Přítomni: Ing. David Vodrážka, Petr Zajíček, Mgr. Petra Kolínská, Štěpán Šlosár, Radovan Šteiner, Ing. Petr Valenta, Ing. Antonín Weinert CSc., RNDr. Jiří Witzany Ph.D

 

Omluveni:  Ing. Karel Březina, Ing. Marcel Rückl, Radek Lohynský, Ing. Vladislav Mareček, Ing. Jan Heroudek

 

Ve 14:00 hod přítomné přivítal a jednání zahájil předseda Výboru dopravy ZHMP Ing. David Vodrážka.

 

Ověřovatel zápisu: navržen byl Petr Zajíček

 

Hlasování:         pro: 8

proti: 0

zdržel se: 0

 

Ověřovatelem zápisu byl zvolen Petr Zajíček.

 

Program:

 

  1. Pražský okruh – aktuální stav přípravy a realizace
  2. Městský okruh – aktuální stav přípravy a realizace
  3. TSK hl.m. Prahy – připravované rekonstrukce hlavních komunikací
  4. Vyhodnocení dopravně statistických údajů za rok 2008
  5. Celoměstsky významné změny ÚP SÚ HMP
  6. Různé – rušení přechodů pro chodce; úprava programu příštího jednání (11.6.)

 

Hlasování:         pro: 8

proti: 0

zdržel se: 0

Program byl schválen.

 

Bod 1: Pražský okruh – aktuální stav přípravy a realizace

 

Materiál přednesl Ing. Miroslav Kupka, vedoucí manažer projektového týmu SOKP2 Závodu Praha ŘSD ČR. V textovém materiálu, který máte před sebou je zohledněn aktuální stav přípravy a výstavby Pražského okruhu. Rozestavěnými úseky jsou stavby č. 512, 513, 514, jedná se o ucelený úsek mezi dálnicí D1 a Slivencem. Stavby probíhají dle předpokládaného harmonogramu, dokonce jsme k těmto stavbám zaznamenali  i kladné ohlasy z řad veřejnosti. Připravovanými úseky jsou stavby č. 511, 518 a 519. Na stavbách 518 a 519 je od naší poslední prezentace stav neměnný. Tedy je vydáno územní rozhodnutí, ke kterému však bylo podáno mnoho odvolání i námitek. Následně bude rozhodnutí o přijetí či zamítnutí námitek postoupeno nadřízenému orgánu t.j. MMR, včetně hodnocení dopadů vyvolaných zrušením Změny 1000 Územního plánu hl. m. Prahy. Stávající úsek 510 Satalice – Běchovice je zatím jedním z nejzatíženější a my budeme připravovat jeho zkapacitnění. Zatím příprava je ve stádiu přípravné dokumentace. U stavby 520 by bylo vhodné, aby na území Prahy byla na tuto stavbu vyhlášena veřejná prospěšnost. 

    

 

Diskuze:

 

RNDr. Witzany: Jaký předpokládáte vývoj rozhodnutí MMR ve věci hodnocení dopadů vyvolaných zrušením Změny 1000 Územního plánu hl. m. Prahy.

 

Ing. Kupka: Z našeho pohledu se nic nemění.

 

Ing. Weinert: Jakým způsobem bude řešena návazná doprava na okolní silniční síť po zprovoznění jednotlivých částí okruhu? Dle mého názoru např. oblast v okolí Zbraslavi a Lahovic na toto není připravena.

 

Ing. Kupka: Úsek bude zprovozněn až k D1 a bylo by žádoucí, aby i v tomto období byla dokončena komunikace D11.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere materiál na vědomí.

 

Hlasování:         pro: 7

proti: 0

zdržel se: 1

Usnesení bylo schváleno.

