Velká pozornost byla soustředěna v rámci středečního odpoledního programu v zastupitelském sále Magistrátu hlavního města Prahy na družstevní bytovou výstavbu pod společnou záštitou Petra Hlaváčka, 1. náměstka primátora hl. m. Prahy pro oblast územního rozvoje a územního plánu, a Hany Kordové Marvanové, radní hl. m. Prahy pro legislativu, veřejnou správu a podporu bydlení.

„Družstevní bydlení je tou nejrychlejší cestou, jak můžeme mladým rodinám, seniorům a profesím klíčovým pro chod města pomoci získat cenově dostupnější bydlení. V současné době zahajujeme projekt výstavby Dostupného družstevního bydlení v Praze 5 v lokalitě Radlická. Na tomto území vznikne až 266 nových bytů s výměrou od 54 metrů čtverečních. Spolupracujeme i s dalšími městskými částmi, kde připravujeme rovněž založení bytových družstev. Ve fázi příprav jsme momentálně s Prahou 12 a zájem projevily i Praha 10, Praha 13 a Praha 8,“ uvedla radní Hana Kordová Marvanová.

„Jsem rád za každou aktivitu, která pomůže řešit otázku bydlení v hlavním městě. Pražská developerská společnost je připravena se na takových projektech podílet a dodat patřičné zázemí pro jejich úspěšnou realizaci,“ doplnil k tématu náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček.

Velkou pozornost poutal především připravovaný záměr metropole nastartovat první projekt v rámci dostupného družstevního bydlení a příprava modelu garantovaného bytového družstva.

„Je skvělé, že se podařilo zorganizovat letošní ročník v prezenční podobě jako nejvýznamnější setkání zástupců velkých bytových družstev, která v České republice společně vlastní anebo spravují asi jeden milion bytů. Své působení v oblasti efektivní správy bytových domů vnímají jako odpovědné poslání i velkou výzvu pro další zlepšování své činnosti vůči spravovaným domům a jejich uživatelům,“ shrnul Martin Kroh, předseda společnosti.

Nové požadavky v oblasti správy bytových domů, nové povinnosti sledování spotřeb energií a dynamický vývoj v oblasti informačních technologií ukazují, kam bude třeba zaměřit pozornost pro nejbližší období. „Oblasti IT technologií byla věnována velká část konference mimo jiné i proto, že velká bytová družstva mohou právě v tomto segmentu úspěšně spolupracovat, rozvíjet a rozšiřovat své služby ku prospěchu svých členů, vlastníků a uživatelů bytů,“ uzavřel Jan Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.

Konferenci spolupořádaly Česká společnost pro rozvoj bydlení a Dům plný úspor za aktivní podpory Svazu českých a moravských bytových družstev a Družstevního marketingového sdružení Česká republika.