„Všechna obchodní střediska na sídlištích mají společné výborné umístění uprostřed spádových oblastí, tradici a návaznost na vyhledávané služby, jako jsou zdravotnické středisko, knihovna nebo pošta,“ konstatuje Lenka Vodrážková, vedoucí oddělení Property Management v DTZ.

Šance pro domácí produkci

Není náhodné, že se v poslední době aktivovalo několik projektů revitalizace těchto starých nákupních center. „Neočekáváme, že by v rámci revitalizačních procesů sídlištní nákupní areály obsadili titíž nájemci a značky, za nimiž zákazníci jezdí do nových obchodních center,“ soudí Lenka Vodrážková. Vzhledem k očekávané orientaci těchto center na lokální zákazníky se otevírá prostor pro domácí výrobce, profilované prodeje a zejména široké spektrum služeb. Klíčové je podle DTZ zachování jistého společenského charakteru těchto nákupních center.

Krakov jako příklad

K nejočekávanějším projektům revitalizace starých sídlištních objektů patří modernizace, spojená s novou stavbou, OC Krakov uprostřed sídliště v Bohnicích, které pochází ze 70. let minulého století. Investorem a vlastníkem je společnost Centrum Krakov, a. s., jež chce téměř 13 800 m2 podlažní plochy obsadit supermarketem a téměř 100 obchodními jednotkami včetně food courtu, kavárny či restaurace.

Za rok bude jasno

„Krakov je typický příklad toho, jaký potenciál spočívá ve spojení s veřejnými službami: blízkost pošty či nedaleké polikliniky a umístění přímo u dopravní tepny lokality a zastávek autobusů, kde denně nastupuje nebo vystupuje 3000 cestujících, zajišťuje vysokou návštěvnost této lokality. Krakov je přirozeným centrem, které zajišťuje základní obslužnost zdejších obyvatel, a přestože současné centrum již charakterem neodpovídá požadavkům moderního obchodního centra, lidé jsou zvyklí ho pravidelně navštěvovat,“ dodává Lenka Vodrážková. Krakov v novém hávu by měl první návštěvníky přivítat na konci roku 2013.

Lužiny se budou rekonstruovat také

Na Lužinách brzy začne rozsáhlá rekonstrukce stejnojmenného nákupního centra. Podobně jako v případě Krakova dojde k přeměně pavlačového typu objektu na moderní několikapatrový shopping mall propojený eskalátory a zejména doplněný o nezbytná parkovací místa, se kterými se v původních objektech často nepočítalo. Dokončení rozsáhlé rekonstrukce OC Lužiny, během nějž zůstane otevřen pouze supermarket, je rovněž plánováno na čtvrté čtvrtletí roku 2013. Poté bude zákazníkům na třech podlažích k dispozici na 70 obchodů s celkovou maloobchodní plochou téměř 16 000 m2.

Čekají na developery

Malé využití dřívějších center občanské vybavenosti má své příčiny. Patří k nim  vysoké provozní náklady, dále pak  kontroverzní design a architektura a nevyhovující dispoziční řešení. „Jen v Praze můžeme napočítat více než deset podobných formátů nákupních center. Krakov v Bohnicích, komplexy na Opatově, na Chodově, na Lužinách, v Ládví, na Proseku, na Sídlišti Novodvorská…,“ uvedla Lenka Vodrážková.