 

Bod 2: Městský okruh – aktuální stav přípravy a realizace

 

Materiál přednesl pan Zeman, pracovník OMI MHMP. Pro případné dotazy jsou zde se mnou přítomni Ing. Kalíšek z IDS a po mé pravici ředitel firmy SATRA Ing. Šajtar. Celý severozápadní segment je plně rozvinut ve stavební části, pouze jsou komplikace u stavby Strahovský tunel 2B, která tvoří se stavbou 9515 funkční celek. Protože u stavby 9515 jsme měli komplikace s dostupností pozemků u Prašného mostu, který patří Ministerstvu obrany ČR. Bylo tedy nutné přehodnotit postup výstavby, která v současnosti probíhá ze staveniště Myslbekova, což způsobuje problémy se zahájením prací Strahovský tunel 2B. Hledají se řešení, jak oba zhotovitele staveb na jednom staveništi zkoordinovat. Souběžně se však dolaďuje dohoda s Ministerstvem financí ČR o dávno uzavřené smlouvě o výkupu dotčeného pozemku. Dále bych upřesnil metráže vyražených tunelů. V severní tunelové troubě už je vyraženo 1308 m a v jižní tunelové troubě 1241m. Ještě bych rád zmínil webové stránky www.tunelblanka.cz, kde jsou umístěny aktuální fota ze dne 11.5. ze všech stavenišť. Domnívám se, že zhlédnutí fotografií má větší vypovídající schopnost než čtení popisu stavu. Dále bych upřesnil informace o prostavěnosti, které máte v materiálech uvedeny. K 30.4. letošního roku bylo profinancováno 5 310 995 768 Kč. Z toho stavba 0079 – 4 664 616 000Kč, stavba 0080 – 450 137 000 Kč, stavba 9515 – 193 241 000 Kč. U prostavěnosti technologické části omluvte překlep, neboť celková suma má být součtem řádků uvedených pod tzn. 90 240 706 Kč.

 

Diskuze:

 

Mgr. Kolínská: Obracejí se na mě občané s následujícími dotazy. Za prvé,  jakou má povinnost stavebník čistit vozovku a vozidla, která odváží zeminu, neboť zaznamenávají větší prašnost v okolí stavby. Druhý dotaz se týká bezpečnosti v okolí náhradní autobusové dopravy např. na Prašném mostě je režim takový, že je otázka času než tam někdo skončí pod koly aut. Přestupní vazby jsou dle mého názoru vytvořeny tak, že nesplňují základní podmínky bezpečného provozu.

 

Zeman:  S dotazem směřujícím na režim bezpečnosti bych odkázal zde na vedoucího výstavby pana Ing. Kalíška. K prvé otázce říkám, že je jednoznačně povinností zhotovitele, že musí dodržovat čistotu. Je však pravdou, že jsou někdy chvíle, kdy je nesmírně těžké tuto čistotu dodržet např. v případě kdy se kříží pěší trasy a výjezd ze staveniště. Avšak děláme pro udržení stavu čistoty vše. Denně se tato situace sleduje a také mám denně od zhotovitele příslušnou fotodokumentaci.

 

Ing. Kalíšek: Podařilo se nám zajistit, aby všichni tři zhotovitelé staveb objednali úklid u organizace Pražské služby. Od 1.4. letošního roku Pražské služby provádí úklid na staveništích městského okruhu jednotně. Od této doby se úklid rapidně zlepšil a i jsem od této doby v oblasti Letné a Hradčanské nezaregistroval jedinou stížnost. O situaci na Prašném mostě vím, dopravní situace byla schválena odborem dopravy MČ Prahy 6 za souhlasu Policie ČR. Kvůli bezpečnosti chodců jsme zde umístili mnoho metrů zábradlí. Bohužel však to nezabráni nekázni chodců, protože oni např. při přestupu z tramvaje na náhradní autobusovou dopravu X1 přebíhají tři jízdní pruhy a nepohybují se tedy ve vymezeném prostoru. Jsem kdykoliv připraven se s Vámi na dané místo jít podívat a vyhovět vašim námětům, pokud to bude jenom trochu možné.

 

Ing. Dostál: Ve věci čistoty jako občan a i jako správce komunikací s vámi hluboce nesouhlasím a nechápu proč zhotovitelům staveb nemůžete předepsat využití mycích linek v oblasti výjezdu  ze staveniště. Vozy ze staveniště vyjíždí špinavé a znečišťují komunikace, které necháte v lepším případě zamést v horším případě jen povrch rozmyjete, ale také zašpiňují chodníky a přilehlé pozemky se zelení. Nečistoty spláchnete do kanalizace, kterou pak už nečistíte a nám akorát vznikají následné problémy.

