Festival nabízí možnost seberealizace lidem s handicapem, neboť jim dává prostor k původní filmařské tvorbě. Podobný festival podle organizátorů ve světě není. „Podle našich informací neexistuje nejen v Evropě, ale ani nikde ve světě,“ řekl prezident festivalu David Sychra, podle něhož mají ohlasy dokonce i z Tokia.

Kladně podle druhého prezidenta festivalu Patrika Henela reaguje odborná veřejnost i handicapovaní herci. „Ve filmu se vidí, mohou se hodnotit a být na sebe pyšní. Film sám o sobě souvisí s divadlem a tancem. Centra sdružující handicapované mají s těmito činnostmi jako arteterapií zkušenosti,“ uvedl.

„Mně se líbí, že tento festival je jiný, že odráží tvůrce, kteří ho dělají,“ řekl člen poroty Michal Horáček. Zdůraznil především jiný způsob uvažování a poznávání světa, jeho “složitosti a barevnosti“ a ocenil, že se festival postupně zkvalitňuje a rozšiřuje.

Letos je přihlášených 17 snímků, loni jich bylo devět a v prvním roce sedm. Podmínkou je metráž do 30 minut, přihlásit film může jednotlivec i organizace. Hrát v něm mohou výhradně lidé s mentálním a kombinovaným postižením.

Oceněné filmy z přehlídky bude letos hostit i Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, jehož 44. ročník se uskuteční od 3. do 11. července.

Informace o tomto i minulých ročnících naleznou zájemci na webových stránkách www.mentalpower.cz.

Některé filmy z loňské a předloňské přehlídky si pak lze stáhnout na: http://www.mentalpower.cz/filmy/.

Zdroj: ČTK