ZÁPIS

č.2/2010

z 2.jednání Finančního výboru Zastupitelstva hl.m.Prahy

konaného dne 22. března 2010

(31. zasedání FV ZHMP)

 

Přítomni :    dle prezenční listiny : přítomno 10 ze 13ti členů výboru  a tajemník výboru

Nepřítomni: MUDr. T. Kaštovský, Mgr. D. Mlejnský, Mgr. L. Šilha

Hosté:  MUDr. P. Bém – primátor HMP,  Ing. M. Richter - náměstek primátora HMP, Ing. P. Paneš –vedoucí odd. PRM MHMP, Ing. J. Dostálková – poradce primátora, Ing. M. Starec – asistent předsedy FV ZHMP, Ing. L. Kočí – ředitel INF MHMP, Ing. P. Kolbek – vedoucí odd.  strateg.rozvoje a ekonom. řízení INF MHMP, ing. L. Sýkorová-INF MHMP, zástupci sdělovacích prostředků

 

Zahájení:    14,00 hodin

Ukončení :    15,45 hodin

 

 

Jednání řídil: Předseda FV ZHMP  JUDr. P. Hulinský, Ph.D.

 

1)Úvod

 

Předseda finančního výboru JUDr. P. Hulinský  přivítal přítomné na jednání FV ZHMP a  vzhledem k aktuálnímu počtu 6tmi přítomných členů FV ZHMP navrhl prozatím zahájit jednání informativním projednáním úvodních bodů programu. Po několika minutách po příchodu dalších členů pokračovalo jednání jako usnášenischopné; byly schváleny formální body programu jednání (program, zápis, ověřovatel) a  o jednotlivých bodech po jejich projednání bylo řádně hlasováno.  Pro přehlednost jsou v zápisu jednotlivé body zachyceny v pořadí dle formálního schematu jednání.

 

 

a) Ověřovatel zápisu  FV ZHMP

 

Ověřovatelem zápisu FV ZHMP byla jednomyslně odsouhlasena   Ing. L. Alinčová

 

 

b) Schválení programu jednání:

 

    Předseda finančního výboru JUDr. P. Hulinský uvedl  program  jednání dle návrhu   na pozvánce k dnešnímu zasedání FV ZHMP. K jednotlivým bodům programu jednání byly předem materiály rozeslány elektronicky  a do schránek zastupitelů distribuovány i v písemné formě.

Navržený program jednání byl jednomyslně schválen všemi 10ti přítomnými členy FV ZHMP.

 

 

c)  Schválení zápisu z 1. jednání  FV ZHMP (společného  s KV ZHMP) konaného dne

    16. února 2010

 

Připomínky k  zápisu z jednání FV ZHMP konaného dne 16.2.2010 nebyly uplatněny  a zápis byl jednomyslně schválen všemi 10ti přítomnými členy FV ZHMP.

 

 

2) Tisk R-1032 - k požadavkům městských částí hl. m. Prahy na ponechání nevyčerpaných účelových prostředků poskytnutých z rozpočtu hl. m. Prahy v roce 2009 (příp. 2008) k využití v roce 2010   

   

    S tiskem přítomné seznámila Ing. Z. Javornická zástupce ředitele MHMP pro finanční oblast. Jedná se  o požadavky uplatněné  představiteli městských částí v rámci projednávání finančních vypořádání za rok 2009 s městskými částmi hlavního města Prahy konaných v průběhu měsíce února a počátkem března 2010. Přehled požadavků na ponechání nevyčerpaných účelových investičních a neinvestičních prostředků poskytnutých v roce 2009 je uveden v příloze č.1  usnesení  (celkem ve výši 191 455 678,50 Kč) a požadavky na ponechání prostředků z roku 2008  ponechaných k využití v roce 2009 v příloze č. 2 usnesení (celkem ve výši 4 539 812,49 Kč).

 

    Po seznámení se s předloženými konkrétními požadavky a jejich zdůvodněním FV ZHMP jednomyslně tento tisk doporučil.

 

FV ZHMP bere na vědomí návrh na ponechání nevyčerpaných účelových prostředků poskytnutých z rozpočtu hl. m. Prahy v roce 2009 (příp. 2008) k využití v roce 2010  v rozsahu dle tisku R-1032 - k požadavkům MČ HMP na ponechání nevyčerpání účelových prostředků   poskytnutých z rozpočtu v roce 2009 (příp. 2008) k využití v roce 2010

 

Výsledek hlasování: přítomno 10 členů FV ZHMP

Pro :  10    Návrh byl schválen

Proti: 0   

Zdržel se: 0

 

 

 

3)Tisk R-1176 - k návrhu na uvolnění rezervy pro MČ HMP vytvořené v kapitole 1016

    rozpočtu HMP na rok 2010

 

S problematikou přítomné seznámil předseda FV ZHMP JUDr. P. Hulinský a doplňující otázky položené v diskusi zodpověděla Ing. Z. Javornická zástupce ředitele MHMP pro finanční oblast.  ZHMP usnesením č.32/2 ze dne 17. 12. 2009  ke konečnému návrhu rozpočtu vlastního hlavního města Prahy na rok 2010 schválilo v rámci kapitoly 1016  vytvoření rezervy pro městské části hlavního města Prahy ve výši   500 mil. Kč. Tisk navrhuje jednak navýšení rezervy pro městské části hl. m. Prahy o 500 mil Kč z prostředků MO Špejchar – Pelc/Tyrolka  a Myslbekova – Prašný Most  , jednak obsahuje návrh na  uvolnění této rezervy na jednotlivé akce městských částí, jak je obsaženo v příloze č.2 k usnesení.  K navýšení rezervy pro MČ dochází o zejména proto, že :

