Klidovou zónu o celkové rozloze cca 4 ha zahrnující soustavu rybníků Vodice I, II, III a Nadýmač II v Praze – Uhříněvsi se Městské části Praha 22 podařilo revitalizovat a měla by sloužit pro krátkodobou rekreaci a volnočasové aktivity obyvatel Prahy 22 i okolí.

Dynamický rozvoj okrajových částí Prahy a blízkého okolí vyvolává zvýšenou potřebu ploch vhodných pro krátkodobou rekreaci a volnočasové aktivity obyvatel. Rekreační zóna Vodice představuje jedno z takových území. Soustava rybníků zde vytváří zajímavou přírodní lokalitu, která je pro svoji snadnou dostupnost hojně využívaná k procházkám a odpočinku.

Dlouhodobé zanedbávání údržby a špatná kvalita vody v Říčanském potoce vedly k postupné degradaci celého území. Zejména usazování kalů a jejich zahnívání v letních měsících mělo negativní dopad nejen na přírodní poměry a ztrátu vodohospodářských funkcí, ale výrazně ovlivnilo atraktivitu území i z hlediska krátkodobé rekreace.

Neutěšený stav lokality vedl Městskou část Praha 22 k rozhodnutí zpracovat ve spolupráci s uživatelem rybníků Místní organizací ČRS a vlastníky pozemků projekt obnovy zdevastovaného území s cílem navrátit mu jeho dřívější význam. Navázala tím na již provedenou revitalizaci části toku Říčanského potoka ležící těsně nad rybníky, nazývané Prknovka. Investorem této revitalizace byl správce toku, Zemědělská vohodohospodářská správa.

Snahy o rehabilitaci údolní nivy Říčanského potoka vycházejí z koncepce ekologicky šetrně obnovy multifunkčního využití tohoto území a navrácení přírodní a vodohospodářské funkce vodnímu toku. Realizace projektu se proto zaměřila zejména na odstranění zahnívajících sedimentů z rybníků a části mlýnského náhonu. Pro posílení přírodní pestrosti lokality byl na rybníku Vodice vymodelován poloostrov pro hnízdění vodního ptactva a byly vyhloubeny tři tůně pro reprodukci obojživelníků. Biologický průzkum totiž v tomto území prokázal výskyt několika zvláště chráněných druhů živočichů. Kromě toho byly provedeny lokální opravy funkčních objektů, obnoven obtok rybníka Vodice a vybudován doplňkový přeliv pro zvýšení protipovodňové ochrany Uhříněvsi. V neposlední řadě byly provedeny vegetační úpravy, které spočívaly v odstranění nežádoucích dřevin, dosadbě doprovodných porostů vhodnými dřevinami a obnově travního porostu. Součástí projektu byla také instalace městského mobiliáře a obnova, resp. doplnění cestní sítě, která lokalitu propojí s okolními městskými částmi a s cyklotrasami Ladova kraje.

Projekt byl realizován ve dvou etapách od ledna 2009 do dubna 2010. Byl podpořen z Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost a stál téměř 20 miliónů Kč.

Tisková zpráva MČ Praha 22