Průvodce vyšel v češtině a angličtině a zájemci jej mohou získat zdarma v sídle sdružení v Benediktské ulici v Praze 1, kde bude také publikace 19. května v 10.30 hodin oficiálně představena.

Publikace zahrnuje parky I. kategorie, kam patří obora Hvězda, zahrada Kinských, Petřín, park na Hradčanském náměstí, Vrtbovská zahrada, Letenské sady, Stromovka a Vítkov. Tým Pražské organizace vozíčkářů všechny popsané parky navštívil. Sdružení v budoucnu plánuje zmapování také dalších parků a zelených míst v Praze.

U každého parku jsou v publikaci popsány vstupy, terén, dostupnost pomocí městské hromadné dopravy, parkování a přístupnost památek, které se v parku nacházejí. „Parky jsme nechtěli hodnotit, zvolili jsme raději formu popisu bariér, protože to, co je pro jednoho přístupné, pro druhého není,“ řekla k postupu práce na obsahu publikace J. Franková. Každý handicapovaný návštěvník se tak podle popisu bude moci rozhodnout, zda je pro něj park vhodný nebo jakou pomoc bude při jeho návštěvě potřebovat.

Kromě slovního popisu je přístupnost vyznačena i systémem piktogramů. Při orientaci pomohou i mapy jednotlivých parků, ve kterých jsou zakresleny vchody, zajímavá místa parku, dětská hřiště nebo toalety. V textové části čtenáři najdou i základní informace o parku, zajímavostech, které stojí za návštěvu, a možnostech občerstvení i využití volného času.

Sdružení vozíčkářů už dříve pro hlavní město zpracovalo atlas přístupnosti pražských památek. Organizace, která funguje od roku 1991, pro vozíčkáře také pravidelně vydává brožuru pro cestování pražskou hromadnou dopravou.

Zdroj: ČTK