-  Rezerva pro městské části  ve schválených rozpočtech  HMP je vytvářena ve stejné výši již od roku 2006;

- Celkový objem dotačních vztahů z rozpočtu hlavního města Prahy k městským částem na rok 2010 se oproti roku 2009 snížil s ohledem na vývoj daňových příjmů města o 6,5 %;

-  Rychle narůstající počet dětí v předškolním věku v hl. m. Praze způsobil v posledních letech městským částem velký problém s jejich umísťováním v předškolních zařízeních, neboť kapacita stávajících zařízení je nedostatečná.  Zastupitelstvo HMP sice  v bodě IV.16 usnesení č.32/2 schválilo vázání 100  mil. Kč v  rezervě pro městské části  na rozšíření kapacity v předškolních zařízeních, tím se však omezuje možnost uspokojení požadavků městských částí v dalších oblastech.

Současně z důvodu návrhu na výrazné posílení rezervy pro městské části se  revokuje usnesení Rady HMP č.44 ze dne 26.1.2010, kterým byl schválen „Postup městských částí hlavního města Prahy při uplatňování žádostí o dotaci z rezervy pro městské části vytvořené v kapitole 1016 schváleného rozpočtu hlavního města Prahy na rok 2010  a způsob jejich vyhodnocování na úrovni hlavního města Prahy“.  K co nejobjektivnějšímu rozdělení rezervy pro městské části byly použity následující nástroje:

- 800 000 tis. Kč bylo propočteno mezi městské části na základě kriterií /počet obyvatel (váha 75 %) a rozloha MČ (váha 25 %)/ a následně propočtené objemy podle jednotlivých městských částí byly naplněny jejich uplatněnými požadavky;

- 200 000 tis.Kč bylo rozděleno zejména mezi  MČ Praha 23 – 57, které mají omezenější vlastní zdroje a financování větších investičních akcí je nad jejich finančními možnostmi. Byly zohledněny zejména jejich požadavky v oblasti školství. 

V diskusi vystoupili:

Předseda FV ZHMP JUDr. P. Hulinský zhodnotil  situaci a stav předškolních  zařízení a s uspokojením konstatoval, že dochází alespoň k dílčímu naplnění prosazované snahy o zlepšení v této citlivé oblasti.

Ing. K. Březina připomenul, že dlouhodobě upozorňuje pro rok 2010 již od etapy přípravy návrhu rozpočtu nao naprosto nereálné nadhodnocení kapitálových výdajů u staveb SZMO Malovanka-Pelc-Tyrolka

 

Po ukončení diskuse FV ZHMP jednomyslně přijal usnesení doporučující tisk R – 1176.

 

FV ZHMP doporučuje návrh na uvolnění rezervy pro MČ HMP vytvořené v kapitole 1016 rozpočtu  v rozsahu tisku R-1176.

 

Výsledek hlasování: přítomno 10 členů FV ZHMP

 

Pro :  10    Návrh byl schválen

Proti: 0  

 Zdržel se: 0

 

 

 

V následujícím pořadu jednání bylo projednáno celkem 5 tiskůu řešících konkrétní informační projekty vč. návrhů na převodu nevyčerpaných účelových prostředků z roku 2009 do roku 2010 se kterými přítomné seznámili a na jejích dotazy zodpovídali  Ing. M. Richter- náměstek primátora HMP, Ing. L. Kočí- ředitel odboru INF MHMP  Ing. P. Kolbek - vedoucí odd.  strategického rozvoje e a ekonomického  řízení INF MHMP

 

 

4) Tisk R-1125 - k návrhu na schválení podepsat dodatek č. 3 ke Smlouvě o poskytování

   služeb č. INO/40/01/001171/2006 uzavřené dne 2. 1. 2007 upravující podmínky  

   pposkytování služby provozování bezdrátové komunikační sítě vybudované

   poskytovatelem pro MHMP včetně Dohody o narovnání sporných závazků a záměru

   rekonfigurace

 

V souladu s Informační strategiií hlavního města Prahy do roku 2010 - Cesta k e-Praze vznikl v roce 2006 projekt Bezdrátové Prahy, jehož cílem bylo vybudovat telekomunikační síť, která umožní občanům a návštěvníkům hlavního města Prahy nezpoplatněný přístup k internetu na téměř celém území JPD2. Území JPD2 bylo užito v souvislosti s žádostí o dotace z fondů EU, stejně tak bylo realizováno otevřené zadávací řízení na dodavatele vybudování bezdrátové sítě na tomto území HMP a zajištění provozu této sítě po fixní dobu 5 let.

V současné době je kompletní sestava technologie a služeb je nainstalována a zprovozněna. Fáze projektu výstavba je tedy ukončena a byl zahájen rutinní provoz, tedy fáze projektu poskytování služby, tak jak bylo s dodavatelem této sítě smluvně ujednáno.

Na základě rozhodnutí EK a posléze také ÚOHS, které přišlo až v období po podpisu smlouvy s dodavatelem, nelze však občanům zpřístupnit plnohodnotný přístup k internetu ani nabídnout přístup k vybraným komerčním službám (veřejná podpora).

