Přítomni: Ing. David Vodrážka, Ing. Karel Březina, Ing. Marcel Rückl, Mgr. Petra Kolínská, Radovan Šteiner, Ing. Petr Valenta, Ing. Antonín Weinert, CSc., RNDr. Jiří Witzany, Ph.D., Ing. Jan Heroudek

 

Omluveni: Pavel Ambrož, Radek Lohynský, Ing. Vladislav Mareček, Štěpán Šlosár

 

Ve 14:00 hod. přítomné přivítal a jednání Výboru dopravy ZHMP zahájil předseda Ing. David Vodrážka.

 

Ing. David Vodrážka: Navrhuji schválit zápis z minulého jednání.

 

Hlasování:    pro: 8       proti: 0     zdržel se: 0

 

Zápis z 12. 11. 2009 byl schválen.

 

 

Ověřovatelem dnešního zápisu byl navržen Ing. Karel Březina.

 

Hlasování:     pro: 8       proti: 0     zdržel se: 0

 

Ověřovatelem zápisu byl zvolen Ing. Karel Březina.

 

 

Navržený program jednání:

  1. Zóny placeného stání
  2. Zpráva o zimní údržbě komunikací ve správě TSK hl.m. Prahy
  3. Zajištění dopravy na území hl.m. Prahy organizací ROPID
  4. Návrh rozpočtu kapitoly doprava v rámci rozpočtu hl.m. Prahy
  5. Preference MHD
  6. Radlická radiála včetně informace o průzkumné štole
  7. Různé

 

Hlasování:     pro: 8       proti: 0     zdržel se: 0

 

Navržený program byl schválen.

 

 

 

Bod 1: Zóny placeného stání (ZPS)

Informaci přednesl Ing. Libor Šíma z odboru dopravy MHMP. Stručně představil vývoj zpoplatňování dopravy v klidu na území města, včetně postupu města při zřizování stávajícího systému. Respektovanost ZPS je v současné době okolo 80% na území všech MČ. Výnosy v roce 2008 činily cca 309 mil. Kč, náklady cca 67 mil. Kč. Čistý příjem tak byl cca 240 mil. Kč, z čehož polovina je příjmem hl. m. Prahy a polovina je rozdělena mezi městské části, ve kterých jsou zóny zřízeny. V průběhu letošního roku 2009 došlo k úpravám režimu provozu i rozsahu zóny na základě zkušeností z provozu a byla zadána nezávislá studie posuzující provoz a další rozšiřování zóny placeného stání. Studie byla dokončena před několika dny a bude teprve projednána

Diskuse:

 

Ing. Weinert: Se ZPS jsou spojeny i negativní jevy, především v tom, že modré zóny jsou přes den prázdné a v některých místech jsou naopak nedostatečné návštěvnické zóny. Proto se přikláním k vytvoření smíšených zón, které by zvýšily efektivnost ZPS. Dále by mne zajímal vývoj respektovanosti a způsob měření. ZPS by dle mého názoru měly pokrývat pouze jádro města.

 

Mgr. Kolínská: Podporuji co nejrychlejší zavedení platby pomocí SMS, které již funguje např. v Dopravním podniku hl. m. Prahy a myslím, že by pomohlo i ekonomicky. Současně podporuji zřízení smíšených zón, protože je považuji za efektivnější. Studii ZPS si nechala vypracovat i MČ Praha 6, jejich zřízení má podporu radnice Prahy 6 i občanů, ale už více jak rok se čeká na souhlas hl. m. Prahy se zřízením, v jaké fázi je jednání?

 

Ing. Vodrážka: Je potřeba situaci sledovat především z pohledu celého města. Současná situace je řešením problematiky v centrální části, ale došlo k převedení problému jinam. Já podporuji buď nerozšiřování ZPS mimo stávající oblasti nebo zavedení ZPS na území celého města. Nesouhlasím s tím, aby si ZPS zřizovaly MČ jednotlivě protože tím přenesou problém do okolních MČ.

 

Ing. Březina: Souhlasím s Ing. Vodrážkou, že ZPS by se měly zřizovat celoměstsky. Je nutné vnímat rozdíly mezi centrem Prahy a okrajovými částmi ZPS, kde přes den není místo v návštěvnických zónách a modrá zóna je zcela prázdná. Dále by mne zajímala detailní struktura nákladů na provoz ZPS, prosím o doplnění v příští prezentaci.

