Přítomni: Ing. David Vodrážka, Ing. Karel Březina, Ing. Marcel Rückl, Petr Zajíček, Mgr. Petra Kolínská, Radek Lohynský, Ing. Vladislav Mareček, Ing. Petr Valenta, RNDr. Jiří Witzany Ph.D, Ing. Jan Heroudek

 

Omluveni:  Štěpán Šlosár, Radovan Šteiner, Ing. Antonín Weinert CSc.

 

Program jednání:

 

  1. Stav přípravy dopravního řešení magistrály u Muzea v horní části Václavského nám.
  2. Modernizace trati Praha - Kladno s odbočkou na letiště (video materiál)
  3. Modernizace železničních tratí na území hl.m. Prahy
  4. Současný stav a obnova vozového parku Dopravního podniku hl.m. Prahy a.s.
  5. Příprava výstavby Radlické radiály

 

 

Ve 14:00 hod přítomné přivítal a jednání zahájil předseda Výboru dopravy ZHMP Ing. David Vodrážka.

 

Hlasování o programu na dnešní jednání:

        pro: 9

proti: 0

zdržel se: 0

 

Program byl schválen.

 

 

Ověřovatel zápisu: navržen byl Petr Zajíček

 

Hlasování:         pro: 9

proti: 0

zdržel se: 0

 

Ověřovatelem zápisu byl zvolen Petr Zajíček.

 

 

Bod 1: Stav přípravy dopravního řešení magistrály u Muzea v horní části Václavského nám.

 

Ing. Vodrážka: Na dnešní jednání jsou připraveny dvě studie. Jedna je od společnosti SATRA s.r.o., kterou objednával Útvar rozvoje hl.m. Prahy. Druhá je od firmy Pragoprojekt a.s., kterou objednávalo Ředitelství silnic a dálnic ČR. Konečnou podobu úpravy bude schvalovat hl. město Praha a tato úprava bude také předložena Výboru dopravy. Dnešní jednání není o tom, abychom rozhodli, která úprava je nejvhodnější, ale abychom zde slyšeli návrhy dalších postupů a termínů. Finanční prostředky, které jsou určeny na tuto úpravu jsou alokovány na Státním fondu dopravní infrastruktury (dále SFDI) a je třeba je začít čerpat. Předávám slovo zástupcům Ředitelství silnic a dálnic ČR, aby nás informovali o své variantě.

 

Ing. Tomáš Jílek, ŘSD ČR správa Praha: Nejprve bych chtěl poděkovat za pozvání na toto jednání. Předmětem studie není jen zatunelování severojižní magistrály, ale i propojení budov Národního muzea s budovu bývalého federálního shromáždění tunelem a dále úprava horní části Václavského nám. včetně uvažovaného objektu pro parkování. Odpovědně říkám za ŘSD ČR, že nám je jedno zda zahloubení severojižní magistrály půjde o 50 m vlevo nebo vpravo, ale důležitější je pro nás, abychom s městem došli de společnému stanovisku, které podmiňuje schválení investičního záměru celé té akce. Toto schválení je nezbytnou podmínkou k tomu, abychom mohli čerpat peníze ze SFDI. Na posledním jednání na Ministerstvu dopravy ČR vyplynul následující jednoznačný závěr. Investiční záměr, který byl podán na Ministerstvo dopravy ČR a studie firmy SATRA s.r.o. potvrdily, že celý záměr je realizovatelný a že zde nejsou žádné zásadní překážky, které by znemožňovaly realizaci těchto staveb, ale je nutné dodat několik dalších podkladů. Jedním z nich, který vychází i z usnesení Vlády ČR, je seznam komunikací, který dočasně nahrazuje systém silničního okruhu kolem Prahy. Tento seznam by mělo město prostřednictvím dopisu primátora zaslat ministrovi dopravy. Pokud by tento seznam, ve kterém musí být uvedena severojižní magistrála, byl schválen Ministerstvem dopravy ČR, tak je možno i na tuto intravilánovou komunikaci čerpat finanční prostředky ze SFDI. Pokud jsem dobře informován a my jsme na tomto seznamu komunikací také spolupracovali, tak tento seznam je připraven ve dvou variantách a je na hl. městě, kterou verzi zašle ministerstvu. Druhá podmínka je, aby bylo zřetelně rozděleno financování této akce. Vlastní zahloubení severojižní magistrály a přímo navazující komunikační úpravy by měly být financovány ze SFDI. Propojení budovy Národního muzea s bývalou budovou parlamentu by mělo být financováno z prostředků Ministerstva kultury ČR. Dále by hl. m. Praha  mělo sdělit, kolik peněz na tuto akci hodlá vynaložit a konkrétně na co budou tyto prostředky vynaloženy. Ve výše uvedeném jsem reprodukoval požadavky Ministerstva dopravy ČR a hodnocení těchto požadavků mě nepřísluší. Dále bych popsal řešení, které bylo v rámci investičního záměru předloženo a které jste obdrželi v materiálech. V rámci tohoto řešení se nepočítá se zachováním parkovacího objektu Slovan. Tuto skutečnost je třeba z městem řádně prodiskutovat. Tubusy tunelů pro magistrálu až k Nuselskému mostu a v opačném směru jsou vedeny

