Byt, který se nachází na území  městské části Praha 4, pronajme hlavní město organizaci Silou Hlasu, která pomáhá lidem s těžkým fyzickým postižením a narušením jemné motoriky naučit se ovládat počítač a domácnost pouze pomocí svého hlasu. Byt bude využíván v rámci tréninkového režimu a bude vybaven technologiemi pro ovládání domácnosti.

Zájemci si v něm budou moci vyzkoušet, jak funguje domácnost ovládaná hlasem a budou mít možnost zde nějakou dobu pobýt. Byt bude rovněž využívat předsedkyně spolku Dita Horochovská, která je sama kvadruplegička a klienty bude učit, jak využívat hlasové technologie k získání samostatnosti.

„Těší mě, že díky pronájmu bytu můžeme pomoci občanům a občankám, kteří mají ztížený život kvůli svému fyzickému hendikepu a tím jim alespoň v některé oblasti ulevit. Podpora znevýhodněných osob v samostatném bydlení je jedna z mých zásadních priorit,“ uvedl radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský.

Spolupráci se spolkem Silou Hlasu iniciovala Mariana Čapková, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP. „Se Silou hlasu spolupracuji již delší dobu. Tato organizace je pro mne symbolem toho, že je možné skloubit technologické inovace, skutečně praktickou a efektivní pomoc druhým lidem a lidsky velice skromný přístup. Jejich vytrvalost, výsledky jejich činnosti, neuvěřitelný elán, optimistický a vstřícný přístup jsou pro mne osobně nesmírně inspirativní. Mám obrovskou radost, že HMP podpořilo projekt, který dává šanci na lepší budoucnost mnoha lidem, kteří to v životě skutečně nemají lehké,“ řekla Mariana Čapková.

Spolek Silou hlasu se zabývá edukací osob s poškozením jemné motoriky horních končetin v ovládání počítače a domácnosti hlasem, čímž jim pomáhá se alespoň částečně začlenit do běžného života. Za dobu svého působení pomohli desítkám klientů, za kterými jezdí do jejich domovů po celé České republice.