 

RNDr. Witzany: Prosím o bližší specifikaci dalšího rozvoje ZPS, osobně podporuji rozšíření na MČ Praha 6 po projednání s MČ Praha 5.

 

Ing. Šíma: Zřízení smíšené zóny bylo Radou hl. m. Prahy schváleno v červnu t.r. a vzniknou na území MČ Praha 2, 3 a 7 především v místech kde jsou stávající modré zóny přes den prázdné. V současné době se jedná o dodávce nových parkovacích automatů, které jsou pro spuštění nezbytné. Placení pomocí SMS řeší odbor informatiky, podle našich informací se příprava zastavila pro finanční nevýhodnost pro hl. m. Prahu, neboť operátoři mobilních sítí si strhávají poplatky za placení a současně se platí DPH. Studii vyznačení ZPS mají zpracovány 4 městské části: MČ Praha 5, 6, 8 a 10. Bohužel každá z těchto studií navrhuje jiný režim regulace parkování a navržené režimy jsou současně odlišné od stávajícího provozovaného režimu. V současné době probíhá diskuse o dalším rozvoji ZPS a jako jeden z podkladů bylo zadáno nezávislé posouzení ZPS a jejich rozšiřování.

 

Ing. Valenta: K placení přes SMS existují další možné varianty placení přes mobilní telefon, jako např. prozvoněním. Variant je více, nevýhoda je že takové systémy nemusí být vhodné pro cizince nebo náhodné návštěvníky, neboť obvykle vyžadují nějaký účet. Náklady takových systémů jsou pak okolo 10%.

 

Mgr. Kolínská: Kolik držitelů OpenCard má aktivováno aplikaci placení parkovného?

 

Ing. Šíma: Tuto informaci nemám, zjistím u odboru informatiky a přiložím k zápisu.

 

Pozn. zapisovatele: Dle dodatečně dodaných informací  z odboru informatiky MHMP má cca 170 tis. držitelů karet OpenCard aktivovánu aplikaci placení parkovného.     

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere předložený materiál na vědomí.

 

Hlasování:     pro: 8       proti: 0     zdržel se: 0

Usnesení bylo přijato.

 

 

Bod 2: Zpráva o zimní údržbě komunikací ve správě Technické správy komunikací hl.m.Prahy (TSK)

Materiál stručně představil Ing. Dostál, ředitel TSK: Údržba komunikací bude organizována podobně jako v minulých letech, jediný rozdíl je v tom, že legislativa nově stanovuje povinnost starat se o chodníky. Na to jsme z rozpočtu hl.m.Prahy získali navíc 250 mil. Kč, což nemusí být v případě tuhé zimy dostatečné. Tato situace naštěstí nenastala, ale kdyby se situace zhoršila, předložím do Rady HMP materiál se žádostí o navýšení prostředků. Bude-li zima v takové podobě jako doposud, měly by přidělené prostředky být dostatečné.

 

Ing. Weinert: TSK bude uklízet chodníky pouze I. kategorie, ostatní je na městských částech, což bude stát nemalé finanční prostředky. Praha by se měla zamyslet, zda neuklízet i další chodníky.

 

Ing. Vodrážka: To má souvislost i se sestavováním rozpočtu. Rok 2010 bude v tomto směru zkušební, zatím jsou vymezené finanční prostředky sestavovány na základě dlouhodobých odhadů.se připravujeme na základě odhadů.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere předložený materiál na vědomí.

 

Hlasování:     pro: 8       proti: 0     zdržel se: 0

Usnesení bylo přijato.

 

 

Bod 3: Zajištění dopravy na území hl.m. Prahy organizací ROPID

Materiál představil p. Procházka, ředitel organizace ROPID: V železniční dopravě bylo uzavřeno Memorandum mezi státem a ČD o financování regionální dopravy, přičemž Praha může z dohodnutého objemu čerpat 205 mil. Kč ročně. Za poslední rok je nárůst počtu cestujících v uzlu Praha o 11 tisíc denně. Největší nárůst zaznamenala trať na Beroun, kde se podařilo velkou část cestujících přesunout z autobusů na vlaky, a je nyní nejvíce zatíženou tratí v Praze.