nad sebou. Toto řešení je v obou studiích obdobné. Dále se počítá se zklidněním magistrály jako takové, což znamená, že by měla v průjezdném směru jen dva jízdní pruhy 3,5 m široké. To je ve stručnosti vše a jsem připraven odpovídat na Vaše dotazy.

 

Ing. Vodrážka: Děkuji a dále poprosím zástupce firmy SATRA s.r.o., aby nás seznámili se svým návrhem řešení.

 

Ing. Šourek, SATRA s.r.o. vedoucí skupiny dopravní a inženýrské stavby: Děkuji, nejprve bych však předal slovo Útvaru rozvoje hl.m. Prahy, neboť jsou zadavatelem této studie. Dále bych Vám pak pustil prezentaci, která je názornější než ústní sdělení.

 

Ing. Zděradička, ÚRM hl.m. Prahy: Útvar na základě „Memoranda o vzájemné spolupráci a podpoře projektu zklidnění severojižní magistrály“ obdržel úkol zadat studii s cílem nalézt řešení zklidnění severojižní magistrály a to nejen vlastního komunikačního řešení, ale i návazné řešení dopravní a urbanistické. Tedy součástí řešení je i např. nalezení variant tramvajového propojení v centrální části města. Studie byla dopracována v podrobném řešení a byla zaslána na MČ Praha 1, 2 k připomínkovému řízení. My jsme se i se zpracovatelem studie a výše uvedenými městskými částmi setkali a podrobně jsme o této studii hovořili. Předpoklad Útvaru je takový, že studie bude po připomínkovém řízení dopracována a dále bude vypracována celková studie zvažovaných úprav zklidnění severojižní magistrály.     

 

Ing. Šourek: Jen bych doplnil, že jsme studii od začátku diskutovali s dotčenými MČ a orgány státní správy a v maximální míře jsme zohledňovali požadavky na životní prostředí, dále jsme prověřovali celou řadu faktorů ovlivňujících stavbu např. vedení inženýrských sítí. Dále jsme chtěli zachovat i parkovací objekt Slovan, neboť deficit parkovacích míst v této oblasti se nám zdál nevyhovující.

Diskuze:

 

Zajíček: Lze nějak zkombinovat studie, protože jedna předpokládá zbourat parkovací garáže Slovan a druhá ne? Zatunelování magistrály po Nuselský most se počítá v obou variantách a je rozdíl mezi tím jak je stavba založena.

 

Ing. Jílek: Zbourání parkovacího objektu či jeho zachování záleží na tom, v jaké míře zasáhneme pozemky ČD u hlavního nádraží. Ministerstvo dopravy obě varianty akceptuje s tím, že při dalším projednávání bude zvolena obecně přijatelnější varianta. Ve studii SATRY se počítá s tím, že tunely budou ražené a půjdou jinou trasou. Naše studie počítá s tím, že jeden tunel by byl pod Legerovou ulicí a druhý pod Lublaňskou s tím, že by také byla použila technologie ražby z důvodu ochrany stávajících budov.