Služby nyní běží v původně zamýšleném rozsahu s aplikací ovšem s omezeními uloženými EK a ÚOHS, tj.:  objekty na nichž je instalován distribuční bod mohou část konektivity do internetu používat pro vlastní potřebu a to bez omezení na eGovernment

veřejnost se připojí bez přihlášení na eGovernment, resp. na katalogizované stránky na "Rozcestníku"

zaměstnanci města mohou po přidělení přístupového hesla a loginu získat plnohodnotný přístup k internetu (technologie umožní v současné konfiguraci 2500 kont, plošné nasazení je tedy bez dalších rozšíření systému nerealizovatelné).

Touto regulací je snížena plánovaná efektivita vynakládaných prostředků HMP. Vedení  INF MHMP proto uskutečnilo s dodavatelem řadu  formálních kroků.

Odprodej části technologie je vzhledem ke komplexnosti řešení nerealizovatelný. Musel by být realizován prodej celku, navíc se značnou finanční ztrátou a bez možnosti se vyvázat z 5-ti letého kontraktu na poskytování služeb, který byl konstruován tak aby vyhověl požadavkům projektu dotovaného fondů z EU.

Vzhledem k aktuálnímu času a výrazné změně poměrů na trhu ze strany poskytovatelů internetového připojení je nereálné, aby veřejnost masově využívala nabízenou konektivitu. Síť bude rekonfigurována tak, aby byla integrována s infrastrukturou sítě MepNET a její primární zaměření bylo do oblasti školství, ostatní služby budou pouze "doplňkové" se stejným poměrem rozložení nákladů na provoz.

V rámci definice dalšího  postupu v projektu BP byl vypracován návrh řešení, kterým je  reinstalace bodů na školy. V rámci reinstalace bodů bude nutné některé koncové body odinstalovat, instalovat v okolí vybraných škol nové koncové body, v plánu rekonfigurace BP je tato skutečnost uvedena. Na tuto novou instalaci bude v případě odsouhlasení níže navrženého řešení  Radou HMP vypsána veřejná zakázka.

Finanční aspekty projektu BP a dopady navržené změny projektu:

V současné době poskytovatel služby nárokuje 50 mil. Kč (bez DPH), výsledkem jednání je snížení této částky na 42 mil. Kč (bez DPH)

V současnosti roční platby za provoz činí 50 mil. Kč (bez DPH), na základě jednání s poskytovatelem je dohodnuta snížená cílová částka na roční provoz 28 mil. Kč (bez DPH).

Rekonfigurace sítě pro použití školskými zařízeními a integrace s MepNET 17 mil. Kč (bez DPH) Další úspora finančních nákladů bude realizována na straně 171 škol za náklad na internetové připojení.  Výsledkem navrhovaného řešení bude finanční úspora oproti platné smlouvě 59.667.000 CZK. (bez DPH)

 

V diskusi vystoupili:

Mgr. P. Kolínská proč už v době kdy bylo jasné, že EU  zasáhne neprojednali s poskytovatelem úpravu smlouvy. V době kdy se tento záměr spouštěl nebyla nabídka tak široká a to šlo využít při získání vybavení případné množstevní slevy pro HMP.

Ing. M. Richter- náměstek primátora HMP v odpovědi uvedl: Technické vybavení (hardware) je již nakoupeno takže množstevní slevy nám v tomto směru již nepomohou. EU připouští užití pouze pro veřejné instituce a proto se proces rekonfiguruje.  Technicky a věcně byly úpravy projektu projednány na Výboru informatiky a veřejné správy ZHMP a ve FV ZHMP jde jen o odsouhlasení převodu z roku 2009 s úsporou projektového řešení 65 mil. Kč

RNDr. M. Macek CSc. upozornil, že nelze používat formulace , že se při rekonfiguraci  se dosáhne připojení školské sítě. 171 škol rozhodně nepředstavuje  o celou školskou síť( školy HMP a MČ, školská zařízení). Dále požádal o vysvětlení zda jde o počet připojených škol či školských budov někdy  užívaných více subjekty.

Ing. K. Březina  vyjádřil přesvědčení, že obdobně jako u Opencard i zde mělo být od začátku jasné, že jde částečně o chybný záměr.  Nebyl v minulém ZHMP, ale s projektem se setkal v době privatizace Českého Telecomu. Vznikl zde finanční fond k realizaci projektů na rozvoj širokopásmového připojení k internetu. Jedním z uchazečů byl projekt HMP na připojení internetu pro Pražany zdarma. Je rád, že v tomto broadbandovém fóru projekt  HMP tehdy neobstál.   

Právě v tomto ZHMP při první interpelaci upozorňoval k projektu bezdrátové Prahy, internetu pro Pražany zdarma, že je nereálné aby tento projekt v rámci ochrany volné hospodářské soutěže v EU prošel.  Problémem je, že tento projekt  byl lokalizován pouze na území, které tehdy patřilo pouze pod fond JPD 2 tj. zhruba polovinu Prahy.

V současné době projekt nemůže přes vynaložené prostředky na pořízení v zamyšleném rozsahu fungovat. Byl chybně založen, neošetřen, neprojednán a je nyní ztrátový. I když nebude pokračovat stojí nás na provozu 50 mil. Kč ročně.