V novém grafikonu od 13. prosince dojde díky rekonstrukci tratí k zavedení přímých elektrických vlaků do Milovic, což je velký zdroj cestujících. V příštím roce se chceme soustředit na další vylepšování železniční infrastruktury, jednak chceme vylepšit stanici Radotín, která se stala čtvrtou nejvytíženější stanicí v Praze. Stanice a její okolí tomu neodpovídá a proto jednáme s městskou částí, TSK a SŽDC o zadání studie, která by prostor stanice změnila na důstojný integrovaný dopravní terminál.
Dále se soustředíme na železniční zastávku na Kačerově, nyní probíhá připomínkování smlouvy mezi SŽDC a DP Praha o sdružené investici. Současně jednáme o přidělení prostředků pro SŽDC na tuto akci i v roce 2010. Dále chceme vyvinout tlak na zahájení přípravy výstavby železniční zastávky Praha – Třeboradice.

V oblasti rekonstrukce železniční infrastruktury vnímáme jako problém rekonstrukci trati Praha-Holešovice – Bubeneč, která není spolufinancována z evropských fondů a proto byla vyřazena z plánu investic SŽDC. Proto jednáme o jejím navrácení do plánu. V tomto případě by byl vhodný i tlak ze strany hl. m. Prahy, zejména s ohledem na plánované prodloužení tramvajové trati k nové železniční zastávce.

V oblasti tramvajové dopravy letos neplánujeme výrazné změny, protože z důvodu výluk v rámci výstavby tunelu Blanka nelze dělat objektivní přepravní průzkumy.

V oblasti autobusové dopravy nyní zpracováváme komplexní přepraní průzkum v jihovýchodní části Prahy, po jeho dokončení projednáme výsledky s dotčenými městskými částmi. Také se chceme soustředit na omezování souběžných druhů dopravy a na projekt nízkokapacitních linek. Dále budeme prověřovat využití městského okruhu pro provoz autobusových linek, vyhodnocujeme změnu koncepce dopravy pro osoby se sníženou schopností pohybu.

V lodní dopravě se přívozy staly součástí integrované dopravy a počet cestujících roste velmi rychle, hledáme možnosti zkapacitnění.

V oblasti financování jsou připraveny dlouhodobé smlouvy, které budou projednány na nejbližším jednání Rady HMP.

 

Diskuse:

 

Ing. Březina: Ve zprávě mi chybí informace o objemu a kvantity dopravy. Chtěl bych se zeptat na odhadovaný rozsah PID na příští rok ve srovnání s letošním rokem, jaký je předpokládaný rozsah plnění Dopravního podniku hl. m. Prahy ve srovnání s rokem 2009, kolik smluvních partnerů v rámci PID ROPID má, s kým jsou smlouvy uzavřeny, s kým nejsou uzavřeny a podobně.

 

Procházka: Smlouva s DP Praha bude teprve projednána v Radě hl.m.Prahy. Z hlediska ostatních dopravců, tedy ČD a ostatních autobusových dopravců zůstává objem na příští rok na úrovni letošního roku. DP Praha má navržený dopravní výkon nižší o cca 5 %, tomu budou odpovídat optimalizační návrhy v provozu. Počet dopravců se nezměnil. Vedle DP Praha a ČD máme 14 autobusových dopravců a dva vodní dopravce.

K výběrovým řízením na autobusovou dopravu je dohoda, že do roku 2012 nebudou probíhat žádná výběrová řízení v případě DP Praha, poté běží roční výpovědní lhůta, takže řízení proběhnou od roku 2014 a to v maximálním rozsahu 5% objemu dopravy v daném roce. Časové omezení je zde z důvodu koordinace se Středočeským krajem.

 

Ing. Witzany: V návrhu rozpočtu hl.m. Prahy na rok 2010 se počítá s částkou 8,082 mld. Kč, která odpovídá 157 mil. vozkm, a s poklesem o 9 mil. vozkm, což je dle mého odhadu pokles o více jak o 5 %. Tomu odpovídá cena 1 vozkm okolo 35 Kč, což neodpovídá cenám, které byly uváděny dříve – okolo 50 Kč. V rozpočtu není nijak rozkryto, z čeho vychází jednotková cena nebo zda došlo ke změně ve výpočtu.