 

Ing. Šourek: Také umíme zbourat parkovací objekt, ale zdálo se nám to nevhodné.

 

Ing. Šajtar: Parkovací garáže mají kapacitu 520 míst a hodnota objektu je cca ¼ mld. Kč. Náklady na jedno parkovací stání byly cca 1 mil. Kč. A ačkoliv objekt není žádnou chloubou města, chtěli jsme jej zachovat.   

   

Mgr. Kolínská: Nevím zdali 1 km dlouhý tunel můžeme nazývat zklidněním magistrály. Projekt by měl řešit také turisticky významný bod. Úplně se zapomnělo na ulici 5. května a na bubenské předmostí Hlávkova mostu, ale i na problémy v lokalitách Ječná, Žitná, Anglická a Rumunská. Studie ŘSD ČR, která je již v procesu EIA, ukázala, že dopravní emisní zátěže zůstanou téměř beze změny. Na prodloužení tunelů až k Nuselskému mostu peníze nejsou a pan radní Šteiner řekl, že pokud MČ Praha 2 tunely chce, tak si je bude muset zaplatit. Myslím si, že toto území by si zasloužilo vypsání architektonické soutěže, jako tomu bylo v případě Václavské nám. Dále mám dotaz na pana Jílka, proč jste vaši variantu poslali do procesu EIA a nepočkali jste na dopracování návrhu SATRY.   

 

Ing. Jílek: Podle mého názoru se obě varianty do procesu EIA příliš neliší. Neprobíhá EIA jako taková, ale probíhá zjišťovací řízení ze kterého zatím nemáme závěr. Zátěž na životní prostředí si ŘSD ČR nevymýšlí, ale přebírá je z dopravně inženýrských podkladů. Zastupuji zde ŘSD ČR respektive investici státu a posuzování řešení na dalších městských komunikacích mě nepřísluší.  

 

Ing. Březina: Tento projekt plně podporuji, akorát jej nevnímám jako zklidnění severojižní magistrály, ale jako komplexní řešení dopravy v této oblasti. Chápu význam financování ze SFDI, ale myslím si, že tato investice musí být doprovázena i investicí města v navazujících oblastech. Zajímalo by mě kolik peněz je vyčleněno na tuto akci ze SFDI. Dále bych se přimlouval za zachování parkovacího objektu Slovan. Zajímalo by mě zdali existuje nějaká studie zatíženosti objízdných komunikací s prodloužením Jižní spojky a  tunelu Blanka. Jde mi o to, aby Jižní spojka úplně nezkolabovala.

 

Ing. Vodrážka: Požádal bych, abychom do příště dostali materiál, kolik je ta investiční náročnost a zatížení objízdných tras.   

 

RNDr. Witzany: Chtěl bych se zeptat s jakou časovou prodlevou se počítá při dokončení první etapy a  začátku druhé etapy zahloubení magistrály? Osobně bych spíše doporučoval spojení obou etap. Dále bych poprosil o upřesnění možnosti vedení tramvajové trati okolo sv. Václava. Osobně nejsem příznivcem této možnosti.

 

Ing. Vodrážka: K té etapizaci bych chtěl říci, že pokud budeme vědět, že máme dostatečné finanční prostředky pro obě etapy, tak bych byl první, kdo by prosazoval, aby se obě části vybudovaly najednou. Teď však víme, že finanční prostředky jsou pouze na první etapu. Co se týká zavedení tramvajové trati na Václavské nám. to je  i na diskusi s MČ Praha 1.

 

Návrh usnesení:  Výbor dopravy bere na vědomí obě předložené varianty. Doporučuje, aby byl předmět úprav dále projednáván s dotčenými městskými částmi. Dále Výbor dopravy požaduje bezodkladné uzavření smlouvy o sdružení zadavatelů mezi Ředitelstvím silnic a dálnic ČR a hl.m. Prahou, která specifikuje postavení obou subjektů tak, aby byl garantován plynulý, koordinovaný a komplexní průběh přípravy a realizace.