Přiklání se proto k předloženému záměru rekonfigurace, který může alespoň část investovaných prostředků zachránit.

RNDr. J. Witzany Ph.D. položil otázku zda  u 171 škol půjde o plnohodnotná připojení a kolik tím řadově školy ušetří a zda to bude alespoň kompenzovat dále vynakládané prostředky. Pokud by připojení pro školu představovalo 10 tis. Kč (údaj sdělený v odpovědi)  tak při 171 subjektech uspořených 2 mil. Kč nepředstavuje adekvátní úsporu.  Připomenul, že klub ED v ZHMP od začátku upozorňoval, že se tímto záměrem HMP vstupuje na tenký led, kdy se mohou soukromé obchodní subjekty cítit dotčeny v konkurenčním prostředí. Dále upozornil, že uváděné částky jsou bez DPH, což skutečné náklady snižuje; HMP DPH platí ale zpět nedostává.

RNDr. M. Macek CSc. prezentoval srovnání dokládající , že nepůjde o připojení celé školské sítě. V návrhu usnesení RHMP se souhlasí s vyhlášením  veřejné zakázky na realizaci rekonfigurace sítě Bezdrátová Praha pro školy, školská zařízení a další objekty hl.m.Prahy  v souladu se zákonem č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách a s řešením spočívajícím v rekonfiguraci sítě Bezdrátové Prahy pro školy, školská zařízení a další objekty hl.m.Prahy. Podstatné je kolik těch škol skutečně bude možné připojit. To je třeba vyjasnit!!

Předseda FV ZHMP JUDr. P. Hulinský  a Ing.  K. Březina  konstatovali, že systém je věcně sice funkční, ale nelze ho v zamyšleném rozsahu provozovat. Mělo se předem před více než 3 lety jednat s EU a ne jiít dál s konfigurací systému.  Vyjednávalo se s Evropskou komisí  např. alespoň o možnosti o krátkodobého připojení k internetu (15-20 minut na zajištění aktuálních informací atd.) na celé konfigurované sítí apod.

 

Ing. P. Kolbek v odpovědích na dotazy  sdělil, že v roce 2007 se k rozhodnutí EU dával rozklad, který ale byl zamítnut. Časově omezené připojení se EU nenavrhovalo, síťt by měla sloužit současně pro krátkodobá připojení pro Městskou polici a Záchrannou službu.

Ing. M. Richter- náměstek primátora HMP závěrem zdůraznil, že rekonfigurace a dohodnuté úpravy smluv přináší úspory vynaložených prostředků HMP (60 mil. Kč). Věcně stránka záměru byla již odsouhlasena ve Výboru INF ZHMP a FV ZHMP je předloženo posouzení finanční stránky a přesun nevyužitých prostředků z roku 2009 do roku 2010.

Uvedl , že jsou schopni předložit podrobný seznam nově konfigurovaných přípojných míst.

 

Po uzavření diskuse bylo hlasováním schváleno následující usnesení FV ZHMP.

 

FV ZHMP doporučuje ZHMP schválit předložené návrhy ve znění uvedeném v tisku  R-1125 - k návrhu na schválení podepsat dodatek č. 3 ke Smlouvě o poskytování   služeb č. INO/40/01/001171/2006 uzavřené dne 2. 1. 2007 upravující podmínky   poskytování služby provozování bezdrátové komunikační sítě vybudované   poskytovatelem pro MHMP včetně Dohody o narovnání sporných závazků a záměru   rekonfigurace

 

Výsledek hlasování: přítomno 10 členů FV ZHMP

 

Pro :  7    Návrh byl schválen

Proti: 0  

 Zdržel se: 3

 

 

5)Tisk  R-1143 - k návrhu na převod nevyčerpaných finančních prostředků v kapitole 09

   - Vnitřní správa z rozpočtu roku 2009 do rozpočtu roku 2010 ve vazbě na realizaci

     projektu odboru INF MHMP „Praha v informačním věku“

 

Rozvoj  projektu Praha v informačním věku byl odsouhlasen  RHMP dne 21.7. 2009 usnesením č.  959 jako součást  naplňování strategických cílů uvedených v Informační strategii hlavního města Prahy do roku 2010 - Cesta k e-Praze.

Cílem tohoto projektu je přiblížit detailní podobu Pražské památkové rezervace UNESCO a ostatních unikátních oblastí Prahy co nejjednodušším a co neintuitivnějším způsobem široké veřejnosti. Klade si za cíl poskytnout co nejširší veřejnosti co nejpodrobnější informace členěné pro jednotlivé skupiny uživatelů (architekt, turista, školák atd.), a tyto informace zpřístupnit veřejnosti v kterékoli části světa pomocí internetu, a to v několika jazykových mutacích. Dalšími cíli je vytvoření digitální encyklopedie jakožto zdroje informací pro každodenní práci, inventarizování nemovitého památkového fondu tak, aby existující data v něm mohla být trvale uchována, aktualizována a využívána. Následným, neméně podstatným cílem je vytvořit prostor pro získávání financí za poskytování služeb (informace o objektech, plány a projektová dokumentace, 3D modely, informace o kultuře a životě města atd.)

Dne 3.11. 2009 bylo na centrální adrese zveřejněno otevřené zadávací řízení na realizaci projektu Praha v informačním věku s termínem podávání nabídek uchazečů do 22.12.2009.