 

Procházka: Podklad pro výpočet úspor vychází z variabilních nákladů.

 

Ing. Witzany: Kde se snížení objemu dopravy projeví?

 

Procházka: Základní klíč pro hledání úspor je omezení neefektivních spojení, tedy souběžných přeprav. Základem je co nejméně snižovat kvalitu veřejné dopravy.

 

Ing. Březina: Snížení objemu dopravy o 5% nelze udělat okamžitě, DP Praha do nového roku vstupuje ve stejném objemu přepravy jako na konci tohoto roku, ke snížení dojde až v průběhu roku a může se nám stát, že pokud ke snížení přistoupíme od druhého pololetí, bude reálné snížení 10,6 %. Zásah do veřejné dopravy v Praze bude výraznější každým měsícem odkladu nebo se bude upravovat smlouva. Osobně vnímám snížení o 5,3 % jako problém.

 

radní Šteiner: Nechme financování dopravy na další bod jednání, tento bod jednání je zaměřen více na plošné zajištění dopravní obsluhy, a tak je i navrženo usnesení výboru dopravy.

 

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP

-    bere na vědomí informaci k záměrům rozvoje PID v r. 2010,

-    žádá TSK ve spolupráci s ROPID o zadání studie „Dopravní terminál Nádraží Radotín“,

-    žádá DP hl. m. Prahy o spolupráci při realizaci projektu „Dopravní terminál Kačerov“ z hlediska vazeb na novou železniční zastávku Praha-Kačerov,

-    žádá radního Šteinera o vyslání požadavku na generálního ředitele SŽDC Ing. Komárka o zařazení nové zastávky Praha-Třeboradice do plánu přípravy investičních akcí SŽDC a následné zadání projektové dokumentace k realizaci,

-    podporuje zařazení stavby „Optimalizace trati Praha-Holešovice – Praha-Bubeneč“ se zastávkou Podbaba do staveb kofinancovaných z operačního programu doprava (OPD),

-    podporuje další přípravu stavby „Modernizace Praha – Kladno s odbočkou na letiště“

-    o předcházejících dvou bodech tohoto usnesení informovat SŽDC.

 

Hlasování:     pro: 8       proti:     0    zdržel se: 0

 

Usnesení bylo přijato.

 

 

Bod 4: Návrh rozpočtu kapitoly doprava v rámci rozpočtu hl.m. Prahy

Bod uvedl radní Šteiner: Úvodem uvedu 2 hlavní teze: daňové příjmy města velmi rychle klesají, za rok 2009 se jedná o více jak 4 mld. Kč. Proto je návrh rozpočtu sestaven velmi konzervativně, zejména v oblasti příjmů. To se projevuje i ve výdajové stránce rozpočtu. S tím je spojena druhá teze, kdy bych chtěl upozornit, že jsme připraveni v průběhu roku přistoupit k úpravám rozpočtu podle aktuálního vývoje situace.

Stejně jako v předchozích 12 letech je posilována investiční část rozpočtu, ačkoliv navržené prostředky jsou nepochybně nižší, než investoři požadují nebo očekávají.

V provozní části rozpočtu je pro DP Praha navržena částka 8,083 mld. Kč

U kapitálových výdajů je situace provizorní. Kapitálové výdaje jsou navrženy s ohledem na předchozí teze a já věřím, že v průběhu roku budou, stejně jako v předchozích letech, posíleny, a to zejména u DP Praha, kde 450 mil. Kč vnímám jako výchozí částku pro nejdůležitější položky investic DP Praha, kterým je obnova vozového parku. 350 mil. Kč je určeno pro obnovu vozového parku metra a 100 mil. Kč do obnovy vozového parku autobusů.

U strategických investic města je situace příznivější, což je výsledkem politiky Rady hl.m. Prahy, která se snaží pokrýt všechny investice označené Zastupitelstvem hl. m. Prahy za strategické. V oblasti dopravy se jedná o výstavbu městského okruhu a nových tras metra. Jedna miliarda Kč vyčleněná na prodloužení metra není konečná, neboť pro tuto akci je v operačním programu doprava vyčleněno dalších 300 mil. EUR, částka v rozpočtu je pouze pokrytí podílu hl.m. Prahy.

