Uvedl to ředitel městské policie (MPP) Eduard Šuster při bilancování minulého roku. Počet odhalených přestupků stoupl proti roku 2013 o více než 66 tisíc. E. Šuster uvedl, že je potěšitelné, že se strážníci věnovali veřejnému pořádku, kde odhalili přes sto tisíc přestupků a kde činil meziroční nárůst více než 20 tisíc přestupků, což je 26 procent.

Pokut ubylo

Strážníci vybrali na pokutách 52,7 milionu korun, což je téměř o jeden a půl milionu méně  než v roce 2013. Klesl počet pokut udílených v dopravě, ale naopak vzrostl počet pokut ukládaných za přestupky ve veřejném pořádku a poškozování zeleně.

Doprava – největší zátěž

Největší množství přestupků odhalili strážníci v dopravě, a to 783 tisíc.  Řidiči nejčastěji chybovali  na zákazech zastavení (107 tisíc přestupků) a pak také v nerespektování modré, oranžové a zelené parkovací zóny – v součtu šlo o  téměř 150 tisíc přestupků. Proti roku 2013 je  nárůst asi o pětinu. Pozoruhodné  je, že i když počet přestupků překročení rychlosti se proti loňsku téměř nezměnil (196 tisíc), výrazně, až o 22 procent, klesl počet řidičů, kteří překročili  rychlost o 20 až 39 km/h, a to o 34 procent.

Chodci a cyklisté jsou hříšníci

Počet přestupků chodců a cyklistů meziročně stoupl, a to u chodů o 10 procent (z 12 137 na 13 392 přestupků) a u cyklistů  dokonce o 23 procent, z 3517 na 4334 přestupků. Přitom i ze statistik Policie ČR vyplývá, že především u cyklistů roste i ohrožení.

Chybějí na dvě stovky strážníků

U Městské policie Praha je  dosud neobsazených 252 míst, z nichž absolutní většina jsou místa strážníků v ulicích. Jak uvedl Eduard Šuster, tento stav by se měl  významně změnit, protože MPP přijala řadu opatření, která vylepšuje  odměňování a benefity pro strážníky. V letošním roce se proto zlepší výběr strážníků v přímém výkonu služby. Díky zvýšení mezd a zlepšení benefitů se  zvýšil počet uchazečů, i když se zpřísnila kritéria pro jejich výběr. Jde hlavně o vzdělání (maturita je bezpodmínečná), ale i vyšší nároky na psychotesty tak, aby nedocházelo k některým excesům, které byly u městské policie dříve zaznamenány.

Rozpočet poroste

Za loňský rok se zvýšil rozpočet MPP na 1,48 miliardy korun proti 1,43 miliardy v roce 2013. Nárůst je dán především zvýšením mezd. Letos se odhaduje rozpočet na 1,6 miliardy korun. Schválit ho ale musí město.

MPP se potýká s nedostatkem zaměstnanců. Celkem má MPP 252 neobsazených tabulkových míst, z nichž 248 připadá na místa strážníků. Celkem nyní zaměstnává MPP 2268 lidí, ideální stav by však podle vedení MPP bylo 2520 zaměstnanců.

Výdaje MPP se loni vyšplhaly na 1,482 miliardy korun, což je více než v roce 2013. Důvodem bylo zvýšení mezd zaměstnancům a zvýšení benefitů. Letos by měli strážníci hospodařit s rozpočtem 1,670 miliardy korun. To ale není definitivní, Praha totiž musí ještě schválit svůj rozpočet na letošní rok, na kterém je rozpočet MPP závislý.