 

Křivohlávek, iniciativa Automat: Co je cílem této stavby? Chybí nějaká širší koncepce.

 

Ing. Vodrážka: Cíl stavby byl prezentován na videomateriálu, který jsme před chvílí shlédli. Tato akce je jistě vnímána v širší koncepci, je jí např. vybudování městského okruhu. Je to jeden z těch střípků, který by měl celkové situaci pomoci. Nejlepší by bylo, pokud bychom měli finanční prostředky na všechny dopravní projekty, ale to samozřejmě nemáme, takže se dopravní projekty budují postupně a toto je jeden z nich.

 

Mgr. Kolínská: Chtěla bych poprosit, kdo za ten projekt odpovídá, aby zodpověděl otázku, jak je možné, že se opatřením nesníží počet aut a nesníží se emisní zátěž. Dále bych měla proti návrh k usnesení, které tady zformuloval předseda výboru.

 

Ing. Šajtar, SATRA s.r.o.: Rád bych ještě popsal rozdíly obou etap. Oba projekty mají první a druhou etapu. První etapa dle ŘSD ČR bylo, že se pouze zklidní ta část za Muzeem a ostatní komunikace např. Legerova a Sokolská zůstanou stejné. U druhého projektu je to udělané tak, že první etapa zahrnuje i zklidnění Legerovi a Sokolské.

 

Ing. Vodrážka: Prosím paní Mgr. Kolínskou o protinávrh usnesení.

 

Mgr. Kolínská: Výbor dopravy bere oba předložené návrhy na vědomí a doporučuje přepracování studie tak, aby byla řešena problematika úseku severojižní magistrály od ulice 5. května až po bubenskou část Hlávkova mostu a dále doporučuje investorovi vyhlásit urbanistickou soutěž na řešení parteru v celém tomto úseku.

 

Hlasování:

        pro: 2

proti: 7

zdržel se: 0

Návrh nebyl přijat.

 

Návrh usnesení:  Výbor dopravy bere na vědomí obě předložené varianty. Doporučuje, aby byl předmět úprav dále projednáván s dotčenými městskými částmi. Dále Výbor dopravy požaduje bezodkladné uzavření smlouvy o sdružení zadavatelů mezi Ředitelstvím silnic a dálnic ČR a hl.m. Prahou, která specifikuje postavení obou subjektů tak, aby byl garantován plynulý, koordinovaný a komplexní průběh přípravy a realizace.

 

Ing. Březina: Omlouvám se pane předsedo, ale po kom požadujeme uzavření smlouvy? Navrhuji doporučit Radě HMP, aby co nejrychleji vyjednávala o smlouvě o sdružení. Předpokládám, že schválení sdružení bude muset projít Zastupitelstvem HMP, proto navrhuji před projednáním v ZHMP, abychom tento bod měli ještě na programu. 

 

Ing. Vodrážka: Návrh usnesení:  Výbor dopravy bere na vědomí obě předložené varianty. Doporučuje, aby předmět úprav byl dále projednáván s dotčenými městskými částmi. Dále Výbor dopravy doporučuje Radě HMP, aby jednala o uzavření smlouvy o sdružení zadavatelů mezi Ředitelstvím silnic a dálnic ČR a hl.m. Prahou, která specifikuje postavení obou subjektů tak, aby byl garantován plynulý, koordinovaný a komplexní průběh přípravy a realizace.