Závěrem bych informoval, že Rada hl.m. Prahy souhlasila s přijetím úvěru od Evropské investiční banky v objemu 220 mil. EUR s tím, že tento úvěr by měl být zdrojem dalších investic. Investice do dopravy jsou Radou hl.m. Prahy vnímány jako priorita.

 

Diskuse:

Mgr. Kolínská: Jako alarmující vnímám rozdíl v investicích do veřejné a automobilové dopravy. Dle mého propočtu je rozdíl horší než v předchozích letech, jedná se cca o 1,5 mld. Kč pro cyklistiku, pěší a veřejnou dopravu a 9,5 mld Kč pro silniční stavby. Je to podíl 14:86 procentům, takže ani úpravy v průběhu roku nemůže tento nepoměr změnit.

Dále mám dotaz k investicím do SSZ. V komentáři je obsáhlý seznam nově plánovaných SSZ, zajímalo by mne na základě čeho tento seznam vznikl a zda je město přesvědčeno, že je vhodné všechny tyto signalizace realizovat z pohledu bezpečnosti a plynulosti dopravy.


radní Šteiner: Vycházíte ze špatných čísel, celkové kapitálové výdaje v dopravě jsou navrženy cca 9,5 mld. Kč, takže těžko mohou investice do silniční infrastruktury být stejně velké.

Výstavba SSZ vychází z dlouhodobého programu schváleného městem, jednotlivé lokality byly obvykle zařazeny na základě podnětů městských částí. Mimo tento seznam se budují i další SSZ v rámci soukromých investic. Dopady na bezpečnost provozu jsou prokázané.

 

Ing. Březina: Upozorňuji, že v návrhu rozpočtu hl.m. Prahy předloženém veřejnosti jsou investice do dopravy navrženy na úrovni 11 mld. Kč, Vámi uvedená částka 9,5 mld odpovídá schválenému rozpočtu 2009.

 

radní Šteiner: Rada hl.m.Prahy projednala investice v oblasti dopravy na rok 2010 ve výši 9,850 mld. Kč, které jsem pro stručnost zaokrouhlil na 9,5 mld. Kč, toto zaokrouhlení není, myslím, v této diskusi podstatné. Další prostředky jsou převody z letošního roku.

 

RNDr. Witzany: Chtěl bych poděkovat zpracovateli rozpočtu za úvodní text, kde je souhrn investičních akcí, včetně již proinvestovaných nákladů a návrhu nákladů pro 2010. Současně bych chtěl upozornit, že v dokumentu pro veřejnost je skutečně uvedeno v investicích do dopravy 11 mld. Kč, z toho 9,5 mld. Kč do silniční dopravy.

Vzhledem k celkové situaci se nedomnívám, že financí v kapitole doprava je málo, ale nelíbí se mi, že financí pro výstavbu tunelu Blanka je nadbytek, zatímco v ostatních investicích se maximálně šetří. Je zde nepoměr mezi zbývající délkou výstavby komplexu Blanka, která má trvat ještě 3 roky, což při celkových zbývajících investic cca 19 mld. Kč činí méně jak 6,5 mld. Kč ročně. V návrhu rozpočtu je přitom 8,15 mld. Kč, tedy proporcionálně více. V návrhu by stačilo 6,5 mld. Kč a platilo by to co jste již řekl, že v případě rychlejšího průběhu stavby lze rozpočet upravovat. Přitom zde máme zoufale podfinancované akce jako např. rekonstrukce tramvajových tratí, obnova vozů metra a tramvaj a podobně. Návrh tak vnímám jako velmi nevyvážený.

Můj další dotaz zní: z jaké položky bude dofinancována přepokládána ztráta provozních výdajů dopravního podniku hl. m. Prahy v letošním roce?

 

radní Šteiner: Ztráta dopravního podniku bude pokryta z převodu běžných prostředků z letošního roku.

Já bych nedělil investice na silniční a nesilniční. Pro nás je důležitý stav rozestavěnosti strategických investic. V okamžiku větší rozestavěnosti městského okruhu a teprve probíhající přípravy nebo dokončování stavby metra jsou investice vyšší do okruhu, naopak v okamžiku plného tempa výstavby metra a útlumu výstavby městského okruhu převažují investice do metra. K celkovému srovnávání je třeba také započítat běžné výdaje, neboť v již zmíněných 8 mld. Kč na provoz DP Praha jsou započítány také odpisy, z kterých jsou investovány velké prostředky do investic a také vlastní zdroje DP Praha. Jediné co lze rozlišovat jsou strategické a ostatní investice a pokrytí strategických investic považuji za dobré.

