Na to zareagovali architekti z kanceláře Ting, kteří na základě různých zkušeností vytvořili dva možné příbytky pro bezdomovce, kteří odmítají společné noclehárny a stany stavěné v zimě pro lidi bez přístřeší.

Inspirováni Eskymo Welzlem

První dům postavili architekti v Karlíně z nalezeného materiálu. Velmi zajímavý byl systém vytápění. „Inspirovali jsme se u Eskymo Welzela. Pod příbytkem je částečně v zemi zakopaná trubka propojená s venkovním ohništěm. Kolem trubky zůstane zem teplá až do rána,“ vysvětlil princip architekt Štěpán Toman. Příbytek, který vznikl v únoru letošního roku, hned za několik dní zmizel s veškerou výbavou.

Projekt má pokračování

Architekti z kanceláře Ting ve spolupráci s občanským sdružením Jako doma představili na počátku listopadu další příbytky. Opět jim posloužily kartony, krabice, odložené palety, plachty a zbytky drátěného plotu. Podlahu vytvořili z palet a kartonu, aby byl bydlící izolován od zmrzlé země, na konstrukci z plotu využili igelit a staré oblečení jako střechu. Je samozřejmé, že nejlepším řešením by byl návrat lidí do běžného života, ale k tomu nestačí podaná ruka, když sám bezdomovec nechce nebo nemůže například z důvodů psychické nemoci svůj návrat realizovat. Proto jsou návrhy architektů z ateliéru Ting nejen inspirací, ale i důležitou pomocí pro bezdomovce.