Pro vozíčkáře z Peterkovy ulice

„Jsem rád, že Dopravní podnik vyhověl naší žádosti a instaloval nový výtah právě ve stanici Chodov, neboť tuto stanici využívá kromě maminek s kočárky i velké množství obyvatel se sníženou pohyblivostí, kteří žijí v nedaleké Petýrkově ulici,“ uvedl starosta městské části Praha 11 Dalibor Mlejnský.

Bezpečný únik zajištěn

Stavba výtahu trvala deset měsíců a stála 24 milionů korun, z toho 22 milionů získal Dopravní podnik z fondů EU. Výstavbou výtahu se ale zúžil prostor schodiště a tím i možnosti úniku při případném nebezpečí.

„Proto bylo podmínkou pro vybudování výtahu vytvoření únikové šachty na opačném konci nástupiště přímo do Roztylské ulice,“ upozornil Radek Zamrazil, technický ředitel DP Praha.

Další projekty se chystají

Nedávno začala například výstavba bezbariérového přístupu ve frekventované stanici metra  Národní třída v centru Prahy, a to při plném provozu. Zdejší výtah by měl být dokončen v dubnu 2011.

„V současné době je také  připraven projekt pro stanice I. P. Pavlova, Anděl a Můstek. Někdy v dubnu  příštího roku bude zprovozněn bezbariérový šikmý výtah ve stanici Háje,“ řekl R. Zamrazil.

Finance na výtahy

Dodatečné bezbariérové zpřístupňování stanic metra je technicky  a ekonomicky náročnou záležitostí. Využívá financí z fondů EU i u dalších bezbariérových projektů. „Doufám, že se peníze z EU podaří získat. Ovšem výtah, který bude  na Národní třídě a který je přes 30 metrů dlouhý, jde z prostředků hlavního  města Prahy,“ uvedl R. Zamrazil.

„Cenově vychází výtah na 180 milionů korun; jde totiž o velmi složité technické řešení. Národní třída je totiž řešena dvojicí výtahů v délce 30 metrů, potom následuje přestupní chodbička a dalších deset metrů vede opět dvojice výtahů až na nástupiště,“ uvedl R. Zamrazil.

Vše lze vyřešit

Nemá cenu předem zavrhovat  možnosti výstavby, často to závisí na tom, zda je možné z prostoru stanice vyjít na povrch, což závisí na majetkoprávních vztazích. Dopravní podnik  se snaží řešit bezbariérové přístupy i tak, že budou upraveny a využity původní nákladní výtahy tak jako ve stanici Náměstí Míru.

Pražské metro má v současnosti celkem 57 stanic, z nichž bezbariérově přístupných je 35. Na lince A je bezbariérový přístup v pěti stanicích, na lince B ve 13 a na lince C v 17 stanicích. Podle Programu strategické koncepce hl. m. Prahy na období let 2009–2015, schváleného zastupitelstvem hlavního města Prahy v loňském roce, mohou  náklady na další rozšíření  přístupů do stanic metra pro osoby se sníženou pohyblivostí dosáhnout výše až 1,4 miliardy korun. V některých stanicích je přitom výstavba bezbariérového přístupu z technických důvodů velmi obtížná, jako například ve stanici metra Flóra.

Nové vždy bez bariér

Nové stanice na trase A – Červený vrch, Veleslavín, Petřiny a Motol, jejichž výstavba byla slavnostně zahájena v březnu tohoto roku – už tuto úpravu budou mít od počátku stejně jako každá nová stanice metra postavená po roce 1989.