 

Ing. Březina: Chtěl bych upozornit na jinou záležitost. Při schvalování rozpočtu na rok 2009 jsem upozorňoval na to, že finance na tunel Blanka jsou předimenzované. A ukázalo se, že to byla pravda o 1 mld. Kč. Domnívám se, že stejné to bude i v roce 2010. Vypadá to tak, že stavitelé tunelu dostávají signál, že máme dostatek financí, žadatelé o investice do veřejné dopravy se naopak dovídají, že financí je málo a dostanou méně než žádají. To je politika stávající Rady hl.m. Prahy.

Zajímalo by mne kde vezmeme cca 1 mld. Kč na úhradu kompenzace ztráty DP Praha za rok 2009 a kde vezmete 3 mld. Kč na zasmluvněné investice DP Praha v roce 2010, které dle mých informací činí cca 3,5 mld. Kč, přičemž v návrhu rozpočtu je navrženo cca 500 mil. Kč. Jak bude toto řešeno ve vztahu k nově uzavírané smlouvě o závazku veřejné služby?

 

radní Šteiner: Já budu navrhovat, aby prokazatelná ztráta po dokončení auditu této ztráty, který bude cca v únoru, byla uhrazena z uzavřeného hospodaření města za rok 2009. K investicím jsem již mluvil, jedná se o nestrategické investice. Aktivitu musí vyvíjet i DP Praha, nestačí pouze chodit s nataženou rukou. Smlouvy jsou rámcové a DP Praha intenzivně vyjednává o časové struktuře investic, další možností jsou soukromé zdroje nebo již zmíněná půjčka od EIB. Kombinace těchto metod pak přinese výsledky.

 

Ing. Weinert: Chápu, že kvůli krizi jsou finanční prostředky na investice omezeny, ale může nastat situace, že některý z dodavatelů nebude se změnou smlouvy souhlasit, nebo že úvěr od EIB dostaneme pozdě, nebo, že v průběhu roku se příjmová situace nevylepší. V ten okamžik může být na DP Praha vyhlášen konkurz. Je Rada HMP na tuto eventualitu připravena?

 

radní Šteiner: To je katastrofický scénář.


Ing. Dvořák (ředitel DP Praha): Nyní máme zasmluvněno okolo 4,2 mld. Kč. O navrhované výši investiční dotace jsme informováni a v prosinci budeme informovat představenstvo o faktickém stavu a přesném harmonogramu a krocích, které povedou k minimalizaci dopadů. Jedná se o časové roztažení plnění již nasmlouvaných dodávek, odložení některých dodávek, navýšení kapitálu DP Praha nebo např. obchodní úvěr.

 

RNDr. Witzany: Mám informace, že projektová příprava výstavby prodloužení metra A je opožděna a zahájení stavby je ohroženo. Jaký to má dopad na čerpání peněz ze strukturálních fondů. Kdy bude stavba skutečně zahájena?

 

radní Šteiner: Tempo přípravy je velké a nevím o žádných potížích. Řada stavebních povolení je již vydána a některé dílčí akce je možné zahájit již v roce 2010. V současné době již běží soutěže na dodavatele různých akcí.

 

Ing. Březina: Ing. Dvořák se zmiňoval o navýšení kapitálu DP Praha pro pokrytí investic. O jaké finanční prostředky se jedná a kde je v kapitole doprava naleznu?

 

radní Šteiner: To je právě těch zmíněných 450 mil. Kč investic pro DP Praha. Evropská legislativa nám již neumožňuje žádnému dopravci, ani DP Praha, poskytovat investiční dotace. Můžeme navýšit základní jmění a to se chystáme udělat.

 

 

V 16.00 bylo jednání výboru dopravy ukončeno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ing. David Vodrážka

předseda výboru dopravy

 

 

 

Ing. Karel Březina

ověřovatel zápisu

 

 

 

 

Ing. Jan Heroudek

tajemník výboru dopravy