„Celý tento vesmírný den je velice ojedinělý a inspirativní jak pro žáky vybraných škol, tak pro celé spektrum lidí, kteří se na této akci podílejí. Jde o společnou akci tří vzdělávacích kanceláří ESA z různých zemí, kdy se kromě Česka účastní také kanceláře ESA ESERO z Německa a z Irska. Celkem Matthiasovi položíme 12 otázek, které jsou například o možnostech umělé inteligence při průzkumu vesmíru, o důsledcích stavu beztíže pro lidské tělo, otázce pěstování rostlin nebo vesmírného přírodního ekosystému,” uvedl pražský radní pro oblast školství Vít Šimral.

„Jsem moc rád, že můžeme spolupracovat na velmi zajímavé akci, která se týká vesmíru. Naši studenti se touto problematikou zabývají a sestrojili v rámci Start-upu Parsec raketový motor a plánují do kosmu vypustit vlastní raketu. Náš Mediální dům Preslova zajistí živé vysílání a propojení s kosmickou stanicí, což našim absolventům a studentům mimo jiné přinese i další zkušenosti," doplnil ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Preslova Radko Sáblík. 

Program začíná již dopoledne, kdy jsou pro žáky a pedagogy připraveny tři kreativní workshopy – jak postavit raketu, jak si naprogramovat vlastní experiment na ISS a jak se dívat na Zemi z oběžné dráhy pomocí satelitních snímků. Oficiální část akce s několika inspirativními přednáškami bude následovat od 13:00 hodin. Hlavní událost dne, a to navázání spojení s ISS a komunikace s Matthiasem Maurerem, začne před 15. hodinou. Žáci budou mít v tento čas prostor položit Matthiasovi Maurerovi své otázky a on na ně přímo z paluby ISS živě odpoví.