 

Hlasování:

        pro: 8

proti: 0

zdržel se: 1

 

 

 

Bod 2: Modernizace trati Praha - Kladno s odbočkou na letiště (video materiál)

 

Úvod představil Ing. Pavel Mathé, technický náměstek SŽDC. EIA na tuto akci na území hl.m. Prahy je vydána. V současné době investor dopracovává dokumentaci pro územní řízení ve smyslu připomínkového řízení z loňského roku. Pochopitelně i řeší všechny podmínky, které jsou procesem EIA stanoveny. Předpokládáme, že v měsíci dubnu či květnu, by měla takto upravená dokumentace být připravena k dalšímu projednání a to zejména orgánům státní správy a samosprávy, tak abychom následně mohli obdržet doklady pro zahájení územního řízení. Následující prezentace byla připravena v průběhu loňského roku a v některých částech právě na základě této prezentace dochází k úpravám dokumentace. Jedná se zejména o oblast bývalého nádraží Praha Bubny, kde po dohodě s městskou částí Praha 7 došlo k úpravě technického řešení z hlediska možnosti budoucího zprůchodnění tělesa dráhy, tak aby se nebránilo urbanistickému rozvoji této oblasti. V oblasti Stromovky došlo ve shodě s MČ Praha 7 k určité úpravě tělesa z hlediska živého plotu tak, aby zeleň Stromovky byla přímo včleněna do tělesa dráhy. Dále došlo k úpravě trasy v oblasti Dlouhý lán a k přípravě zastávky Dlouhý lán. Dále dochází k drobné úpravě v oblasti Dolní Liboce, kde občané a vlastníci objektů měli detailní připomínky k styku železnice a jejich majetku. Poslední změnou je požadavek Ministerstva dopravy ČR, které souběžně s námi připravuje finanční model možné realizace, který počítá jak s veřejnými prostředky, tak i financování formou PPP. Poprosil bych o spuštění první část prezentace.

 

Diskuze:

 

Zajíček: Mám dotaz jak dalece bylo v projednávání dokumentace vyhověno občanům ulice Strojnické?

 

Ing. Vodrážka: Jen bych doplnil, že bylo podepsáno jakési memorandum mezi Prahou 6 a 7, hl.m. městem a Středočeským krajem. Mám dotaz, zdali tento projekt je v souladu s tímto memorandem?

 

Ing. Mathé: Ano, dokumentace pro územní řízení vychází z deklarace podepsané na konci dubna loňského roku. K dotazu pana zastupitele Zajíčka sděluji, že jsme na základě jednání na komisi rozvoje na Praze 6 upravovali těleso dráhy. Jsou připraveny variantní řešení protihlukových opatření při ulici Strojnická, kde jsme prezentovali maximálně vytažené protihlukové stěny, tak aby byly ošetřeny i horní patra budov v této ulici. V oblasti Stromovky protihlukovou bariéru vytváří vzrostlá zeleň.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy bere na vědomí předloženou prezentaci.  

 

Hlasování:

        pro: 9

proti: 0

zdržel se: 0

 

Bod 3: Modernizace železničních tratí na území hl.m. Prahy

 

Materiál představil Ing. Pavel Mathé, technický náměstek SŽDC. V závěru loňského roku se podařilo zprovoznit dvě velmi podstatné železniční stavby. A to plně zprovoznit Nové spojení. K 15. prosinci jsme plně zprovoznili a dokončili rekonstrukci kolejišť, nástupišť a podchodů na hl.nádraží. V letošním roce by měla být dokončena rekonstrukce traťového úseku Libeň – Běchovice. Na trati do Kralup nad Vltavou prakticky chybí jediná investice a tou je investice ve Stromovce a Bubenči. Stavba je kompletně připravena a v současné době se připravuje její finanční zajištění a dokonce je zvažována i možnost převedení akce do operačního programu Doprava, tak aby stavba mohla být provedena v nejbližších letech. Na ramenu Beroun se připravuje segregace dálkové dopravy od dopravy regionální. Jak jistě víte, připravuje se velkorysá stavba tunelu Praha – Beroun, který by měl sloužit pro rychlou dálkovou dopravu. Trať by měla být budována v rozmezí let 2012 – 2020. Z hlediska vstupu do uzlu Praha je zajímavé řešení mezi hl. nádraží a Smíchovem. Jednak dochází k zásadní redukci nádraží Smíchov pouze na rozsah osobního nádraží. Tzn. že SŽDC uvolňuje ¾ ploch nádraží pro jiné využití. Chtěl  bych se ještě zmínit o problematice nádraží Praha – Vyšehrad. Ve smyslu Územního plánu hl.m. Prahy je nádraží situované do oblasti Ostrčilova náměstí. MČ Praha 2 vyslovila zásadní nesouhlas s umístěním zastávky do oblasti Ostrčilova náměstí a požaduje její umístění na pravém břehu v předpolí Výtoňského mostu. Pakliže se s tímto názorem i ztotožní hl.m. Praha, bude muset být toto nádraží řešeno až v druhé etapě a to v souvislosti s výstavbou nového mostu přes Vltavu. Na Benešovském rameni připravujeme zásadní rekonstrukci pražského úseku mezi nádražími Hostivař a Vršovice, kde by mělo dojít k přetrasování trasy do jižní stopy rušeného nádraží a výstavby dvou nových zastávek. Jedná se o zastávku Zahradní město, která vytváří náhradu za rušenou stanici Strašnice. Druhá nová zastávka je uvažovaná poblíž vršovického hřbitova s pracovním názvem Praha Eden. V souvislosti tratí Praha – Kladno připravujeme rekonstrukci historického Negrelliho viaduktu, která by měla vytvořit lepší podmínky pro samotnou dráhu a současně by měla zkulturnit prostředí pod tímto viaduktem. Druhá investice, kterou připravujeme je rekonstrukce zakrytí historické ocelové konstrukce na hl.nádraží. Vzhledem k historickému stavu budovy opravy musí být prováděny postupně a velmi pomalu.   

