Tisíce zásahů ročně

Odchytová služba městské policie začala fungovat před deseti lety, v květnu 2000. Základnu má v Troji, kde je psí útulek, a ročně odchytne od dvou do více než čtyř tisíc zvířat, většinou psů a koček. Nicméně často vyjíždí i k naprosto neobvyklým případům.

Opice v metru

Za dobu existence vyjížděli k různým případům, například k opici ve stanici metra Skalka, kde zasahovali i hasiči, kteří ji nakonec našli vyčerpanou a tak zraněnou, že musela být utracena. V metru se také hledal – ovšem marně – pes a mládě chřestýše, ale oba případy skončily patem. Zvířata, byť jejich ztráta byla nahlášená (u hada majitelem samým), se prostě nenašla.  Největší počet zásahů je zřejmě při odchytu  ptáků, kde prim hrají labutě – ty policisté zachraňovali například loni před Vánocemi, protože byly přimrzlé k ledu.

Plazů je v Praze hodně – i dřevěných

Poslední výjimečný případ odchytové služby je z letošního ledna. V pondělí 4. ledna totiž zasahovali v Mlékárenské ulici ve Vysočanech, kde majitelka bytu našla poměrně pěkný exemplář  užovky červené, ale ve formě albína. „Telefonovala vyděšená majitelka bytu, která, když se šla osprchovat, našla hada ve vaně,“ uvedl mluvčí městské policie Jan Čihák. Strážníci z odchytové služby užovku odvezli do útulku v Dolních Měcholupech. Užovek se už našlo více stejně jako leguánů a chameleonů.  Naprostou kuriozitou se stal loni záhadný had, k němuž povolala strážníky dokonce skupina lidí. Hlídali ho, aby neutekl, a to až do okamžiku, kdy strážníci zjistili, že je dřevěný.

Beran na dálnici, pes v objetí s kozou

Praha je sice velkoměstem, ale na jejích okrajích jsou chovány různé druhy hospodářských zvířat, která mohou zkomplikovat  život ve městě, především dopravu. To se stalo loni, kdy po magistrále pobíhal beran. Z ulice 5. května ho strážníci nakonec zahnali do podzemních garáží na Pankráci, tam ho odchytili a nakonec i předali majiteli. O zásahu strážníků, kteří zadrželi ženu, která jezdila v srdci města – na Václavském náměstí – informovaly i světové agentury (?!?!?!). Loni v říjnu zase zachránili strážníci z odchytové služby psa a kozu, kteří spadli do jímky v Drazdecké ulici. Obě zvířata na sebe byla zvyklá, nechtěla se odloučit. „Díky čipu u psa se podařilo najít majitele a zachráněná zvířata mu předat,“ uvedl Jan Čihák.

Smutné konce

Smutně končí některé případy jen kvůli tomu, že majitelé zvířat nemají soudnost. Asi nejtragičtějším případem odchytové služby byl zásah u dvou psů, kteří opakovaně vnikli do zoo a zabili celkem 15 ovcí a koz z dětského zookoutku. Psi, kteří patřili holešovickým squaterům, byli chyceni v okamžiku, kdy se pokoušeli dostat do výběhu žiraf. Posledním typem případů, které odchytová služba řeší, je ten, kde není potřeba ani síť, ale ani další jiný nástroj pro odchyt, ale igelitový pytel. Je totiž rovněž na odchytové službě městské policie, aby odvážela do kafilerie nalezená uhynulá zvířata. Ročně to je kolem dvou tisíc zvířat, převážně ptáků, ale také přejetých psů, koček či divokých zvířat, například psíka mývalovitého, který je v Praze, a to i v centru, častým jevem.  V době, kdy hrozila ptačí chřipka, byl například každý nález uhynulé kachny, labutě či kormorána odvezen a vyšetřen ve Státním veterinárním ústavu v Lysolajích.

Veterinář má plné ruce práce

V odchytové službě se slouží nepřetržitě a 12 lidí z týmu má skutečně plné ruce práce.  Běžnou agendou jsou totiž zatoulaní psi a kočky, zvířata opuštěná, týraná a například i psi, kteří zůstali na místě dopravních nehod. Všechna tato zvířata projdou rukama veterináře, který je prohlédne, oočkuje a samozřejmě ošetří, je-li to nutné.