Hlavním zdrojem pitné vody pro hlavní město Praha je úpravna vody Želivka, která metropoli zásobuje ze 75% a která vodu upravenou ozonizací do města dopravuje štolovým přivaděčem dlouhým téměř 52 km. Provoz úpravny byl zahájen v roce 1972 a k zpracování využívá vodu z blízké nádrže Švihov.

Vodárna z úpravny v Káraném, která leží blízko soutoku Labe s Jizerou, je proti Želivce tvrdší a zásobuje především sever hlavního města. Úpravna vody Podolí slouží jako rezervní zdroj pitné vody. Více o úpravnách hlavního města se dozvíte ZDE.

Kvalitní kohoutková

Pražané mají pitnou vodu kvalitní a chutnou, její složení splňuje přísné evropské normy a je bez problémů doporučovaná k přímé konzumaci. Voda z vodovodu je proti vodě balené šetrná k životnímu prostředí a také 50 – 100 x levnější. Aktuální kvalitu vody můžete zjistit ZDE.

Cena vody v hlavním městě

Vodohospodářskou strukturu hlavního města provozuje a. s. Pražské vodovody a kanalizace, která z tvorby ceny vychází z Cenového věstníku Ministerstva financí ČR a tu schvaluje Rada hlavního města Prahy.

Cena vody v hlavním městě v roce 2020

Cena je za 1 m3, tj. 1 000 litrů, DPH činí 15 %.

Cena platná od 1. 1. 2020   Kč / m3
vodné včetně DPH  50,92
stočné včetně DPH  43,17 
celkem včetně DPH  94,09


Ceník platí pro uživatele veřejného vodovodu a veřejné kanalizace provozované společností Pražské vodovody a kanalizace, a.s.

Další informace o vodě, jejím použití a cenách najdete na stránkách Pražské vodovody a kanalizace a.s.