Program rozvržený do tří dnů začne 5. května v parku Gutovka, kde bude v 11 hodin zahájena výstava fotografií, pořízených během pražského povstání. Ty zachycují především podobu improvizovaných barikád stavěných na území dnešní Prahy 10, ale i samotnou tehdejší podobu ulic. 

V úterý na Kubánském náměstí odstartuje bohatý kulturní program, který začíná ve 13:00 a potrvá až do pozdních odpoledních hodin. Kromě dětí ze základních škol vystoupí i divadelní spolky či kapela Dixieland a Greenhors s Janem Vyčítalem. 

„Pro návštěvníky oslav na Kubánském náměstí jsme připravili celou řadu zajímavostí, jako například rozdávání speciálních potravinových lístků, za které si příchozí budou moci vyzvednout paštiku v konzervě. To má připomenout nešťastné období války, kdy byly potraviny obyvatelům vydávány na příděl,“ uvedl k programu tiskový mluvčí Prahy 10 Vít Novák. 

Po dvoudenní přestávce budou oslavy pokračovat 8. a 9. května opět na Kubánském náměstí, kde vyroste unikátní dobový válečný tábor. Na rozlehlém náměstí se tak na dva dny usídlí spojenecká vojska několika armád. Vojáci z řad nadšenců budou v přesných imitacích uniforem dva dny žít ve válečném ležení s kuchyní, střílnami a těžkou bojovou technikou. „Půjde o věrohodné simulování situace z jara 1945, kdy Praha zažívala poslední, přesto těžké výstřely Druhé světové války. Kromě vojenského tábora budou na náměstí také trhy, dětské workshopy, v rámci kterých si děti budou moci vyrobit českou vlajku, rozdávat se bude cukrová vata zdarma,“ doplnil Vít Novák.

Devátého května přijede na náměstí dokonce i dobový tank. U toho proběhne 9. května v 10 hodin dopoledne krátké setkání s pamětníkem Antonínem Štíchou a starostkou Prahy 10 Radmilou Kleslovou. 

Program zakončí 9. května Květinový ples seniorů, kde radnice předá ocenění několika desítkám pamětníků 2. světové války.

Zpráva MČ Praha 10