„Tuto službu jsme zákazníkům nabídli před rokem a postupně stoupá její obliba,“ informoval mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.  Zákazníci pomocí nainstalované aplikace jejich banky jednoduše načtou informace obsažené v QR kódu, který se nachází na faktuře, a platební příkaz v bankovní aplikaci se automaticky vyplní správnými údaji. Platbu pak již stačí pouze potvrdit. Zákazníci se tak vyhnou možným chybám, které vznikají při přepisování údajů do platebního příkazu jejich banky.

Nemusíte mít chytrý mobil

Platbu QR kódem mohou využít i zákazníci, kteří nemají chytrý telefon s bankovní aplikací. Takovou možnost nabízí svým klientům Česká spořitelna. Klienti, kteří mají svůj účet u České spořitelny, mohou zaplatit pomocí QR kódu u všech platbomatů České spořitelny. Postup je jednoduchý, stačí v menu platbomatu zvolit QR kód a přiložit fakturu ke čtečce. Platbomat načte veškeré potřebné údaje přímo z kódu a převede je do formátu příkazu k úhradě. Česká spořitelna má nyní po celém území republiky několik desítek platbomatů. Klienti ČS zaplatí za platbu v platbomatu standardní poplatek 6 Kč.

 

V hotovosti Sazka

Pro zákazníky, kteří dávají přednost platbám v hotovosti, nabízejí PVK možnost úhrady u terminálů společnosti Sazka, sázková kancelář, a. s. Na fakturách najdou zákazníci vedle QR kódu i čárový kód, jehož platební údaje dokáže terminál přečíst a vystavit potvrzení o úhradě, kterou zákazník provede v hotovosti. Široká síť terminálů (prodejny tabáku, čerpací stanice, večerky apod.) a prodloužená otvírací doba umožňují zákazníkům uhradit vyúčtování podle jejich potřeb. Za tuto službu hradí zákazník jednotný poplatek 15 Kč bez ohledu na výši úhrady.