 

Diskuze:

 

Zajíček: Nepostřehl jsem zda bod 2.2.3. předloženého materiálu se týká i rekonstrukce či modernizace železniční tratě v úseku mezi Libní a Hostivaří s následnou zastávkou u Depa Hostivař.

 

Ing. Mathé: Hovořil jsem zde o akcích, které jsou reálné v střednědobém časovém horizontu. O čem Vy hovoříte je zárodek 3. části stavby modernizace trati Praha Libeň – Praha Běchovice. Plánujeme rekonstrukci tratí, které umožňují rozvoj tangenciální kolejové dopravy. Ano existuje záměr, který je v současné době pouze v podobě uzavřené studie, která řeší rekonstrukci stanice Malešice. 

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy bere na vědomí předložený materiál.  

 

 

Hlasování:

        pro: 9

proti: 0

zdržel se: 0

 

Bod 4: Současný stav a obnova vozového parku Dopravního podniku hl.m. Prahy a.s.

 

Materiál přednesl Ing. Dohnal. V současné době nebudeme kupovat žádné nové vozy metra, neboť ještě splácíme poslední dodávky a máme zasmluvněných 5 souprav, které budou dodány v letech 2011 – 2012. Hlavní položka obnovy vozů se tedy týká rekonstrukcí těchto vozů, kterých by mělo být v letošním roce dodáno 9 s tím, že celkový počet souprav by mělo být 93 a měly by být dodány do roku 2012. Co se týká tramvajových vozů, máme poslední dodávku vozů 14 T, koncem letošního roku dostaneme první vozy 15T, souběžně běží modernizace vozů KT8 a T3. Všechny tyto vozy jsou bezbariérové tzn. mají nízkopodlažní části. Náklady jsou uvedeny v dodaném materiálu. Nákup autobusů je v posledních letech utlumen, neboť byla vypsána soutěž, která je před dokončením.  V letošním roce předpokládáme nákup 60 standardních a 30 nízkopodlažních kloubových vozů, což představuje celkové náklady cca 500 mil. Kč. Když pomineme tuto částku pro autobusy, pro výše uvedené je třeba částky 3,5 mld. Kč, když pominu náklady na výstavbu metra, tato částka je ve výši 1,5 mld. Kč. Rád bych zmínil rok 2010, kdy požadované objemy na obnovu vozových parků včetně 500 mil. Kč na autobusy dosahují částku 4 mld. Kč.

