Přítomni: Ing. Marcel Rückl, Petr Zajíček, Mgr. Petra Kolínská, Ing. Antonín Weinert CSc.

 

Omluveni: Ing. David Vodrážka, Ing. Karel Březina, Radek Lohynský, Ing. Vladislav Mareček, Štěpán Šlosár, Radovan Šteiner, Ing. Petr Valenta, RNDr. Jiří Witzany Ph.D, Ing. Jan Heroudek

 

Ve 14:00 hod přítomné přivítal a jednání zahájil místopředseda Výboru dopravy ZHMP Ing. Marcel Rückl, který zároveň omluvil předsedu výboru Ing. Davida Vodrážku z dnešního jednání. Dále místopředseda konstatoval, že Výbor dopravy ZHMP není usnášení schopný.

 

Ověřovatel zápisu: navržen byl Petr Zajíček

 

Hlasování prosté většiny:         pro: 4

proti: 0

zdržel se: 0

 

Ověřovatelem zápisu byl zvolen Petr Zajíček

 

Program:

 

  1. Potřebné bezbariérové úpravy v Praze (pan Prager)
  2. Bezbariérová přístupnost MHD (DP hl.m. Prahy)
  3. Celoměstsky významné změny ÚP SÚ HMP
  4. Program realizace strategické koncepce hlavního města Prahy na období 2009 - 2015
  5. Problematika přechodů pro chodce
  6. Různé

 

 

 

Bod 1: Potřebné bezbariérové úpravy v Praze (pan Prager)

 

Materiál přednesl Bc. Michal Prager, předseda pracovní skupiny MHMP pro Prahu bezbariérovou a otevřenou a pan Čipera zastupující občanské sdružení Asistence. Pan Čipera představit svoji působnost v občanském sdružení Asistence zřízené při Jedličkově ústavu, které pomáhá lidem s kombinovaným tělesným postižením. Dříve jsme začínali s projektem Jedeme v tom s vámi, kdy jsme nabízeli a i dnes nabízíme známým osobnostem si zkusit cestu z domova do práce na vozíku. Dále pan Prager  stručně představil pracovní skupinu jejíž je členem a činnost této pracovní skupiny. Zúčastnil jsem se stáže ve finských Helsinkách, kde mají kompletní MHD bezbariérovou, takže pro člověka s postižením je to velký přínos pro kvalitu života. V Praze je z 57 stanic metra 32 stanic bezbariérových. Někdy se stává, že i v bezbariérové stanici nefunguje výtah či plošina a pak musíme hledat náhradní řešení, což představuje poměrně velkou časovou ztrátu. Dnes už se stává běžné, že osoby s tělesným postižením jsou zaměstnávané, ale bohužel cesta do práce těmto lidem velmi komplikuje život a někdy se i stane, že se musí vzdát konkrétní práce, neboť se do daného místa nemohou fyzicky dopravit. Další problematika, která trápí vozíčkáře je i vzdálenost a odlišná niveleta  mezi nástupní hranou nástupiště a vozem metra.   

 

 

 

Bod 2: Bezbariérová přístupnost MHD (DP hl.m. Prahy)

 

Materiál přednesl Ing. David Dohnal, DP hl.m. Prahy, a.s.. Byť oba materiály zpracovávaly dva subjekty, je můj příspěvek obdobný předchozímu, možná v některých částech je vyjádřen jinými slovy. Chtěl bych připomenout, že s oběma pány úzce spolupracujeme a pokud úpravy bezbariérovosti nezávisí na významných finančních investicích zmíněné požadavky na zlepšení zpřístupnění  či úpravu webových stránek apod. odstraňujeme prakticky okamžitě, tedy pokud je to možné. Co se týká významných finančních investic jsme limitovaní schváleným rozpočtem. Dopravní podnik hl.m. Prahy velmi tíží bariérové vstupy do metra a jejich přeměna na bezbariérové je spojena s vysokými finančními nároky. Pracujeme na zpřístupnění dalších stanic metra, pro blízké období to budou stanice Národní třída, Háje, Můstek, I.P. Pavlova a Anděl. Zmíněnou mezeru mezi hranou nástupiště a vozem řešíme v souvislosti s nákupem dalších vozů metra, úprava  stávajících vozů bude značně obtížná.   

