„Důvodem dofinancování je skutečnost, že lékařská pohotovost vyžaduje personální a věcné zabezpečení v mimopracovní době a obzvlášť nyní, v čase pandemie. To klade zvýšené nároky zejména na mzdové prostředky, přitom v těchto případech je poskytovaná úhrada ze strany zdravotních pojišťoven nízká,” říká Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví.

Hlavní město na svém území odpovídá za zajištění lékařské pohotovostní služby. Už loni v polovině října proto Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo základní materiál týkající se organizace a financování lékařské pohotovosti v metropoli pro rok 2021. Tehdy bylo rozhodnuto o poskytnutí celkem 35 milionů korun ve čtvrtletních splátkách pro jednotlivé poskytovatele z řad velkých pražských nemocnic.

Na základě jejich nynějších žádostí pražští radní v pondělí ještě projednali dofinancování lékařské pohotovostní služby za letošní rok ve výši 4 miliony korun. Finance si rozdělí Fakultní nemocnice v Motole, Fakultní nemocnice Bulovka, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Fakultní Thomayerova nemocnice.

Fakultní nemocnice v Motole by měla získat příspěvek 700 tisíc korun za provoz lékařské pohotovostní služby v oborech všeobecné praktické lékařství, praktické lékařství pro děti a dorost a zubní lékařství se zaměřením na dětskou stomatochirurgii. Fakultní nemocnice Bulovka a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady obdrží každá 1,275 milionu korun za provoz pohotovosti v oborech všeobecné praktické lékařství a praktické lékařství pro děti a dorost. A Fakultní Thomayerova nemocnice, která provozuje stanoviště lékařské pohotovosti v oborech všeobecné praktické lékařství, praktické lékařství pro děti a dorost a zubní lékařství, dostane příspěvek ve výši 750 tisíc korun.

Návrh bude schvalovat Zastupitelstvo hl. m. Prahy na prosincovém jednání.