 

Diskuze:

 

Ing. Březina: Děkuji za uvedený materiál. Tento materiál je dalším z mnoha materiálů, který mě utvrzuje v tom, že financování Dopravního podniku hl.m. Prahy a.s. je jedním z nejdiskutovanějších problémů z hlediska financování hl. města. Je tedy třeba si řádně uvědomit jakým způsobem financovat obnovu vozového parku či provoz Dopravního podniku a.s.. Jsem přesvědčen o tom, že bychom měli přistoupit ke standardnímu modelu financování, který je uplatňován v mnoha zemích a městech Evropy. Tzn., že se uhrazuje provozovateli veřejné dopravy ta ztráta, kterou svoji činností vytváří. Uhrazuje se mu to z veřejné korporace s tím, že jsou možné příslušné odpisy. Tzn, že provozovatel může přirozenou cestou obnovovat svůj vozový park. A když dochází ke kvantitativnímu nárůstu dopravy musí zadavatel prvotní investici uhradit. Tento model respektován v Praze není a jsem přesvědčen o tom, že přidělování provozní a investiční dotací je chaotické a bez střednědobého výhledu.

 

Mgr. Kolínská: Chtěla bych se zastavit u nákupu nových autobusů a rozhodnutí, jaké typy autobusů se budou kupovat. Včera proběhl v Jihlavě seminář na téma zemní plyn v dopravě a výstupy z tohoto semináře si dovolím poslat všem členům výboru. Většina provozovatelů s tímto pohonem má dobré zkušenosti.

 

Ing. Dohnal: V tuto chvíli nemám dostatek informací, ale do příštího jednání Vám informace poskytneme v dostatečné kvalitě.

 

Zajíček: Zaráží mě, že na tomto jednání není přítomen pan radní Šteiner, aby mohl některé dotazy jako předseda představenstva Dopravního podniku zodpovědět. Co se týká pohonu autobusů vždy jsem se přimlouval za hybridní pohon autobusů, neboť tyto autobusy vytváří ještě méně exhalací, ale na druhou stranu jsou dražší.

 

Ing. Vodrážka: Dle mých informací bylo rozhodnuto na představenstvu Dopravního podniku o vítězi výběrového řízení na dodávku autobusů s dodatkem, že financování bude zajištěno ze strany hl.m. Prahy. Vybraný subjekt vyšel z hodnocení nejlépe, hodnocení probíhalo bodově. V minulých měsících byla soutěž několikrát zpochybněna a Úřad na ochranu hospodářské soutěže rozhodl o tom, že výběrové řízení je v pořádku.

 

Mgr. Kolínská: Mohou členové Výboru dopravy obdržet výsledek vyhodnocení na základě kterého bylo rozhodnuto o vítězi této soutěže?

 

Ing. Vodrážka: Určitě ano, a poprosil bych zástupce Dopravního podniku, aby zajistil, aby členové Výboru dopravy obdrželi výsledek té soutěže.

 

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy bere na vědomí předloženou informaci.  

 

 

Hlasování:

        pro: 9

proti: 0

zdržel se: 0

 

 

 

Bod 5: Příprava výstavby Radlické radiály

 

Havrda: Předpokládáme, že koncem roku by mohlo být požádáno o územní rozhodnutí, aby mohlo být požádáno o projekt ke stavebnímu povolení. Na to, aby mohl být projekt zpracován, je třeba mít k dispozici výsledky z průzkumné štoly, která by se měla udělat na východním portálu v délce cca 300 m. Problém spočívá v tom, že v letošním roce na tuto akci je vyčleněno 5 mil. Kč, ovšem bylo by třeba na akci mít 25 mil Kč s tím, že zbytek by se dofinancoval a dozkoumalo by se toto v příštím roce tak, aby začátkem třetího čtvrtletí byly výsledky k dispozici. S tím, že stavba má být dokončena v roce 2015.

