Kavárna vznikla už před pěti lety díky Nadaci Českého rozhlasu, ale nevidomí tento nevšední druh prožitku nabízeli už dříve ve své knihovně v Krakovské ulici. Právě potmě si mohou lidé uvědomit, jak nevidomí vnímají své okolí. Většina z návštěvníků tvrdí, že po krátké chvíli se jim začínají bystřit jiné smysly než zrak. V kavárně obsluhují své hosty nevidomí, kterým pohyb potmě nedělá zvláštní problémy.

„Nejdříve jsem pociťovala úzkost, ale pak jsem si přivykla,“ uvedla Hana Hegerová, která se také zvěčnila na stan. „Je to skutečně velký dar, když člověk vidí,“ dodala. Aneta Langerová, která hned na začátku své kariéry začala Světlušku podporovat, je už  tak zběhlá, že v kavárně vypomáhá a dělá i společnici lidem, kteří tam přijdou. „Je to zvláštní, sedíte s někým, koho nevidíte, a nevíte, kdo to je. Najedou ho vnímáte zcela jinak,“ uvedla jedna z návštěvnic, která netušila, že u jednoho stolu zasedla právě s Anetou. 

V kavárně Potmě si může každý dát za 100 korun skutečně velmi dobrou kávu. Za tu cenu si může na památku odnést originální hrníček. Kromě toho pak po dobu trvání kavárny je možné slyšet i dobrou hudbu, kterou na střeše kavárny budou provozovat postupně Michal Hrůza, Tomáš Klus a Michal Malátný z Chinaski. Letos se počítá, že kavárnu  v Praze navštíví kolem deseti tisíc lidí, což by mohlo přinést částku jednoho milionu korun na podporu nevidomých.