Mobilní čisticí zařízení italské značky Ghibli koupila společnost Eltodo za 1,4 milionu korun a bude jím čistit sloupy veřejného osvětlení především v centru města. Čištění je to ekologické, protože k němu slouží jen čistá voda hnaná pod tlakem 180 barů. Na žvýkačky se pak používá přehřátá pára o teplotě téměř 200 stupňů Celsia.

I proti soli a sprejům

Stroj se bude používat i k mytí stožárů po zimě, kdy jsou obaleny posypovou solí. Tím se prodlouží jejich životnost. Po doplnění příslušenství lze pak tento stroj použít i k likvidaci sprejerských malůvek z fasád, vozovek a chodníků.

Při doplnění dalšího příslušenství může být toto čistící zařízení využito také k odstraňování nečistot z budov a soch, stejně jako k likvidaci smogových nánosů a špíny ze střech a omítek.

Stroj budeme ihned používat, protože už prošel testy, a to v průběhu posledních tří týdnů, uvedl generální ředitel společnosti Eltodo EG Jindřich Hess.

Centrum bude čisté

Učinili jsme dohodu s asociací lepičů, kteří chtějí apelovat na černé lepiče a chtějí vnést do systému pořádek, uvedl primátor Pavel Bém při křtu přístroje.

Stejně jako nám, tak i jim se nelíbí památková rezervace zohyzděná načerno vylepenými plakáty, a proto připravujeme materiál, který by tuto činnost usměrnil. Rada by ho mohla projednat pravděpodobně 15. července. Budou v něm zakotvena místa, kde lze a kde nelze plakátovat, velmi přísné to bude v památkové rezervaci, benevolentnější na periferiích, ale zatím nějaká konkrétní místa nechci říci, protože celý materiál prochází připomínkovým řízením. Doufám ale, že se nám podaří se nakonec s černým výlepem vyrovnat ke spokojenosti Pražanů, dodal Bém.

Pomáhá nátěr sloupů…

Pražané si nejspíš všimli, že na některých místech Prahy se objevil na sloupech veřejného osvětlení a stožárech semaforů zvláštní drsný nátěr. Ten znemožňuje lepení plakátů, upozornil personální ředitel a mluvčí podniku Eltodo Jan Rafaj.

Barva, která znemožňuje výlep plakátů, je poměrně drahá a lze ji využít jen na některých místech, proto rozhodně nepočítáme s tím, že vše natřeme a stroj pak nebude vytížen. Ostatně, záleží i na rychlosti lepičů, jak budou schopni na náš stroj reagovat. V tuto chvíli vytipováváme lokality, kde je nevíce výlepů, tam použijeme barvu. Zatím ani neuvažujeme o tom, zda koupíme ještě další stroj, protože se domníváme, že jeden bude stačit. Pokud jde o náklady na provoz, je to jednoduché – jsou to mzdy dvou zaměstnanců, kteří stroj obsluhují, pak nádrž nafty, kterou projedou asi během jednoho dne, a další nádrž čisté vody. Takže největší náklady byly pořizovací.

… i vyhláška

Praha vyhlásila válku nečistotě, o čemž svědčí i vyhláška, která trestá odhazování nedopalků a žvýkaček nebo plivání na ulici. Současně s tím zpřísníme i opatření proti černému výlepu. Chystáme častější kontroly Městské policie i výraznější finanční postihy nelegálních lepičů. Budeme vyžadovat, aby provozovatelé akcí propagovaných černým výlepem nesli svůj díl odpovědnosti, uvedl primátor Pavel Bém.

Technický popis mobilního čistícího zařízení Ghibli

Jedná se o multifunkční čistící zařízení s vlastní pohonnou jednotkou – dieselagregátem – italské firmy Cristanini. Zařízení je také vybaveno zásuvkou 400V, 5 kW. Spolu s nádrží na 1000 l vody a dalším příslušenstvím (např. vysavač) je vestavěno do dodávkového automobilu, takže je nezávislé na vnějších zdrojích.

Pracovním médiem může být:

 • voda studená nebo teplá až 80 °C a pod tlakem až 180 bar
 • přehřátá suchá pára o teplotě 190 °C

Součástí sestavy jsou různé druhy pistolí, trysek a koncovek, kterými můžeme dosáhnout mnohostranného využití. Zařízení je vhodné zejména k:

 • čištění stožárů veřejného osvětlení (resp. i jiných – např. Dopravního podniku) od plakátů, nálepek apod.
 • mytí stožárů od soli na frekventovaných ulicích (po zimě) – omezení koroze
 • odstraňování žvýkaček zašlapaných do chodníků (před nákupními centry, zastávky MHD, vstupy do metra apod.)

Další možnosti využití (při doplnění dalšího příslušenství):

 • odstraňování sprejových nápisů a maleb z fasád, obkladů, vozovek atd.
 • likvidace nečistot z budov, soch, odstraňování smogových nánosů a špíny ze střech a omítek
 • ostatní činnosti pro externí zájemce

Základní technické údaje:

 • rozměry: 1250 x 1140 x 1500 mm
 • váha: 550 kg
 • tříválcový dieselmotor o výkonu 16 koní, start do -22°C
 • alternátor o výkonu 5 kW, 400V
 • hlučnost 68 dB
 • palivová nádrž na 25 l, spotřeba v závislosti na výkonu 5-10 l/hod
 • vodní pumpa s tlakem do 180 bar
 • nádrž na vodu 1000 l, spotřeba vody 200 – 1260 l/hod
 • cena vč. vozidla a příslušenství: 1 400 000,-Kč