Obálky s nabídkami byly otevřeny dne 21.1. 2010 , podány byly 2 nabídky, probíhá jejich hodnocení

Vzhledem k velkému rozsahu projektu a komplikované přípravě zadávací dokumentace došlo ke zpoždění zveřejnění tohoto zadávacího řízení, které není k dnešnímu dni uzavřeno. Z toho důvodu Odbor informatiky žádal o převod nevyčerpaných prostředků akce č. 40 450 ve výši 119 000 tis. Kč   do roku 2010.

Ukončení etapy zadávacího řízení je podmíněno zajištěním rozpočtového krytí  projektu, které je uvedeno v příloze usnesení  ve výši 137 327, 1 tis. Kč.

Vyhodnocení veřejné zakázky a podepsání smlouvy je vázáno na posouzení projektu odbornou nezávislou pracovní skupinou složenou z  nezávislých univerzitních odborníků z oblasti historie, historie umění ,  architektury, archeologie a památkové péče.

 

V rámci diskuse s dotazy a připomínkami vystoupili:

Ing. K. Březina  uvedl, že po obsahu projektu se shánípídí již od schválení RHMP 21.7.2009, doposud se mu to nepodařilo, nebyl projednán ani ve Výboru  INF ZHMP. Překvapilo ho, že když došlo ke zveřejnění zadávacího řízení až 3.11.2009, proč byly prostředky ponechány v roce 2009 v rozpočtu a nepřevedly se v rámci návrhu rozpočtu na rok 2010 přímo a proč až nyní. V roce 2009 činily CNS 120, nyní se převádí na rok 2010 138 mil. Kč.  

Ing. M. Richter- náměstek primátora HMP- původně byla OVS vypsána v rámci 160 mil. Kč. Původně byly do soutěže přihlášeny 3 společnosti. Jedná se tedy o částku prověřenou tržně, zahrnující prozatím historické centrum z možností rozvoje do dalších oblastí HMP.

RNDr. J. Witzany Ph.D. k možnému naznačenému „nekonečnému rozvoji“ projektu sdělil, že ho překvapuje, že se přednostně neřeší odkládané potřeby MHD např. opravy TT. Podivuje se i cílovému zadání projektu; není to spíše náplní památkového ústavu? 

Ing. M. Richter- náměstek primátora HMP- Přislíbil při projednání v ZHMP podrobnou prezentaci. Upozornil, že Výbor ZHMP pro kulturu a volný čas projekt doporučil. Je možné, že by to měl platit stát ale ten to asi neudělá. 

MUDr. P. Bém- primátor HMP podpořil smysluplnost projektu. HMP je nejvýznamnější památkovou rezervaci UNESKCO; některé objekty jsou 800 let staré a často neexistuje stavebně technická dokumentace ani od 100 let starých objektů.

-Cílem je vytvořit  stavebně technickou dokumentaci a podklady pro technické zázemí

-Lze využít i pro vzdělávání pro školy, školní výlety a prezentaci typu Langweilův model

-Lze využít pro prezentaci pro turistický ruch

-v rozsahu zadání nejsme schopni pokrýt celou památkovou rezervaci, jen asi 40%. Nemusí to

  být  konečné náklady a konečný rozsah ale záměrem není  zde RNDr. Witazanym Ph.D. nadhozený  „nekonečný rozvoj“

-určitě to bude bohatě využíváno HMP a příslušnými stavebními úřady MČ

Mgr. P. Kolínská  podle dostupné zadávací dokumentace to budí dojem možnosti dalšího nekontrolovatelně se rozvíjejícího projektu OPENCARD. 120 mil. Kč je jen na úvodní pilotní projekt, který pro začátek zajistí rozsah pouze 45 domů. Nepočítá se s propojením dalších tématicky blízkých webů. Pozoruhodné je krátkost zadávacího termínu a formulace zadání, které zájemcům předepisovala vlastního archiváře a památkáře. 

Ing. M. Richter- náměstek primátora HMP  se ohradil proti spekulaci o dalším „tunelu“ v informačních projektech. Termíny zadání soutěže  byly stanoveny podle zákona. Zdůraznil, že na FV ZHMP je předloženo k projednání souhlasu převodu prostředků z roku 2009 do roku 2010.

Radovan Šteiner- radní HMP se ohradil proti tvrzení  RNDr. Witzanyho Ph.D. a sdělil, že v tomto roce bylo a ještě bude z rozpočtu HMP vč. prostředků OPPK na rekonstrukce TT vyčleněno cca 1 mld. Kč.

Ing. K. Březina se otázal, zda je dnes, jako tomu bývá  při jednání FV ZHMP konaném v místnosti RHMP, průběh jednání nahráván. Pak by sïe rád znovu vyslechl vystoupení p. primátora, které na něj vzbudilo dojem, že skutečný záměr a rozsah projektu je jiný než prezentovaný v tisku RHMP

RNDr. J. Witzany Ph.D. navázal na Mgr. P. Kolínskou a uvedl, že je třeba znát a odsouhlasit celkové náklady  záměru aby to nedopadlo jako s Opencard. Jde o další projekt, který se spouští bez znalosti dokumentace , celkových nákladů  a jejich věcné specifikace. Žádá aby v tomto smyslu bylo doplněno pro jednání v ZHMP.