 

Ing. Aleš Merta, ředitel PUDIS: Mám pro Vás připravenu krátkou prezentaci. Aktuální fáze přípravy Radlické radiály je taková, že dokumentace k územnímu rozhodnutí je zpracována, jsou již k dispozici všechna stanoviska a v současné době probíhá vyhodnocování. Dokumentace EIA, je ve fázi, že 4. února letošního roku byl zveřejněn posudek. Investorem akce je OMI MHMP, mandatáře investora vykonává VIS a.s., dokumentaci vypracovává sdružení PUDIS a.s. a SATRA s.r.o..  Vedoucím sdružení jsme my. Dále bych stručně zrekapituloval historii této stavby. Od nového územního plánu hl.m. Prahy bylo vyhlášeno velké rozvojové území Radlice – Jinonice s podmínkou, že musí být dořešen nadřazený dopravní systém. Tento systém byl předmětem mnoha studií a po čase se radiála stabilizovala v území. V roce 2005 stabilizace byla potvrzena změnou ÚPn hl.m. Prahy jako změna 769. Následně byla zpracována dokumentace pro DUR a EIA. Proces EIA byl zahájen oznámením. Na základě zjišťovacího řízení bylo rozhodnuto o tom, že bude zpracována dokumentace podle přílohy č. 4. Posuzovatelem dokumentace EIA je odbor ochrany prostředí MHMP. Zadání bylo provedeno v srpnu 2005. V únoru letošního roku byl vydán posudek s jednoznačným vyjádřením, že záměr je přípustný. Geologický průzkum bude proveden pomocí průzkumné štoly. Vznikla zadávací studie pro výběr zhotovitele geologického průzkumu a bylo vydáno stavební povolení na tento průzkum a i na zařízení staveniště pro provádění průzkumu. Zařízení staveniště je umístěno na drážních pozemcích na Smíchovském nádraží. O pronájmu jsou uzavřené smlouvy mezi městem a Českými drahami. Dále bylo předáno staveniště a byly zahájeny první realizační kroky. Tento stav však trvá od srpna 2007. Tedy možnost zahájení průzkumné štoly záleží na financování akce a výběru konkrétního dodavatele. Geologický průzkum je nezbytnou podmínkou pro zhotovení dokumentace pro stavební povolení a zadávací dokumentace celé stavby. Nejoptimističtější zprovoznění Radlické radiály je v roce 2015.   

 

Diskuze:

 

Mgr. Kolínská: Jen bych chtěla poprosit, zdali bychom mohli dostat tuto prezentaci.

 

Ing. Vodrážka: Jistě, prosím o zajištění prezentace pro členy Výboru dopravy.

 

Zajíček: Jen bych chtěl podotknout, že z časového harmonogramu stavby vyplývá, že došlo k velkému zpoždění stavby. A proto bych se přimlouval za urychlení stavu přípravy a financování této akce.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy bere na vědomí předložený materiál.

 

Hlasování:

        pro: 9

proti: 0

zdržel se: 0

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy doporučuje Radě HMP pokračovat v přípravě realizace výstavby Radlické radiály, tedy zahájit realizaci průzkumné štoly ještě v letošním roce.

 

Hlasování:

        pro: 8

proti: 1

zdržel se: 0

 

 

Bod různé:

 

RNDr. Witzany: Jen bych poděkoval za právní rozbor k rozhodnutí nejvyššího správního soudu ve smyslu změny Úpn hl.m. Prahy Z - 1000, který jsme obdrželi. Poprosil bych, aby tento bod byl zařazen jako samostatný bod na naše příští jednání.

 

Ing. Vodrážka: Souhlasím a na příští jednání bychom zařadili tento bod s tím, že budou přizváni zástupci ŘSD ČR.

 

Mgr. Kolínská: Chtěla bych poděkovat Dopravnímu podniku za zodpovězení dotazů z minulého jednání.

 

Ing. Březina: Chtěl bych poděkovat za výsledky obou průzkumů, které jsme obdrželi. A doporučoval bych členům Výboru dopravy, aby se podívali na situaci obratu cestujících v nových stanicích na trase metra C, protože stanice Prosek a Střížkov jsou jedny z nejméně vytížených stanic metra.  

 

 

 

Ing. David Vodrážka

předseda výboru dopravy

 

 

 

  Petr Zajíček   

ověřovatel zápisu

 

 

 

Ing. Jan Heroudek

tajemník výboru dopravy