 

Diskuse:

 

Zajíček: Jako člen dozorčí rady DP hl.m. Prahy bych chtěl ujistit, že výběrové řízení na dodavatele výtahu ve stanici Háje a Národní třída již proběhla. Při rekonstrukci tramvajových tratí se dost často rekonstruují i přístupy na zastávky, tak aby byly bezbariérové. V  stanici metra I.P. Pavlova je sice výtah vybudován, ale ústí do soukromého objektu. Bohužel nejde majiteli přikázat, aby veřejnost tento výtah mohla používat.

 

Mgr. Kolínská: Jen jsem chtěla upřesnit, že problematika bezbariérovosti se netýká pouze lidí na vozíku, ale i rodin s malými dětmi a seniorů. Myslím, že by bylo vhodné, aby město od velkých developerů, kteří staví v blízkosti metra mělo požadovat, aby se aktivně zapojili do přípravy bezbariérových vstupů.

 

Čipera: Spolupráci mezi městem a soukromým sektorem bychom velmi uvítali a nerozumím tomu proč se tak nestalo např. na Národní třídě, když se tam obchodní centrum bude teprve stavět, tak stejně bezbariérové úpravy bude hradit v plné výši město. Domnívám se, že i pro soukromého  investora by to byla obrovská reklama.   

 

Bod 3: Celoměstsky významné změny ÚP SÚ HMP

 

Materiál přednesla Ing. Jitka Cvetlerová, ředitelka OÚP MHMP. Tyto změny byly vybrány z 840 podnětů, které pořizovatel obdržel ve vlně změn 08. 40 změn jsme vybrali do pořizování jako celoměstsky významné, zbylé návrhy jsou předány zpracovateli ÚPn hl.m. Prahy, který je prověřil v rámci konceptu. Tedy změny, které jsme vám dnes poskytli nejsou do konceptu Územního plánu zahrnuty. 19 změn jsme vytipovali pro váš výbor a týkají se přímo či nepřímo dopravy. Na všechny změny bylo pořízeno zjišťovací řízení na pořízení strategické SEA.   

 

Diskuse:

 

Zajíček: Mám zásadní připomínku k vytvoření páteřní cyklotrasy č.2458 vyznačením pouze na  vozovku a zanesení do Územního plánu hl.m. Prahy.

 

Ing. Cvetlerová: Změny cyklotras neděláme změnou ÚPn, protože jsou ve směrné části ÚPn, ale  pouze úpravami. V tomto případě však požádala MČ Praha 10, aby tato cyklotrasa byla vedena jako veřejně prospěšná stavba. A veřejně prospěšné stavby jsou v závazné části ÚPn, protože jsou vedeny po konkrétních pozemcích.

 

Mgr. Kolínská: Prosím, abychom dostali ke všem změnám týkající se dopravy podrobnější informace např. když občané nesouhlasí, tak proč nesouhlasí s danou změnou, co je cílem změny a jak má rámcově vypadat.

 

Ing. Cvetlerová: U těchto změn samozřejmě máme nějaké studie, ze kterých se vycházelo při rozhodování zda-li se máme danou změnou zabývat. V materiálech je napsáno, že v případě, že změna bude schválena, budeme následně požadovat od zadavatele změny podrobnou studii. Někde je i zmíněno, že požadujeme doplnit i hlukovou studii. To jsou však následné kroky, které náleží až k vlastnímu zpracování změny. Je zřejmé, že následně budete se zpracovanými studiemi seznámeni. Studie na základě kterých Rada HMP rozhodla o zařazení změn jako celoměstsky významných jsou k nahlédnutí na našem odboru a i na Útvaru rozvoje hl.m. Prahy.  

 

Bod 4: Program realizace strategické koncepce hlavního města Prahy na období 2009 - 2015

 

Materiál přednesl Ing. Jiří Jaroš, vedoucí oddělení strategie rozvoje města Útvaru rozvoje hl.m. Prahy. V materiálech máte kompletní zprávu na cd a ještě vybranou část týkající se dopravy v papírové podobě. V roce 2008 schválilo Zastupitelstvo HMP aktualizovaný strategický plán a zároveň uložilo vypracovat Program realizace strategické koncepce hlavního města Prahy na období 2009 – 2015. S tím, že do října letošního roku by se materiál měl projednat v Zastupitelstvu HMP.