 

Ing. M. Richter- náměstek primátora HMP   v závěrečném shrnutí uvedl, že veškerou dokumentaci předloží ZHMP. Zatím jde pouze o převod již schválených prostředků z roku 2009 do roku 2010 na základní projekt. Projekt se může dále rozvíjet v   případě potřeby????????, zatím jde jen o omezený soubor v tomto rozsahu jehož specifikaci předloží ZHMP. 

 

Na závěr FV ZHMP hlasoval o následujícím návrhu usnesení:

 

FV ZHMP doporučuje schválit  návrh na převod nevyčerpaných finančních prostředků v kapitole 09 - Vnitřní správa z rozpočtu roku 2009 do rozpočtu roku 2010 ve vazbě na realizaci

projektu odboru INF MHMP „Praha v informačním věku  v rozsahu Tisku  R-1143

 

Výsledek hlasování: přítomno 8 členů FV ZHMP

 

Pro :  4    Návrh nebyl schválen

Proti: 4   

Zdržel se: 0

 

 

6) Tisk R-9292-k zajištění evidence a sběru ekonomických dat v jednotném informačním

    systému hlavního města Prahy

 

Výbor informatiky a veřejné správy na svém jednání dne 23.2.2010 schválil rozšíření a rozvoj současného ekonomického systému na jednotný ekonomický systém včetně převodu finančních prostředků.  Hlavní město Praha je s objemem spravovaných aktiv naprosto ojedinělým územním celkem v rámci České republiky. V roce 1992 byl v rámci hlavního městao Prahy realizován systém zpracování účetních a rozpočtových dat pomocí aplikace UCR od společnosti GORDIC spol. s r.o. Tento systém v té době pokrýval všechny požadavky zpracování účtování a rozpočtování Magistrátu hlavního města Prahy, městských částí, rozpočtových i příspěvkových organizací. Řádově se jednalo a jedná o cca 1000 organizací. Nedílnou součástí celého systému byla a je jednotná metodika zpracování účetnictví a rozpočtu, jejímž dodavatelem je rovněž společnost GORDIC spol. s r.o. ve spolupráci s odbory účetnictví a rozpočtu MHMP. Systém UCR byl postupně rozšiřován o další funkcionality dle potřeb jednotlivých organizací. V roce 1998 proběhla implementace modernějšího systému GINIS pro zpracování dat účetnictví a rozpočtu na MHMP, a následně na některých dalších organizacích. Součástí této implementace byla i dodávka nástrojů pro podporu procesů návrhu a zpracování rozpočtu, včetně systému centralizovaného sběru požadavků na rozpočet.

Projekt Jednotný ekonomický systém lze v základní etapě charakterizovat jako sjednocení stávajícího účetního a rozpočtového systému HMP, jeho konsolidaci, při ohledu na maximální ochranu již vynaložených investic do ekonomických systémů. Zásadním způsobem technologicky modernizuje stávající řešení a metodicky plně navazuje na dosud provozované systémy při zajištění plné datové a metodické kompatibility. Dále zajišťuje integraci ekonomického systému s agendovými systémy MHMP a městských částí.

Základem celého řešení je plošná implementace systému GINIS Enterprise, který komplexně pokrývá všechny oblasti ekonomických procesů. Systém GINIS je nyní používán na MHMP a v různém rozsahu implementován v rámci HMP. V rámci České republiky se jedná o nejrozšířenější informační systém v subjektech veřejné správy. Systém plně splňuje současné požadavky na ekonomický IS, včetně integrace založené na moderních platformách.

Těmito kroky dojde k technologické jednotnosti ekonomického systému v rámci HMP a vytvoření technologického centra pro on-line sehrávání a sumarizaci potřebných dat, včetně komplexní identifikace závazků a pohledávek města.

Druhým pilířem předkládaného řešení je implementace rozhraní GINIS Enterprise na další agendové systémy MHMP a MČ. Jedná se zejména o agendový systém PROXIO/AGENDIO.

Technologická jednotnost vytvoří předpoklady nejen pro získání aktuálních konsolidovaných dat a efektivní controlling, ale také pro optimalizaci nákladů na zajištění provozu a rozvoje celého systému.  Systém JES umožní mimo jiné získat aktuální přehled o hospodaření jednotlivých subjektů. Poskytne relevantní podklady pro rozhodování managementu HMP, zejména aktuální a úplná data. Zajistí vyšší úroveň zabezpečení ukládaných dat před poškozením a ztrátou (využití relační databáze, všech bezpečnostních mechanismů a zálohovacích mechanismů datového centra). Zvýší zabezpečení dat proti jejich případnému pozměnění.

Od 1.1.2010 byl spuštěn Centrální systém účetních informací státu a s ním spojená reforma účetnictví. Tato změna klade nové nároky na ekonomicko-účetní software používaný v organizacích veřejné správy, změny v účetnictví jsou zásadní a největší za dobu od roku 1992.

Navrhované řešení bylo schváleno a doporučeno v analýze od firmy Deloitte. Jedná se o racionální a efektivní řešení zajišťující maximální ochranu předchozích investic, které povede ke zvýšení produktivity uživatelů a k racionalizaci rozhodovacích procesů (k efektivnějšímu řízení). Hlavním přínosem tohoto projektu je zvýšení kvality, procesů, činností a aktivit v rámci MHMP, MČ a dalších subjektů a to nejen uvnitř jednotlivých subjektů, ale i směrem mimo tyto subjekty – k externím subjektům a veřejnosti.