 

Ing. Vodrážka: Požádal bych, aby do příštího jednání byla podaná informace, jakým způsobem je toto řešeno a proč mycí stanoviště nejsou umisťována na výjezdech ze stavenišť a dále i návrh řešení.   

 

Ing. Šajtar: V projektech je na mycí linky pamatováno a i následně v praxi jsou na všech staveništích městského okruhu tyto linky postaveny.

 

Ing. Vodrážka: Je tedy otázka, zdali jsou tato zařízení využívána. Dále požádáme pana náměstka primátora Judr. Blažka, aby prostřednictvím Městské policie hl.m. Prahy byl zajištěn dohled nad touto situací.  

 

RNDr. Witzany: Mám dotaz ke kapitole Stav přípravy severovýchodního úseku Městského okruhu, kde u Libeňské spojky je zmíněno odmítavé stanovisko hygienika. Zdali toto stanovisko je vztaženo i na probíhající stavbu, do které město dává nemalé finanční prostředky. A zdali můžete okomentovat postup z hlediska navazujících staveb.

 

Zeman: Ve stanovisku hygienika k dokumentaci pro severovýchodní část městského okruhu je uvedeno, že nesouhlasí se stavbou. A dále je tam uvedeno, že vůbec nesouhlasí se sítí hlavních komunikací. Nepovažuji toto stanovisko za správné. Až budeme mít návrh dopracování, budeme dále jednat s hygienikem o možném společném kompromisu.

 

Ing. Šajtar: Z hlediska zpracovatelů byly zahájeny jednání s Ministerstvem životního prostředí ČR a Hygienickou stanicí hl.m. Prahy a problém dále řešíme. Je otázkou jakým způsobem rozpracovat EIA, která by měla zhodnotit jak přínosy tak i zápory této stavby na životní prostředí.

 

Zajíček: Hygienik má námitky proti provádění stavby a nebo proti výsledku stavby?

 

Ing. Šajtar: Námitky jsou proti výsledku stavby. Stavba sice pomůže velké části obyvatel, ale zhorší podmínky úzké skupiny obyvatel žijících u vjezdu či výjezdu do a z tunelů Libeňské spojky.   

 

 

RNDr. Witzany: Předpokládaný termín dokončení Blanky je v roce 2011. Předpokládaný termín zprovoznění Pražského okruhu v severozápadní části je cca 2015. Nevzniká vážné riziko, že sice stavba Blanky bude dokončena, ale budeme ji moct provozovat?

 

Ing. Šajtar: Zhotovitel zatím drží termín, který je ve smlouvě. Chceme, aby stavba v roce 2011 byla uvedena do zkušebního provozu. Otázka zdali zprovoznit část městského okruhu bez zprovoznění části Pražského okruhu ve stejném segmentu města je na vrcholné představitele města. Ale domnívám se, že by takovýto postup nebyl správný. Vlivem aktivit různých občanských iniciativ není možné stanovit tak přesně datum realizace části Pražského okruhu jako termín realizace městského okruhu v tomto segmentu města.

 

Ing. Vodrážka: Budeme hlasovat o udělení slova paní Šenarové.

 

Hlasování:         pro: 0

proti: 8

zdržel se: 0

Slovo nebylo uděleno. 

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere materiál na vědomí.

 

Hlasování:         pro: 7

proti: 0

zdržel se: 1

Usnesení bylo schváleno.

 

 

Bod 3: TSK hl.m. Prahy – připravované rekonstrukce hlavních komunikací

 

Materiál přednesl Ing. Dostál, ředitel TSK hl.m. Prahy. Přehled staveb je v dodaném materiálu a spíše bych se zde soustředil na nejdůležitější body. Z našeho pohledu jde o rozšíření Karlovarské včetně rekonstrukce signalizace. Podařilo se nám zkrátit termín a bude otevřena do prázdnin. Dále zkapacitnění Štěrboholské radiály, vybudování křižovatky severovýchodní částí městského okruhu. Je předpoklad obdržení stavebního povolení někdy během srpna, za předpokladu, že seženeme cca 200 mil. Kč na výkupy pozemků. Tady bych chtěl, pane předsedo, jestli by bylo možné, aby Výbor dopravy nás v tomto požadavku mohl podpořit, neboť výkupy jdou z velké většiny vyvlastňovacím řízením. Další velká stavba je mimoúrovňové křížení připojení Velké a Malé Chuchle. Tam se odvolal pan Kužvart do stavebního řízení, tedy nemůžeme předvídat jak a kdy bude rozhodnuto o jejich připomínkách.  