 

Diskuse:

 

Zajíček: V bodě 1 B považuji projekty PPP za iluzi a divím se že při zpracování materiálu nevznášel připomínky ROPID a Dopravní podnik hl.m. Prahy a.s. k etapizaci výstavby trasy metra D. Dále mě překvapuje, že je pouze okrajově zmiňován tramvajový most Zlíchov – Dvorce a tramvajová trať na Florenci.

 

Mgr. Kolínská: Dle mého názoru má dokument nerealistické cíle. Dále mám dotaz na základě čeho vypadlo z dokumentu tramvajové propojení Prahy 6 a Prahy 8 a dále vedení tramvaje do Suchdola?

 

Ing. Jaroš: Při popisu etapizace metra 1 D jsme vycházeli z informací od Dopravního podniku hl.m. Prahy. Před samotným projednáním v Zastupitelstvu HMP budeme ještě kontaktovat jednotlivé organizace kvůli aktualizaci dat např. zdali nejsou nové skutečnosti od června letošního roku. Tento dokument může být ještě v průběhu období 2009-2015 aktualizován. Uvedené příklady tramvajových staveb nejsou prioritami města, ale opravdu jen příklady co se bude připravovat.

 

Bod 5: Problematika přechodů pro chodce

 

Materiál přednesl Ing. Vladimír Kadlec, oddělení rozvoje dopravního systému a BESIP TSK hl.m. Prahy. V současné době z původních 79 zrušených přechodů je již 43 obnoveno, 16 přechodů bude obnoveno v blízkém čase, u 4 přechodů přes tramvajovou trať bude doplněno dopravní značení a 16 přechodů nebude obnoveno vůbec.

 

Diskuse:

 

Mgr. Kolínská: Domnívám se, že celou tuto anabázi bychom si mohli odpustit, kdyby byla větší komunikace mezi městem a Ministerstvem dopravy ČR a kdyby měla Praha chybějící koncepci pěší dopravy. Dále se domnívám, že by bylo vhodné, aby Praha připravila nějakou PR kampaň k problematice chodců a tramvají.

 

Ing. Rückl: Omlouvám ředitele odboru dopravy MHMP Ing. Heroudka, který je ze zdravotních důvodů v lázních. Jen připomínám, že odbor dopravy měl čilou korespondenci s Ministerstvem dopravy ČR, která trvala dva roky. Po zrušení některých přechodů a medializaci kauzy ministerstvo vyhovělo požadavkům hl.m. Prahy.

 

Bod 6: různé

 

Zajíček: Chtěl bych prostřednictvím tajemníka výboru požádat OMI MHMP o informace k přípravě tramvajového mostu v Troji. Donesla se mi informace, že Metrostav bojuje za změnu projektu, která by výrazně most prodražila a zároveň by pravděpodobně zbrzdila jeho výstavbu. Chtěl bych tedy od OMI MHMP získat podrobné informace o trojském mostu a zda jsou autorská práva tvůrců ochráněna  a jak je to s přípravou a realizací této akce.      

 

Mgr. Kolínská: Problematika Legerovy ulice bude zařazena na nejbližší výbor? Navrhovala bych udělat společné jednání s finančním výborem ve věci rozpočtu Dopravního podniku hl.m. Prahy.

 

Ing. Rückl:Co se týká Legerovy ulice. Dopravní opatření je platné do 20 září. Dostala se mi do ruky studie, kterou zpracovávala Dopravní fakulta ČVUT. Navrhoval bych, aby stávající dopravní opatření trvalo ještě cca půl roku, abychom mohli vliv na dopravu zhodnotit velmi seriózně.

 

Zajíček: Při zavádění opatření bylo řečeno, že obdržíme vyhodnocení, což se tak nestalo. A přijde mi logické, aby opatření bylo dále prodlouženo.

 

Ing. Kadlec: Chtěl bych podpořit myšlenku prodloužení zkušebního období zejména s ohledem na nastávající podzimní a zimní období, tak abychom mohli seriózně vyhodnotit dopad i v období nepříznivých klimatických a rozptylových podmínkách.

 

Hlasování prosté většiny o prodloužení dopravního opatření na Legerově ulici:

 

pro: 4       proti: 0     zdržel se: 0 

 

 

 

 

 

 

Ing. David Vodrážka

předseda výboru dopravy

 

 

 

 

Petr Zajíček  

ověřovatel zápisu

 

 

 

 

Ing. Jan Heroudek

tajemník výboru dopravy