 

Na otázky položené v diskusi odpovídala  Ing. Z. Javornická zástupce ředitele MHMP pro finanční oblast. V diskusi vystoupili:

 

Ing. K. Březina s dotazem jak je zajištěna povinnost implementace tohoto systému u MČ HMP. Zda jim to lze uložit.

Ing. Z. Javornická zástupce ředitele MHMP pro finanční oblast V současné době to lze uložit pouze pro PO HMP. Jedná se s LEG MHMP na úpravě Statutu HMP, kde by byla tato povinnost pro MČ zakotvena.

RNDr. J. Witzany Ph.D odkázal na výši celkových nákladů a ročních provozních nákladů systému. Potřebujeme to opravdu nyní nezbytně; nešlo by to odložit když stávající systém dosud fungoval ?

Ing. Z. Javornická zástupce ředitele MHMP pro finanční oblast připustila, že stávající systém dosud sice fungoval, ale za cenu různých náhradních nesystémových opatření, protože nenešlojde o jednotný systém a zároveň jde o zastaralý systém. Mezi jednotlivými ekonomickými subjekty v rámci HMP musí být přímá vazba bez různých náhradních řešení.

Petr Kužel připomenul RNDr. J. Witzanymu Ph.D, že on sám po úhradě  faktury OMI MHMP - 50 mil. Kč na cizífalešný zaměněný účet doporučil přijmout systémová opatření, která by zamezila podobné  chybě či zlému úmyslu.

Ing. M. Richter- náměstek primátora HMP doplnil, že se jedná o jednotný systém pro HMP a 57 MČ. Proces zavádění bude postupný.

Ing. Z. Javornická zástupce ředitele MHMP pro finanční oblast uvedla, že se jedná o HMP + 57 MČ a několik set PO. Jedná se o několik etap a první v návaznosti na celostátní reformu účetnictví se zavádí v roce 2010. Řešení schválil a doporučil dále neodkládat i auditor, který každoročně na nedostatky starého systému poukazoval.

 

Po uzavření diskuse bylo jednomyslně odhlasováno následující usnesení FV ZHMP.

 

FV ZHMP doporučuje ZHMP schválit  realizaci opatření k zajištění evidence a sběru ekonomických dat v jednotném informačním  systému hlavního města Prahy navržená v tisku R-9292

 

Výsledek hlasování: přítomno 9 členů FV ZHMP

 

Pro :  9    Návrh byl schválen

Proti: 0  

Zdržel se: 0

 

 

 

7) Tisk R-1217- k návrhu  na převod nevyčerpaných finančních prostředků v kapitole 09  

    – Vnitřní správa z rozpočtu roku 2009 do rozpočtu  roku 2010 ve vazbě na úhradu   

    jednorázové   kompenzace Správci PCKS

 

S ohledem na dočasné pozastavení rozvoje projektu opencard a v souvislosti se závěry  provedeného forenzního auditu nebyly  vyčerpány prostředky určené zejména  na konečné vyrovnání spojené s převodem licencí Servisního kartového centra na HMP. K tomuto narovnání došlo až podpisem dodatku k licenční smlouvě v únoru roku 2010 z něhož vyplynuly závazky HMP doplatit firmě Hauguess, a.s. licence za vydané karty včetně jednorázové kompenzace za  vydání veškerých osobních karet  během let  2007 a 2009.

Na základě smlouvy uzavřené dne 12.2. 2010 mezi HMP a společností Haguess, a.s. č. INO/66/01/000597/2010 se HMP zavazuje  firmě Haguess, a.s. jakožto správci Pražského centra kartových služeb (PCKS) uhradit jednorázovou kompenzaci ve výši 40 515 tis. Kč vč. DPH. Na základě této jednorázové kompenzace se společnost Haguess, a.s. zavazuje vydávat na základě této smlouvy osobní karty s bezkontaktním čipem až do naplnění celkového limitu 650.000 ks vydaných osobních karet. Zároveň tato smlouva narovnává nezaplacené závazky HMP za provozování  PCKS za měsíce prosinec 2009 až únor 2010 v celkové výši 11 820 tis. Kč a dále upravuje výši měsíční odměny za provozování PCKS ve výši 3 940 tis. Kč vč. DPH.

Z výše uvedených důvodů je potřeba posílit rozpočet běžných výdajů odboru INF o  nevyčerpané prostředky kapitálového rozpočtu odboru INF MHMP ve výši 42 941,5  tis. Kč .

Tímto převodem bude zajištěna dostatečná alokace prostředků rozpočtu běžných výdajů odboru INF na zabezpečení provozování PCKS v roce 2010.