 

Diskuze:

 

Zajíček: Mám dotaz k Libeňskému mostu. Předpokládaný termín realizace je do třetího čtvrtletí roku 2010. V jakém stavu je tedy příprava?

 

Ing. Dostál: Termín, který je zde uveden počítá s tím, že Libeňský most bude opraven ve stávajícím šířkovém uspořádání. Teď jsme ještě dostali za úkol podívat se na variantu, kdy by došlo k rozšíření Libeňského mostu na 26 m, tak aby se tam vešly dva pruhy pro automobilovou dopravu v obou směrech včetně obousměrných cyklostezek a chodníků. To by však znamenalo odsunutí realizace minimálně o rok. Tedy v současné době zvažujeme obě varianty z hlediska časového a finančního.   

 

 

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere materiál na vědomí. 

 

Hlasování:         pro: 8

proti: 0

zdržel se: 0

Usnesení bylo schváleno.

 

 

Bod 4: Vyhodnocení dopravně statistických údajů za rok 2008

 

Ing. Vodrážka: Nejprve bych chtěl poděkovat za velmi pěkně zpracovanou Ročenku dopravy 2008.

 

Materiál přednesl Ing. Pivec, 1. náměstek ředitele TSK hl.m. Prahy. Na dnešní Výbor dopravy jsme doručili Ročenku dopravy 2008, která byla vydaná tento týden. Stupeň motorizace je 1,4 a stupeň automobilizace je 1,8. Z hlediska intenzit vozidel na území města došlo k nepatrnému nárůstu cca o 0,5 % oproti roku 2007. V centrální části města došlo k dílčímu poklese intenzit v řádu jednotek procent. V předloženém materiálu máte uvedeny i nejzatíženější komunikace a křižovatky. Nejzatíženějším úsekem komunikací v Praze je Barrandovský most, kde denně projede průměrně cca 137 000 vozidel za den. Nejzatíženější mimoúrovňovou  křižovatkou v roce 2008 byla křižovatka 5. května - Jižní spojka (216 000 vozidel za den). Ještě bych měl poznámku k nehodovosti. Celkový trend bychom hodnotili kladně, neboť došlo k poklesu o 10 % v počtu nehod na území města. Bohužel, ale došlo k nárůstu počtu usmrcených osob o 15 %. Dělba přepravní práce, tedy poměr mezi MHD a osobní automobilovou dopravou je 57:43.  

 

Diskuze:

 

Zajíček: Jak dalece jsou ve vašich průzkumech využívány průjezdní smyčky, které jsou nainstalovány v některých komunikacích pro důvody řízení dopravy. Dále by mě zajímal údaj o cyklistické dopravě. Jsem přesvědčen o tom, že intenzity cyklistů jsou nadhodnoceny, tedy pokud se údaj týká běžné cyklistické dopravy a ne rekreační jízdy na kole.

 

Ing. Pivec: V omezené míře využíváme také smyčky, které jsou primárně zřízeny pro řízení dopravy. V rámci přepravní dělby pro cyklistickou dopravu jsme uvedli 1%. Tento údaj vzniká sčítáním cyklistů, které se provádí během celého roku. Dále při všech sčítání dopravy je  sledována i cyklistická doprava, při těchto průzkumech nesledujeme účel cesty a tedy nerozdělujeme cyklistickou dopravu do zaměstnání a rekreační cyklistiku. V současné době probíhá pilotní projekt na automatizované sčítání cyklistů na vybraných cyklotrasách.

