„Pro rychlý a operativní pohyb v metropoli jako je Praha, je motocykl pro strážníka ve službě velmi důležitý a účinný mobilní prostředek. Nákup v tomto případě představuje nezbytnou modernizaci motocyklového parku Městské policie hl. m. Prahy, neboť jsou motocykly již na hranici životnosti. Účelem je zlepšení výkonu služby strážníků městské policie a zefektivnění jejich činnosti ve vztahu k občanům a návštěvníkům hlavního města Prahy,“ uvedl Libor Hadrava, pražský radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality.

Předmětem veřejné zakázky je dodávka 44 policejních motocyklů pro potřeby pražské městské policie. Součástí zakázky je také osazení motocyklů výstražným zvukovým a světelným zařízením a opatření reflexními polepy s identifikačními prvky Městské policie hlavního města Prahy.

Kompletní veřejná zakázka na nové služební motocykly byla rozdělena do dvou částí. Byla schválena s předpokládanou hodnotou 8 mil. Kč bez DPH. Vítězem výběrového řízení se v obou jejích částech stala společnost MCH s. r. o. Ta pražské městské policii dodá celkem 26 policejních motocyklů HONDA CB500X s objemem motoru 471 ccm, výkonem 35 kW, a šesti stupňovou manuální převodovkou za celkovou cenu 5.555.506 Kč bez DPH. Dále pak 18 policejních skútrů HONDA PCX125 (objem motoru 125 ccm, výkon motoru 8,6 kW, převodovka automatická s variátorem) - za celkovou cenu 2.177.888 Kč bez DPH.

Mezi dalším vybavením nebude chybět zvýšený plexi štít, hlavní stojan, centrální kufr, nebo velmi důležitá druhá baterie.

„Důležitým aspektem výběru je efektivita vynakládaných finančních prostředků na provoz, servis a údržbu motocyklového parku. Bonusem pak výrazné sjednocení značek a typů motocyklů, které pražská městská policie používá. To ji totiž přinese další efekt v podobě unifikace výcviku a zaškolení personálu, který motocykly používá,“ dodává Libor Hadrava.

„Náklady spojené s investicemi do Městské policie hl. města Prahy považuji za velice rozumné, zejména s ohledem na zajištění bezpečnosti a dalších opatření vedoucích ke zlepšení prevence kriminality v metropoli. Věřím, že nový motocyklový park přispěje ke zkrácení doby dojezdu hlídek.“ konstatovala náměstkyně primátorky Eva Kislingerová.

V současnosti pražská městská policie využívá 95 motocyklů, z nichž byla naprostá většina pořízena před rokem 2010. Z těchto 95 motocyklů bude z provozu vyřazeno celkem 51 strojů (44 bude nahrazeno novými motocykly a 7 bude vyřazeno bez náhrady).