Jak dlouho využíváte segwaye?

V Praze jsme byli průkopníky, v užívání už je máme sedmý rok. Původně jsme měli ta vozítka s úzkými koly, ale pro dlažbu a terén v centru jsou výhodnější segwaye s terénními pneumatikami.  Jedno vozítko jsme dostali od Městské části Praha 1 a dva od centrály městské policie.

V čem vidíte výhody takové dopravy?

Strážníci si to chválí, vidí přes lidi tam, kde je hustý turistický ruch. Využíváme je hlavně v lokalitách pěších zón, kde se nehodí jiné dopravní prostředky.

Jaké jsou provozní náklady?

Obecně platí, že několik let nejsou provozní náklady žádné, platíme jen dobíjení, což jsou   v podstatě haléřové položky. Při úplném vybití trvá nabití kolem deseti hodin a nabité akumulátory vydrží celou směnu. Segway „vyleze“  i kopečky na Petříně a  jezdí i z kopce, ale nemá rekuperaci,   což už je dnes u většiny elektrovozidel běžné.

 Takže jako dopravní prostředek je to výhodné…

Nebereme to jen jako dopravní prostředek. V zásobníku je uložena rozšířená zdravotní  výbava včetně ambuvaku, takže jsou naši lidé schopni  poskytnout  i lepší zdravotní pomoc a jsou na místě poměrně rychle.

Lze segway využít i při běžné policejní práci? Viděl jsem třeba, jak strážníci dávají parkovačky v rezidentské zóně?

Pomůže nám to i při zásazích proti prchajícím pachatelům, třeba kapsářům a podvodníkům,  pachatel běží sice rychle, ale ne tak rychle jako jede segway a nemá ani takovou výdrž, takže jsme poměrně úspěšní i v této oblasti. Výhodou je, že strážník ze segwaye může seskočit, nechat ho být a zabývat se s pachatelem.

 Má v Praze tato vozítka i jiná část městské policie?

V Praze ne, ale dali jsme jakýsi příklad, a tak se využívají například v Plzni či ve Znojmě a dalších městech.