Washington D.C., Dublin, Barcelona, Tel Aviv, Lisabon nebo Ženeva, ale i v mnoha českých městech, mimo jiné v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Olomouci nebo Plzni. Více o celém projektu je k dispozici zde: Lavička Václava Havla.