Workshopy Educircation se zaměřují na zlepšení metodiky vzdělávání v oblastech závěsné akrobacie, žonglování, cirkusu s mládeží a sociálního cirkusu. Společně s terapeuty občanského sdružení Ledovec, které již tři roky pořádá v českých psychiatrických léčebnách tzv. Cirkus Paciento, ve kterém artisté osloví pacienty a personál léčebny a při společných workshopech připraví veřejné cirkusové představení. Právě bohnický Cirkus proběhne ve čtvrtek 24. listopadu od 14:00 hodin v bohnickém Divadle Za plotem.

„Na představení všechny srdečně zveme, společné vystoupení je fantastickou událostí jak pro diváky, tak pro všechny účinkující. Pokaždé jsme překvapení, jaké výkony pacienti, sestřičky i lékaři předvedou. Díky společnému cirkusovému bláznění se všichni navzájem vnímáme jako „normální“, a to je alespoň pro mě hlavní smysl našich cirkusů,“ zve ledovcová principálka Petra Bernhardtová.  

Krátký film o Cirkusu Paciento:

Cirkus se sociálním přesahem

Akcí, která je v rámci čtyřdenního workshopu v Psychiatrické léčebně určena odborné veřejnosti, je otevřená debata o možnostech využití cirkusu v rámci terapií ve zdravotnických zařízeních. „Účastníci workshopu dostanou jedinečnou příležitost přímé konfrontace s českými i zahraničními lektory, kteří se věnují sociálnímu cirkusu. Rádi bychom tak otevřeli širší debatu o možnosti využití cirkusu v rámci terapie,“ popisuje akci organizátor workshopu Martin Fojtíček z Ledovce. Debata s lektory se koná ve středu 23. listopadu od 16:00 hodin v Zimní zahradě bohnického Divadla Za plotem.

„Do Bohnic dorazí dvanáct nadšených lektorů nového cirkusu z celé Evropy. Většina z nich se věnuje žonglování, ale chybět nebude ani pár akrobatů. Oficiálním jazykem našeho workshopu bude angličtina. Jsme všichni zvědaví, jestli neznalost češtiny bude pro lektory překážkou, nebo ne. Doufáme ale, že se lektoři a pacienti dohodnou i bez překladatele jen za pomoci cirkusu,“ dodává Barbora Adolfová z Cirqueonu – Centra pro nový cirkus, který je hlavním pořadatelem workshopu.

Vstupné na debaty i na představení je podobně jako při Babím létě v Bohnicích zdarma.