„Tato publikace se stala součástí výukových programů na pražských středních školách, kam se jich distribuovala přibližně tisícovka. Dalších 650 se nyní připravuje k distribuci do městských částí a jejich základních škol,“ uvedl pražský radní pro sociální oblast Daniel Hodek s tím, že by tyto dokumenty měly být využívány v rámci vzdělávacího programu Člověk a svět práce.

Každý člověk se může někdy v životě dostat do situace, kdy udělá chybu, nebo se souhrou nepříznivých okolností ocitne na dně. Jednou z podob tohoto dna může být bezdomovectví. „Právě příběhy těchto lidí jsou nejen poučné, ale i určitým způsobem mohou ovlivňovat chování dětí a mládeže, jak mají k lidem bez přístřeší přistupovat. Zároveň mají tyto příběhy pro žáky středních a nyní i základních škol i určitou preventivní stránku, aby si dokázali uvědomit, do jaké složité životní situace se mohou lidé dostat,“ poznamenal radní Hodek.

Publikace vznikla v rámci kampaně „Ulice není moje volba“, kterou v loňském roce uspořádalo Centrum sociálních služeb Praha, jež se zabývá řešením problematiky bezdomovectví. „Sociální služby pro osoby bez přístřeší v Praze jsou realizovány v různých na sebe navazujících formách a ve vysoké kvalitě, kterou nám mohou závidět nejen jiná města, ale je často obdivována i odborníky z jiných států. Každý člověk by ale měl dostat šanci se ode dna odrazit. I lidé bez domova by měli dostat šanci,“ podotýká ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

V současné době centrum připravuje další zajímavou publikaci zabývající se problematikou „Domácího násilí“. Obdobně jako předchozí i tato vzniká jako součást celopražské kampaně tentokrát zaměřené proti domácímu násilí s názvem „Má mě rád(a), nemá mě rád(a). I o tuto publikaci je zájem a uvažuje se o jejím rozeslání školám zřizovaným hlavním městem Prahou a městskými částmi. Školy ji budou moci využívat při výuce ve vzdělávacích oblastech jako Člověk a společnost a Člověk a svět práce.