Po 35 letech tak končí éra mostu, kterou lze označit jako sebevražednou. Provoz na Nuselském mostě (tehdy mostě Klementa Gottwalda) byl zahájen 22. února 1973 a od té doby ho začali také využívat lidé, kteří se ocitli v úzkých. Sebevrahů skončilo pod mostem kolem tří stovek. V roce 1990 k zábradlí, které bylo jen jeden metr vysoké, přibyla 1,5 metru široká síť pod zábradlím, to ale nepomohlo. V letech 1996 až 1997 se na mostě objevil nový plot s hustými oky, která sahala do 2,7 metru. To už byla zábrana, kterou nelez překonat hned, ale přesto ani tento plot v celkové hodnotě více než 15 milionů korun nedokázal odradit lidi od okamžitého rozhodnutí.

Patent na obzoru

Městští radní se nehodlali smířit s tím, že most má stále pověst místa pro sebevrahy. Požádali několik firem, které měly navrhnout řešení. Nápadů bylo dost, například sklopné rámy, které při zatížení nedovolí vylézt nahoru, elektrický ohradník apod. Návrhy podávali i jednotliví občané. Nakonec zvítězila poměrně jednoduchá, a jak se nyní ukazuje i účinná varianta - oblá nástavba z antikoroplechu, který je pružný a kluzký. Při testech ho nepřekonali ani ti nejlepší horolezci.

Stavba byla dokončena v září 2007 a od té doby neskočil z mostu ani jeden sebevrah, uvedl šéf bezpečnostní komise pražského zastupitelstva Pavel Žďárský. Šéf pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz upozornil, že poklesl i počet pokusů překonat zábrany, a to o polovinu. Nedošlo k tomu, že by někdo zábrany překonal a skočil, uvedl Schwarz.

Zábrany ale mají sloužit k tomu, aby most nevyužili lidé, kteří se náhle rozhodnou k sebevražednému skoku. Je jasné, že když se na tuto záležitost sebevrah připraví, určitě najde pomůcky, s nimiž by se mu podařilo zábranu překonat. Tomu samozřejmě žádná zábrana nepředejde, uvedl Pavel Žďárský. Úspěšné řešení vedlo bezpečnostní komisi zastupitelstva k tomu, že si systém zábrany dala patentovat.

Hodnocení? Na výbornou

Po devíti měsících existence zábran se bezpečnostní komise vrátila opět k hodnocení svého rozhodnutí a dospěla k jednoznačnému závěru, že vybudování zábran za pět milionů korun byl krok správným směrem. Podařilo se zachránit nejen lidské životy, ale také ušetřit práci policistů, hasičů a záchranářů. V některých případech totiž zákroky na mostě trvaly i tři hodiny a podílelo se na nich kolem 15 lidí.

Kryt postavený na Nuselském mostě je denně kontrolován kamerovým systémem a pravidelnými pochůzkami pracovníků Technické správy komunikací.