 

 

Po projednání předloženého návrhu FV ZHMP hlasoval o následujícím usnesení

 

FV ZHMP doporučuje převod nevyčerpaných finančních prostředků v kapitole 09  – Vnitřní správa z rozpočtu roku 2009 do rozpočtu  roku 2010 ve vazbě na úhradu jednorázové   kompenzace Správci PCKS dle návrhu tisku R 1217

 

Výsledek hlasování: přítomno 8 členů FV ZHMP

 

Pro :  4    Návrh nebyl schválen

Proti: 1

 Zdržel se: 3

 

 

 

8) Tisk R-1129 - k návrhu na převod nevyčerpaných finančních prostředků v kapitole 09

   - Vnitřní správa z rozpočtu roku 2009 do rozpočtu  roku 2010 ve vazbě na realizaci

    projektu odboru   INF MHMP „Pražské kontaktní centrum“

 

INF MHMP v roce 2009 realizoval projekty vedoucí k  naplňování strategických cílů uvedených v Informační strategii hlavního města Prahy do roku 2010 - Cesta k e-Praze. Projekt byl  projednán a schválen k realizaci jednáním výboru ZHMP pro informatiku a veřejnou správu na jednání 23.2. 2010. Zároveň je v současné době připravován ke schválení způsob zajištění provozu Pražského kontaktního centra v letech 2010 - 2014 a jeho následný rozvoj (Tisk č. 9560).  Vzhledem k tomu, že tento projekt nebyl zatím Radou HMP schválen, nebyly v roce 2009 čerpány finanční prostředky ve výši 13 530 tis. Kč, které jsou požadovány zapojit do rozpočtu roku 2010.

 Cílem projektu bylo zahájit budování kontaktního centra, které by mělo být centrálním bodem pro občany, firmy, organizace, městské části a turisty. PKC by mělo těmto subjektům poskytnout možnost zjišťovat maximum potřebných informací na jednom místě, zajistit pomoc při kooperaci s těmito organizacemi a případně i řešit jejich záležitosti související se jmenovanými subjekty. Hlavními přínosy  PKC pro jeho zákazníky má být:

-odstranění složitého hledání zodpovědných subjektů (zjišťování, na kterou instituci se obrátit s konkrétní potřebou),

-jednoduché zjištění, jak a s kým řešit různé životní situace (zvláště ty životní situace, které mají průřezový charakter, tj. jejich řešení vyžaduje např. navštívení různých odborníkůů),

v budoucnu také vyřízení některých jednodušších situací, které nevyžadují osobní návštěvu relevantního subjektu (MHMP, městské části apod)

V současné době je PKC po informační, organizační a procesní stránce připraveno na přechod z pilotního do ostrého provozu. Obsahem předkládaného projektu je: 

1.zajistit běžný provoz PKC na 4 roky (2010-2014), 

2.zajistit další rozvoj PKC, kterého bude dosaženo  odstraněním výše uvedených omezení a schválením koncepce rozvoje PKC, která PKC umožní stát se důležitou součástí celoměstského informačního a řídícího systému

 

Po seznámení s předloženým návrhem FV ZHMP hlasoval o následujícím usnesení:

 

FV ZHMP doporučuje převod nevyčerpaných finančních prostředků v kapitole 09   - Vnitřní správa z rozpočtu roku 2009 do rozpočtu  roku 2010 ve vazbě na realizaci   projektu odboru   INF MHMP „Pražské kontaktní centrum“v rozsahu dle tisku  R-1129

 

 

Výsledek hlasování: přítomno 9 členů FV ZHMP

Pro :  9    Návrh byl schválen   

Proti: 0  Zdržel se: 0

 

 

9) Různé

 

a) Předseda finančního výboru JUDr. P. Hulinský  upozornil členy FV ZHMP, že jim byl dán k dispozici k informaci tisk Z-364  o aktuálních ratingových ohodnoceních hl.m.Prahy agenturami Standard & Poor´s a Moody´s - únor 2010

 

b) Předseda finančního výboru JUDr. P. Hulinský   požádal předsedu představenstva DP, a.s. radního HMP R.  Šteinera,   aby na příští jednání FV ZHMP připravil Informaci o finanční situaci DP, a.s. ve vztahu k dokrytí provozní dotace za rok 2009, dále ve   financování investic a provozu pro rok 2010

 

c) Předseda finančního výboru JUDr. P. Hulinský   požádal Ing. Z. Javornickou zástupce ředitele MHMP pro finanční oblast o zajištění na další jednání FV ZHMP přehledu - "Studie o mýtném" zahrnující věcnou a finanční specifikaci dosud vynaložených cca 30 mil. Kč  na akci  č. 0040076 Ap-Implementace   Městský mýtný systém v kap. 09 u odboru INF MHMP.

 

 

d) Mgr. T. Chalupa v návaznosti na předchozí průběh jednání požádal o vysvětlení k jakému

  účelu je pořizován zvukový záznam z jednání FV ZHMP.

 

Předseda finančního výboru JUDr. P. Hulinský v odpovědi  uvedl, že zvukový záznam je z jednání FV ZHMP veřejně pořizován, pokud to technické vybavení zasedací místnosti dovolí pravidelně již po několik funkčních období ZHMP. Ovšem zvukový záznam na rozdíl od jednání ZHMP není z jednání FV ZHMP zveřejňován, slouží pouze pro případ ověření a případné úpravy zpracovaného návrhu zápisu z jednání FV ZHMP  v případě konkrétních výhrad členů ZHMP při jeho následném odsouhlasování na dalším jednání FV ZHMP.

 

 

Předseda finančního výboru JUDr. P. Hulinský poděkoval přítomným členům FV ZHMP, přizvaným hostům  a zástupcům sdělovacích prostředků  za účast a  zasedání FV ZHMP ukončil.

 

 

  JUDr. P. Hulinský Ph.D.

Předseda Finančního výboru  ZHMP 

 

 

Ing. Zdena Javornická

tajemnice výboru

 

Ing. Lenka Alinčová

ověřovatel  zápisu

 

V Praze dne  22. 3. 2010