 

RNDr. Witzany: Z těch mapek není zřejmý vývoj dopravy okolo nově otevřeného úseku Mrázovka a jeho navazujícího propojení. Dále v médiích často probíhají informace o tom, že doprava v Praze kolabuje. Čím si myslíte, že je to způsobeno?

 

Ing. Pivec: Jedním z důvodů, proč intenzity vozidel již nestoupají je fakt, že kapacita komunikací je prakticky již vyčerpána. Znamená to, že následně jakýkoliv problém (např. nehoda, odjez obyvatel na prodloužený víkend, významná uzavírka) se projeví obdobným způsobem.  Skutečně cca před dvěmi roky jsme prováděli sčítání u Mrázovky na základě jednoúčelového požadavku. V loňském roce jsme jej neprováděli, a tedy pokud by byl zájem o obdobné sčítání, museli bychom data vytáhnout z technických zařízení a provést nějaká porovnání výsledků.

 

Mgr. Kolínská: Chtěla bych poprosit, zdali by bylo možné, aby všechny ročenky dopravy mohly být přístupné na webu.

 

Ing. Pivec: Ročenky dopravy by již měly být vystaveny na webu TSK hl.m. Prahy, loňský stav byl pouze přechodný v souvislosti s migrací webu UDI hl.m. Prahy na web TSK hl.m. Prahy. Ročenka dopravy roku 2008 by měla být vystavena na webu  TSK hl.m. Prahy v řádu týdnů.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere materiál na vědomí. 

 

Hlasování:         pro: 8

proti: 0

zdržel se: 0

Usnesení bylo schváleno.

 

 

Bod 5: Celoměstsky významné změny ÚP SÚ HMP

 

Materiál představila Mgr. Zdeňka Sýkorová, OUP MHMP. Změny byly schváleny loni v září usnesením Zastupitelstva hl.m. Prahy. Následně bylo zpracováno zadání. Návrh zadání byl projednán a podle tohoto projednání bylo cca 40 změn rozděleno do 4 skupin. V předloženém materiálu je 19 změn vyznačeno červeně, které jsou vytipovány pro váš výbor.

 

Diskuze:

 

Zajíček: Byl jsem novináři dotazován na změnu, která se týká Masarykova nádraží. Jak jsem pochopil, tak změna je podmíněna zpracováním SEA a že žadatel doloží podrobné řešení změny studií, která se stane součástí změny. Dále dle jednání se SŽDC vyplynulo, že nechtějí zrušit nádraží jako takové, ale pouze technologické plochy, které již nejsou nutné pro železnici, využít k jiným účelům. Domnívám se, že pokud tato změna nebude zneužita, bude pro Prahu přínosem. Tedy k tomuto bodu bych se rád vyjádřil, až uvidím zmíněnou studii.

 

Mgr. Kolínská: Nechápu, jak na základě několika tabulek, které jsme obdrželi, se máme vůbec vyjadřovat k těmto změnám. Tedy chtěla bych poprosit, zdali máte nějaké podrobné informace zdali bychom je mohli dostat na cd.

 

Ing. Vodrážka: Souhlasím s uvedenými připomínkami. Takto významné změny si zasluhují mnohem větší pozornost s mnohem detailnějšími informacemi. Bod na projednávání byl zařazen cca před týdnem. Tedy doporučuji přerušit projednávání tohoto bodu s tím, že vznesené dotazy budou do příště zodpovězeny a budou součástí materiálu, který bude předložen.

 

Různé:

 

Ing. Vodrážka: Schválili bychom si program příštího jednání. Dle programu jsme sice měli schválené výjezdní zasedání na stavbu 512 a 513 Pražského okruhu, ale potřebujeme probrat celou řadu dalších bodů do prázdnin. Tedy doporučuji, aby jednotliví členové výboru se individuálně obrátili na odbor dopravy MHMP, který v případě zájmu zorganizuje tento výjezd a my bychom se mohli v tomto termínu tedy 11.6. věnovali standardnímu jednání Výboru dopravy s následujícím programem:

 

  1. Protihluková stěna na Štěrboholské
  2. Zásady rozvoje pěší dopravy v Praze
  3. Principy zklidnění severojižní magistrály – sdružení Auto Mat
  4. Příprava Evropského týdne mobility 2009
  5.  Celoměstsky významné změny ÚP SÚ HMP
  6. Program VD ZHMP na II. pololetí letošního roku

 

Hlasování:         pro: 8

proti: 0

zdržel se: 0

Program na příští jednání byl schválen.

