Už delší dobu hledáme řešení, jak zpřístupnit alespoň jeden velký dalekohled handicapovaným návštěvníkům. Štefánikova hvězdárna má od roku 2006 bezbariérový přístup do 2. np, ale nikoliv k dalekohledům. Přístup do kopulí by šlo celkem snadno vyřešit schodovou plošinou. Jako neřešitelný úkol se ale ukázal přístup k vlastnímu dalekohledu. Během pozorování se mění poloha okuláru a pozorovatel musí při pozorování stát na schůdkách v různých výškách a polohách. Navíc je třeba si uvědomit, že k pohybu dalekohledu dochází i během pozorování, protože dalekohled kompenzuje automaticky rotaci Země. Zpřístupnění dalekohledu pro handicapované návštěvníky je velmi obtížně řešitelné, a pokud je nám známo, po celém světě je jen několik málo hvězdáren, které umožňují bezbariérové pozorování velkým dalekohledem. Žádný ze známých systémů není 100% použitelný.

Možnosti úpravy dalekohledu pro hendicapované návštěvníky
  • periskopický nástavec (systém zrcadel a hranolů) – každý další optický prvek zhoršuje výslednou kvalitu obrazu, problémy s mechanickou tuhostí
  • evně ukotvené pohyblivé rameno – technicky komplikované, obtížně řešitelný problém konfliktu pohybu dalekohledu a ramene, nutnost řešení pro různé typy vozíků
  • speciální podvozek s vertikálním zdvihem – technicky komplikované, problém s aretací a stabilitou, nutnost přesedání z vozíku na zařízení
  • kamera na okuláru s přenosem na obrazovku – jednoduché, ale nezprostředkovává bezprostřední prožitek, z tohoto pohledu nevyhovující.


Ukázalo se, že historický dalekohled Köenig je vzhledem ke své konstrukci pro tento účel zcela nevhodný. Pohyb okuláru je extrémně velký a značnou komplikaci by také představoval kombinovaný provoz pro handicapované a pro běžné návštěvníky.

Když se v roce 2010 ukázala možnost, že by k Hvězdárně Ďáblice mohla být vybudována příjezdová cesta, začali jsme zkoumat, jak umožnit handicapovaným pozorování v této hvězdárně. V její východní kopuli je totiž instalován dalekohled s průměrem zrcadla 400mm a ohniskovou dálkou 7200mm s unikátní montáží Coude. Tento systém zajišťuje, že okulár dalekohledu je stále ve stejné poloze, ať už je dalekohled natočen jakkoliv. To samozřejmě celý problém bezbariérového pozorování výrazně zjednodušuje, i když zcela neřeší. Zůstává problém, jak dostat vozíčkáře k okuláru, a také je třeba vyřešit úpravy okuláru, aby obsluha ostření byla co nejjednodušší, to vše bez omezení běžného provozu hvězdárny.

Do roku 2014 se podařilo vyřešit většinu problémů a získat dostatečné know-how nutné pro úspěšnou realizaci projektu. Byla vyřešena speciální plošina, která handicapovaného dopraví k dalekohledu i nezbytné úpravy okuláru, aby s ním mohl pozorovat člověk sedící na běžném invalidním vozíku.

Zde je na místě zmínit jednu důležitou věc: Přes naši veškerou snahu není možné udělat takové zařízení, které by mohli využívat všichni handicapovaní. Pro využití systému pro bezbariérová astronomická pozorování je nutné zvážit míru snížení schopnosti pohybu a orientace, tedy minimální schopnosti potřebné k využití zařízení. Předpokládáme, že by uživatel měl být schopen samostatně používat standardní ručně poháněný vozík případně elektrický vozík stejné velikosti a zároveň by mu jeho motorické schopnosti měly umožňovat například práci s běžným školním mikroskopem - zaostřování apod. I přes tato omezení si myslíme, že tento projekt bude mít pro handicapované velký význam. Instalací systému pro bezbariérové přímé vizuální astronomické pozorování k tomuto dalekohledu by handicapovaní z Prahy a okolí získali unikátní zážitky a současně by se Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy zařadila mezi několik málo světových hvězdáren, které taková pozorování umožňují. Protože řada našich návštěvníků na vozících jsou žáci a studenti, určitě by to přispělo k rozvoji výuky EVVO a podpory STEM předmětů.

V roce 2016 hlavní město Praha schválilo realizaci projektu, který by měl být podle našich představ dokončen na podzim. Zbývá již jen jediný problém – jak se dostat k hvězdárně v Ďáblicích?

O výstavbě příjezdové komunikace ke hvězdárně jednají zástupci Hvězdárny Planetária hl.m.Prahy s městskou částí Praha-Ďáblice bezmála 10 let. V roce 2010 to dokonce vypadalo, že by cesta mohla být realizována. Neočekávanou překážkou se stalo nejen vlastnictví pozemků, ale i nechuť ze strany nového vedení městské části. V roce 2015 byla městskou částí vybudována v místě původně plánované zpevněné přístupové cesty cyklostezka, která dopravní obsluhu hvězdárny zcela znemožnila. Jedinou možností je vybudování komunikace od ulice K Ovčínu na náklady HaP. Nyní se veškeré úsilí HaP upnulo k získání pozemků pod nově plánovanou přístupovou komunikací do správy a následné realizaci bezbariérového chodníku a příjezdové komunikace, což by přispělo k atraktivnosti Hvězdárny Ďáblice i pro handicapované návštěvníky a k jejímu bezproblémovému provozu.

Držte nám palce, snad se to tentokrát podaří.