„Hrdinové z akcízu, kteří pro svou vlast obětovali život, si zaslouží, aby se na jejich statečnost nikdy nezapomnělo,“ řekl starosta David Vodrážka. „Naší povinností je uchovat jejich památku a připomínat ji i dalším generacím.“

Pomník byl odhalen v den 73. výročí osudného zásahu gestapa v jinonickém akcízu, který stával nedaleko odtud. Zásah v noci z 3. na 4. října 1941 tragicky ukončil činnost odbojové skupiny nekomunistické protinacistické organizace ÚVOD, která v akcízu působila od ledna 1941. Za dobu své činnosti odvysílala téměř 8 500 šifrovaných depeší do Londýna. Byla tedy velmi důležitým zdrojem informací pro zahraniční odboj, který od ní získával zprávy o dění na území protektorátu. Při zásahu gestapa se telegrafista Jindřich Klečka v bezvýchodné situaci zastřelil, ostatní členové skupiny - Miroslav Prokop, Karel Prokop, Stanislav Medřík a Antonín Němeček byli ihned nebo později zatčeni a popraveni.

Budova akcízu byla bohužel v roce 2001 v souvislosti s novou výstavbou zbořena. Pamětní deska z budovy byla dlouhá léta v opatrování členů Sokola Jinonice. Protože památník hrdinů z akcízu si zaslouží důstojnější umístění, oslovil starosta Prahy 13 David Vodrážka společnost HB Reavis s návrhem umístění zcela nového pomníku na bulváru u stanice metra. Společnost HB Reavis, která prostranství v rámci své stavební činnosti upravuje, zareagovala vstřícně a zhotovení i umístění pomníku financovala. Pískovcový pomník s bronzovou pamětní deskou navrhl a vytvořil akademický sochař Milan Vácha. Městská část Praha 13 převezme pomník do své péče a bude se o něj starat.

Tisková zpráva MČ Praha 13