 

Různé – přechody pro chodce

 

Ing. Vodrážka: V rámci dnešního bodu různé jsem byl požádán o umožnění prezentace o.s. Pražské matky k tématu rušení přechodů pro chodce na území hl.m. Prahy.

 

Johnová, Pražské matky: Děkuji za slovo. Chtěli bychom zde tlumočit názor laické veřejnosti k rušení přechodů pro chodce na území hl.m. Prahy. Jistě jste zaznamenali, že velkou rychlostí jsou rušeny přechody přes koleje tramvají. Je to z toho důvodu, aby se vyhovělo prováděcí vyhlášce č. 30/2001, která zjednodušeně řečeno nedovoluje přechod přes tramvajové těleso, pokud není přechod řízen světelnou signalizací. V současné době dle informací od TSK hl.m. Prahy bylo zrušeno 79 přechodů a připravuje se ke zrušení dalších 500 přechodů. Máme bouřlivé ohlasy od občanů, kteří jsou zmateni a netuší proč vlastně jsou přechody rušeny. Domníváme se, že tato situace vznikla tím, že  město nedostatečně reagovalo, když se vytvářela novela prováděcí vyhlášky. Město nepřipomínkovalo vyhlášku, která je platná již rok a půl. Domníváme se, že město nevyvinulo účinnou legislativní nápravu, která by řešila rozpor. Ještě bych doplnila, že občané rušení přechodů vnímají jako zásadní zhoršení podmínek pro pěší dopravu a že nechtějí pak pouštět děti samotné na cestu do školy a musí je vozit automobilem. Naše sdružení koordinuje akci Bezpečné cesty do školy jehož cílem je zlepšit podmínky pro pěší dopravu dětí do škol. Je tedy tato snaha, která je i financovaná městem ohrožena. To co jsem zde stručně řekla, je napsané v dopise, který jsme Vám zde rozdaly. A chtěla bych požádat, aby Výbor dopravy dal hlasovat o tom, aby tento bod byl zařazen jako řádný bod na příští jednání. A dále zde mám připraveny návrhy na řešení. Chtěly bychom poprosit, aby Výbor dopravy doporučil odboru dopravy MHMP zastavení procesu rušení přechodů dokud nebude nalezen vhodný způsob řešení a dále požádat pana radního Šteinera, aby nechal zpracovat úpravu té vyhlášky a aby tento problém byl projednán s Ministerstvem dopravy ČR. A déle bychom chtěly požádat, aby Výbor dopravy požádal TSK hl.m. Prahy, aby vypracovala nějakou metodiku, protože městské části jsou naprosto zmatené a vystupují zmatečně a každá městská část dělá něco jiného. Dále bych vám chtěla ukázat pár fotografií. Děkuji za pozornost.

 

Diskuze:

 

Zajíček: Do uvedeného materiálu doporučuji zahrnout i variantu, že by přechody byly zachovány, osazeny světelnou signalizací a dále by zde mělo být uvedeno kolik by tato akce stála peněz. A dále by bylo vhodné posoudit při signalizování všech přechodů zdali by doprava byla vůbec schopná se pohybovat. Dále bych prosil o informaci zda-li vyhláška nevychází z nějaké evropské směrnice.

 

Ing. Vodrážka: Souhlasím se zařazením uvedeného bodu na další jednání Výboru dopravy ZHMP dne 11.6.. Dále prosím o stanovisko TSK hl.m. Praha k této problematice.

 

Návrh hlasování: Výbor dopravy ZHMP bere materiál na vědomí. 

 

Hlasování:         pro: 8

proti: 0

zdržel se: 0

Program na příští jednání byl schválen.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ing. David Vodrážka

předseda výboru dopravy

 

 

 

Petr Zajíček  

ověřovatel zápisu

 

 

 

Ing. Jan Heroudek

tajemník výboru dopravy