„Jedná se o první dokončený projekt, při němž se nám daří společné propojování informačních systémů obou společností a kterým zároveň usnadníme nutnou administrativu žadatelům,“ řekla tisková mluvčí Pražské vodohospodářské společnosti Hana Kletečková.

„Hlavní výhodou vyjadřovacího portálu je urychlení vyjádření PVK a PVS. Žadatel již nemusí žádat každou společnost samostatně, ale má možnost podat jednu žádost z klidu svého domova, kterou vyřídí obě společnosti zároveň. Případná komunikace s žadatelem probíhá pod jedním číslem jednacím pomocí emailové adresy a formuláře. Není tedy nutné v případě chybně podané projektové dokumentace evidovat nové žádosti,“ uvedl tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.

Služba je bezúplatná a splňuje veškeré podmínky pro ochranu osobních údajů. „Vyjádření, které žadatel obdrží e-mailovou formou, je opatřeno elektronickou pečetí pro jednodušší komunikaci a důvěryhodnost se stavebními úřady,“ upřesnil Mrázek.

V době současné době koronakrize také omezí možnost přenosu nemoci, protože lidé se nebudou díky vyjadřovacímu portálu setkávat v uzavřených prostorách.

Služba má i svůj finanční a ekologický rámec na straně PVK, PVS i žadatele. Odpadnou například náklady na tisk projektové dokumentace. Obě společnosti ročně vyřídí na jedenáct tisíc žádostí, což činí úsporu zhruba 18 tun papíru za jeden rok.

Pomocí vyjadřovacího portálu může žadatel podávat žádost o vyjádření k jednotlivým fázím stavebního řízení dle zákona č. 183/2006 Sv., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), v platném znění, předprojektové přípravě nebo k technickým žádostem nad již realizovanými vodovodními nebo kanalizačními přípojkami. Více na www.vyjadrovaciportal.cz.

Nadále sice existuje možnost požádat o vyjádření písemnou formou. Tyto žádosti však musí být digitalizovány z důvodu evidence do systému a možnosti společného vyjádření, a proto jejich příjem bude zpoplatněn.